Spatiu servitute

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mina
    Living Legend
    • 24.iun.2006
    • 1106

    Spatiu servitute

    Am si eu o mica problema. Langa noi, vecinul s-a apucat sa-si ridice o casuta, noi avem 2 ferestre catre el, din casa noastra la gard este cam un metru, el construieste la 0.5-0.8 m de gard (acum toarna fundatia), iar fosa septica a sapat-o exact in dreptul ferestrei noastre. Are voie ?(ma refer si la constructia in sine si la fosa)? Nu m-as lua cu el la harta fara motiv, daca are voie......
  • rotaru violeta
    Incepator
    • 08.sep.2007
    • 89

    #2
    Orice deschidere catre curtea vecinului, fereastra, trebuie sa fie la 1,9m de proprietatea vecinului. Acolo unde nu exista fereastra 0,9m. Dvs. nu aveti aceasta distanta asa ca aveti mare grija cu "harta" sa nu se intoarca impotriva Dvs. Nu cred ca are voie sa-si faca fosa atat de aproape. Ati incercat sa discutati civilizat cu vecinul?
    Cand faci ceva, fa-o bine!

    Comentariu

    • Mina
      Living Legend
      • 24.iun.2006
      • 1106

      #3
      Casa in care locuim noi este construita de vreo 30 de ani..........ferestrele cam asa erau........inca nu am vorbit cu vecinul pt. ca nu stiu daca sunt indreptatita sa zic ceva........

      Comentariu

      • rotaru violeta
        Incepator
        • 08.sep.2007
        • 89

        #4
        In codul civil la Servituti, art.610 se prevade ca trebuiesc lasate anumite distante prevazute de lege prin dispozitii normative speciale. Aflati de la Autoritatea de Mediu ce distante sunt prevazute. Art 612 prevede distantele necesare ferestrelor catre vecini.
        Cand faci ceva, fa-o bine!

        Comentariu

        • rotaru violeta
          Incepator
          • 08.sep.2007
          • 89

          #5
          Legea de care vorbesc este nr. 50/1991, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii. La Dvs. nu se aplica( avand 30 de ani), la vecinu....Da.
          Cand faci ceva, fa-o bine!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Bine ai revenit, Mina!

            Codul civil: http://www.e-juridic.ro/index.php?pa...civil&aid=1085

            Crezi ca vei avea neplaceri din cauza fosei? Banuiesc ca nu va avea ferestre catre tine si nu asta e problema.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1106

              #7
              multumesc! Ma deranjeaza fosa si faptul ca nu vom mai avea lumina.

              Comentariu

              Procesare...