Schimbare teava canalizare in ghena

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mdmilan
    Incepator
    • 17.mai.2008
    • 6

    Schimbare teava canalizare in ghena

    Buna ziua,
    Locuiesc la etajul 2 din 3.
    Coloana de scurgere din nisa este din PVC iar imbinarile sunt lipite, banuiesc ca s-a folosit codez (asa cum se lucra prin anii '86-'88 cand a fost construit blocul). Vreau sa schimb coloana de scurgere din zona apartamentului meu cu PP gri.
    1. cum pot dezlipi imbinarile vechi, lipite, astfel incat sa nu rup teava veche.
    2. cum intercalez noua coloana de scurgere intre etajul 1 si 3. daca folosesc o piesa de dilatare tip valrom care are gulerul mai mare dacat gulerele pieselor normale pentru a o impinge in portiunea de sus si apoi dupa ce montez coloana sa o trag in jos ca sa inchid circuitul este vre-o problema?
    cu mii de multumiri,
    Marius Milan
    Cu stima,
    Marius
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12976

    #2
    Dezlipirea cred ca trebuie sa o faci doar in zona inferioara, in aprtea superioara poti taia tevaa pentru ca noua teava va avea mufa pe ea.

    Eu m-am chinuit putin insa am reusit sa desfac lipitura. Am taiat teava deasupra mufei, am crestat pe interior teava ramasa in mufa - din loc in loc, apoi am fostat cu o surubelnita intre mufa si restul de teava. Totul cu atentie sa nu se sparga teava cu mufa.
    A durat circa 1 ora (cu injuraturile de rigoare)

    Cred ca merge si fara piese de imbinare suplimentare.
    Introduci teava noua, cu mufa in teava ramasa in partea de sus - o impingi la maxim - nu uita sa lubrifiezi putin garniturile. Marchezi pe teava, in partea inferioara, cota la care este capatul mufei de jos. Dai jos teava si o debitezi la dimensiune. Ulterior introduci teava in mufa superioara, aplici codex la partea inferioara si lasi teava in jos la pozitia finala.

    Sper ca ai inteles ce am vrut sa spus.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mdmilan
      Incepator
      • 17.mai.2008
      • 6

      #3
      in principiu da, pentru ca am vazut cum se face montarea. demontarea e mai cu probleme. cineva imi spunea ca se poate incalzi cu lampa de benzina si cedeaza lipiciul. o fi adevarat?
      vroiam doar sa folosesc acea piesa de dilatare deoarece am mai mult spatiu de manevra pe verticala.
      este obligatoriu sa ii dau cu codez (sau alt lipici rapid)? daca izolez doar cu silicon nu tine? ca presiune nu e.
      as vrea sa fie demontabila pentru ca poate vor si vecinii sa schimbe instalatia si sa se poate cupla de a mea. jos vine o ramificatie si daca o lipesc va trebui taiata de vecini daca vor sa schimbe instalatia si nu prea mai e loc de bagat alta mufa in ce ramane
      Cu stima,
      Marius

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        #4
        La instalatii nu e loc pentru silicon sau alte minuni.
        Ramificatia probabil este cea de WC, o poti schimba si pe asta daca vrei, cu una pe garnituri.
        Vecinii cand vor sa schimbe fac la fel ca tine si nu se vor distruge decat zonele care se vor schimba.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...