Scurgere masina de spalat in cotul wc-ului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danieleion
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 61

    Scurgere masina de spalat in cotul wc-ului

    buna ziua. am cumparat un cot pt vasul wc, are si o iesire pt scurgerea de la masina de spalat. am zis ka o sa fie mai practic(sa nu mai stau cu furtunu in wc cum sta majoritatea). problema este ka un instalator mi-a sp k o sa am probleme cu mirosul. ce sa fac?!! ma cam speriart. ma puteti ajuta cu un sfat? multumesc anticipat
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Nu am vazut pana acum varianta cu racordare la un cot de WC.
    Cred ca este putin probabil sa apara probleme cu mirosul atat timp cat furtunul de evacuare din masina va fi amplasat astfel incat sa se creeze spatiul de apa caracteristic sifonului.

    Eu am optat pentru racordarea masinii la sifonul de la chiuveta.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Exista asemenea racorduri si se poate face racordarea masinii de spalat . Daca faceti un " sifon " asa cum a spus si VYS nu aveti problema cu mirosurile . In cel mai rau caz e posibil sa creasca nivelul apei in vasul wc in timpul evacuarii .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        [...] e posibil sa creasca nivelul apei in vasul wc in timpul evacuarii.
        Iar daca se sincronizeaza necesitatile umane cu programul masiniii de spalat, se face si economie.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Postat în original de raduca
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          [...] e posibil sa creasca nivelul apei in vasul wc in timpul evacuarii.
          Iar daca se sincronizeaza necesitatile umane cu programul masiniii de spalat, se face si economie.
          Economie ? Poate ! Cred ca mai repede se obtine un wc cu spalare ! Economie la hirtie !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
            [...] Economie la hirtie!
            Eu am dat doar "ideea". De aici incolo, fiecare cu imaginatia sa.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • danieleion
              Incepator
              • 18.sep.2006
              • 61

              #7
              ms pt raspunsuri. asa am crezut si eu..ca daka asez furtunul de la masina de spalat incat sa se creeze un cot nu o sa am probleme. dar...instalatorul mi-a sp k masina are pompa pt eliminarea apei si..o elimina p toata si p degeba fac cotul dak nu ramane apa. multumesc

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de danieleion
                ms pt raspunsuri. asa am crezut si eu..ca daka asez furtunul de la masina de spalat incat sa se creeze un cot nu o sa am probleme. dar...instalatorul mi-a sp k masina are pompa pt eliminarea apei si..o elimina p toata si p degeba fac cotul dak nu ramane apa. multumesc
                Instalatorul dvs glumeste sau nu stie ce vorbeste . Daca masina ar avea asemenea pompa puternica ....Puteti sa faceti o comparatie cu sifonul dedicat pt masina de spalat ...din el de ce nu pleaca apa ?
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • danieleion
                  Incepator
                  • 18.sep.2006
                  • 61

                  #9
                  deci...in concluzie nu trebuie sa-mi fac nici un fel de griji. multumesc tuturor care m-au ajutat sa scap de problema

                  Comentariu

                  • PowerMC
                    Administrator
                    • 02.mai.2007
                    • 2210

                    #10
                    In topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=16095 se vorbeste de drenarea apei ce ramane permanent in masina de spalat.

                    Lasati furtunul de evacuare la nivelul pardoselii si se va scurge o anume cantitate de apa - datorita modului de pozitionare a furtunului de evacuare, in jur de 70 cm parca (vedeti exact cat scrie in instructiuni).
                    Asadar va exista o garda de apa ce asigura prevenirea mirosului si amorsarea pompei.
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                    Community Manager MC

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Exista asemenea racorduri [...]
                      De cele cu racord la sifonul chiuvetei am tot vazut, dar nu aveti vre-o imagine si cu cel de care spuneti?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • danieleion
                        Incepator
                        • 18.sep.2006
                        • 61

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        Exista asemenea racorduri [...]
                        De cele cu racord la sifonul chiuvetei am tot vazut, dar nu aveti vre-o imagine si cu cel de care spuneti?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        Procesare...