Curatare funungina de pe podele, pereti, tavan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stelicr
    Incepator
    • 24.sep.2007
    • 2

    Curatare funungina de pe podele, pereti, tavan

    Am o casa de vacanta pe malul lacului Surduc .podele lemn de brad lacuite , tavan rustic ( se vad grinzile ) pe care nu am reusit inca sa il termin ,mansarda pereti inteliori din lambriuri de lemn de brad lacuite( natur nu baituite).
    am avut un incendiu (nu stiu cauza) O canapea a ars complet inauntru la parter si a distrus podeaua de sub ea( numai sub canapea) dar miraculos nimic alceva nu a ars desi tot este din lemn.Am avut noroc ca nu a ars toata casa.
    problema ca tot este acoperit de funingina tot este negru podele pereti tot cum sa curat si ce solutii sa folosesc, ce se poate face.
    la parter am pereti ziditi , tencuiti care de asemenea trebuie curatati
    VA ROG , DACA ATI TRECUT PRIN CEVA ASEMANATOR SA MA AJUTATI
    VA MULTUMESC
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Re: Curatare funungina de pe podele, pereti, tavan

    Postat în original de stelicr
    Am o casa de vacanta pe malul lacului Surduc .podele lemn de brad lacuite , tavan rustic ( se vad grinzile ) pe care nu am reusit inca sa il termin ,mansarda pereti inteliori din lambriuri de lemn de brad lacuite( natur nu baituite).
    am avut un incendiu (nu stiu cauza) O canapea a ars complet inauntru la parter si a distrus podeaua de sub ea( numai sub canapea) dar miraculos nimic alceva nu a ars desi tot este din lemn.Am avut noroc ca nu a ars toata casa.
    problema ca tot este acoperit de funingina tot este negru podele pereti tot cum sa curat si ce solutii sa folosesc, ce se poate face.
    la parter am pereti ziditi , tencuiti care de asemenea trebuie curatati
    VA ROG , DACA ATI TRECUT PRIN CEVA ASEMANATOR SA MA AJUTATI
    VA MULTUMESC
    Din pacate, da. Ai mei au trecut prin asa ceva (decembrie '89) ...
    Solutia: detergent de vase diluat in apa (funinginea respectiva, provenind din materiale sintetice este si un pic lipicioasa) perie cu parul tare, mult efort si multa rabdare. Cind simti ca-ti pierzi mintile, incepi sa cureti rotocoale aiurea, apoi le unesti ... si tot asa pina ce cureti tot. Din pacate, nu stiu sa existe o metoda mai rapida si/sau mai simpla ...
    Mai greu este la peretii varuiti fiindca la lambriuri si lemnaria lacuita va fi mai usor (fac eu legatura cu mobila de pe care, de asemeni, a trebuit sa dam jos mizeria neagra).
    Pe peretii cu var este bine ca, la sfirsit, sa mai faci o spalare cu colutie de bicarbonat de sodiu ca sa se duca tot mirosul.
    Cit despre grinzi ... daca sint vechi, poate le-as smirghelui usor dar as incerca sa las, chiar cu riscul negrelii, un pic de patina. Daca sint noi, e mai simplu: se smirgheluiesc.
    Multa rabdare,
    DIY

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #3
      La peretii varuiti, cel mai bine ras si varuit din nou. Chiar daca se curata funinginea, mirosul mai persista mult timp.
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      Procesare...