Iluminatul in sali de clasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • criscross
    Incepator
    • 06.iun.2007
    • 4

    Iluminatul in sali de clasa

    As vrea sa ma informati ce sistem de iluminat sa propun intr-o sala de clasa ,situatia actuala este proasta,sunt cateva tuburi neon care dau o lumina precara si obositoare{dupa o sedinta cu parintii de 2 ore am plecat frecandu-ma la ochi}...ma intreb ce fac copiii dupa 5 ore..
    Multumesc
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Exista niste standarde pentru iluminat. Tot tubul cu neon este recomandat insa lampile sa fie mai noi eventual sa aiba si oglinda pentru a reflecta cat mai multa lumina spre sala de clasa, iar tuburile cu neon sa fie si acestea noi. Daca sunt uzate si clipesc nu fac nici lumina suficienta si sunt foarte obositoare pentru ochi.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Postat în original de Consultant electrice
      Exista niste standarde pentru iluminat. Tot tubul cu neon este recomandat insa lampile sa fie mai noi eventual sa aiba si oglinda pentru a reflecta cat mai multa lumina spre sala de clasa, iar tuburile cu neon sa fie si acestea noi. Daca sunt uzate si clipesc nu fac nici lumina suficienta si sunt foarte obositoare pentru ochi.
      De fapt, lumina de neon in culori reci este contraindicata pentru sala de clasa. Ideal, pentru aplicatia asta, este sa se mearga cu lumina mixta (calda si rece). Zonle de lucru (tabla, bancile) trebuiesc iulminate corespunzator chiar daca lumin ade ambient este mai scazuta ...Sint multe de discutat pe tema asta si, din pacate, luminotehnica si iluminatul, ca meserii, sint aproape inexistente in Ro.
      Am tinut sa intervin fiindca, la fel de periculos ca un iluminat deficient este si iluminatul excesiv! Mai ales in cazul copiilor la virsta scolara. Miopia scolara, migrenele la virste de sub 14 ani ar fi numai doua dintre simptome.
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1736

        #4
        Re: Parere despre iluminatul in sali de clasa

        Postat în original de criscross
        As vrea sa ma informati ce sistem de iluminat sa propun intr-o sala de clasa ,situatia actuala este proasta,sunt cateva tuburi neon care dau o lumina precara si obositoare{dupa o sedinta cu parintii de 2 ore am plecat frecandu-ma la ochi}...ma intreb ce fac copiii dupa 5 ore..
        Multumesc
        In speranta ca mesajul meu este interpretat ca ajutor si nu ca reclama: ELBA (Timisoara ) asigura proiectarea gratuita a sistemelor de iluminat interior pentru cei ce utilizeaza produsele lor. Cred ca merita o intrebare ...

        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Si cu ocazia asta folosim si produse fabricate la noi!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • ghyoc
            Incepator
            • 18.iun.2008
            • 1

            #6
            Re: Iluminatul in sali de clasa

            In mod ideal ai avea nevoie de un flux de 450-500lx calculat la planul de lucru plus un iluminat directionat (wall-washer) pt suprafata tablei.

            Daca ai un plan al salii respective (dimensiuni, inaltime, asezarea bancilor si a tablei) pot sa iti fac o simulare dialux pt a vedea ce si cum.

            Este obligatoriu sa folositi tuburi cu lumina calda si daca sunt bani si de balasturi electronice cu atit mai bine.

            Corpurile produse de ELBA sunt ok dar sunt un pic cam scumpe comparativ cu alti producatori.

            Comentariu

            Procesare...