Cot scurgere topit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danieleion
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 61

    Cot scurgere topit

    acum cativa ani am chemat instalatorul blocului sa scoata teava care alimenta wc-ul. el a incalzit teava cu lampa, abia acum am vazut ca a topit scurgerea vecinului de sus (ROSU) ce poat face? pot sa incerc cu poxipol sau ceva de genu? o solutie care sa lipeasca? multumesc
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12086

    #2
    La cum arata , din pacate , va trebui sa taiati TOT si refacut cu tevi noi . Pt a merge mai repede folositi tevi si coturi pe garnitura .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • danieleion
      Incepator
      • 18.sep.2006
      • 61

      #3
      problema este k nu am acces sa tai. teava de apa rece este foarte aproape d cotul de scurgere, pt k esste un cot Y care duce si la scurgerea de la cada. Am vreo sansa sa lipesc? multumesc
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Un instalator ar putea sa rezolve problema . Pvc-ul pt a se putea lipi trebuie sa fie uscat ...aveti aceasta posibilitate ? O solutie de petec se ia o bucata de teava de pvc se taie pe burta apoi se incalzeste cu o lampa pina se face din ea o coala . Din aceasta coala se taie un petec pt reparatia respectiva , petec care se aduce la forma prin incalzire . Se lipeste cu codez iar pentru singuranta se poate monta si un colier . Poate instalatorii nu privesc cu ochi buni solutia insa functioneaza .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • danieleion
          Incepator
          • 18.sep.2006
          • 61

          #5
          multumesc mult pt raspuns

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Daca tot aveti acea zona descoperita, va recomand sa schimbati vechile tevi ce compun acel sifon. Puteti evita aparitia unor probleme in viitor.

            Le puteti inlocui cu tevi de polipropilena prevazute cu garnituri, la un diametru corespunzator celor existente (40 sau 50). Pentru aceasta aveti nevoie de cateva coturi si 2-3 bucati de teava cu o lungime de 0,5m.

            Comentariu

            Procesare...