Problema iluminat - intrerupator cu led

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otilia
    Incepator
    • 24.iul.2006
    • 2

    Problema iluminat - intrerupator cu led

    acum aprox. 2 ani s-a schimbat la noi in garsoniera intreaga instalatie electrica (inclusiv tablou ) de catre doi meseriasi , intrerupatoarele l-am ales pe cele care au " beculet " ( cand becul este stins arde "beculetul " ) . Inlocuisiv candelabrul este nou . Acum ceva vreme in urma am schimbat la candelabru (cu trei becuri - 2 laterale care se aprind separat de cel din mijloc ) becurile pe varianta economic . Ciudat este ca dupa montarea becurilor economice uneori cele laterale ( pe pozitia stins ) incep sa "semnalizeze " ( ceva de gen la masinile de politie din filme - blitzuri ) . intrebare de ce .

    Multumim
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Si nu da bine ? Si acum raspunsul . Deoarece nu va pricepeti la electrica varianta pt dvs - ori schimbati becurile economice ori intrerupatoarele cu " beculet " si puneti unele fara . Astea doua nu se " pupa " si efectul e acela " ciudat " !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Mai exista o varianta da a pastra si becurile economice si intrerupatoarele cu beculet".
      Dar cred ca e totusi complicat s-o faceti dvs.
      Pe scurt, trebuie pus in paralel cu becul economic o rezistenta de aprox. 120 kohmi/1W.

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        Re: ceva ciudat

        Postat în original de otilia
        intrebare de ce .
        Beculetul e montat in paralel cu intrerupatorul. Beculetul inchide circuitul electric prin becul economic care la randul lui se incarca incet incet cu energie pe care apoi o descarca cand ajunge la o valoare prestabilita, generand acel flash.


        La fel ca si antevorbitorii mei va sfatuiesc sa eliminati beculetul din intrerupator.

        Comentariu

        • otilia
          Incepator
          • 24.iul.2006
          • 2

          #5
          multumim pentru raspunsuri si pentru promtitudine ( mi-ati luat muntele de pe inima )

          Comentariu

          Procesare...