Alimentare cuptor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danieleion
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 61

    Alimentare cuptor

    a tras electricianul 2 prize de la tablou(cablu unifilar 2.5 inclusiv impamantare).una pt centrala si una pt frigider. problema este ca...vreau sa cumpar si un cuptor electric. pot sa plec cu cablu litat 3x2.5 de la priza centralei si sa fac o priza in spatele cuptorului? sau este mai bine sa plec de la frigider? in priza de la frigider vreau sa bag si senzorul de gaz. care este varianta mai buna? sau poate nu este nici una....multumesc anticipat.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    La centrale producatorii recomanda sa aiba circuit separat. Acum daca stam sa socotim probabil ca centrala va consuma mai putin decat frigiderul si ar fi mai echilibrat sa alimentati cuptorul impreuna cu centrala. Banuiesc ca este o centrala obisnuita care consuma cel mult 200W iarna cand functioneaza si pompa pentru recirculare agent termic.
    Cuptorul ce consum are? Este doar cuptor sau o sa aveti si plite electrice?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • danieleion
      Incepator
      • 18.sep.2006
      • 61

      #3
      multumesc pt raspuns. cuptorul inca nu l-am luat(nu m-am decis...poate i-mi spuneti dnv cam ce este mai bun)., o sa iau unul nu stiu cat o sa consume.( banuiesc ca cel mult 2500 din cate am vzt p forum). si totusi mi-a mai sp cineva aceeasi treaba cu centrala. pot sa pun pe frigider si senzor de gaz? daca foloseste cu ceva... frigiderul este cu 2 compresoare. multumesc mult

      PS lita o sa fie pe gaz

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Puteti sa il alimentati impreuna cu frigiderul, insa trebuie sa aveti grija unde pozitionati aparatul deoarece sunt niste reguli pentru a asigura functionarea optima. Ideea e sa nu il plasati chiar deasupra aragazului, sa nu fie in dreptul unor ventilatoare care sa devieze gazul degajat, etc. Mai mult ca sigur in documentatia produsului sunt specificate mai pe larg aceste reguli de care trebuie tinut cont neaparat.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • danieleion
          Incepator
          • 18.sep.2006
          • 61

          #5
          ok. ms mult pt informatii

          Comentariu

          Procesare...