Traseele de iluminat din placa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    Traseele de iluminat din placa

    Salutare tuturor.
    Am si eu o intrebare. Am ajuns la casuta mea la turnarea placii. Evident trebuie sa fac traseele prin placa pentru instalatia electrica (iluminat).Cum este mai bine,sa bag furtun (copex) sau tub pvc?
    Cam ce grosime sa aiba avand in verdere k vor trece prin el 4 fire de 1,5 (1 nul,2 faze d la comutator si fir de impamantare)?Este bun cel de 16?Sa bag firele de acum sau dupa aceea?
    Multumesc mult.
  • marian.bazavan
    Incepator
    • 05.nov.2006
    • 35

    #2
    Re: Traseele de iluminat din placa

    Postat în original de andrei_radu
    Salutare tuturor.
    Am si eu o intrebare. Am ajuns la casuta mea la turnarea placii. Evident trebuie sa fac traseele prin placa pentru instalatia electrica (iluminat).Cum este mai bine,sa bag furtun (copex) sau tub pvc?
    Cam ce grosime sa aiba avand in verdere k vor trece prin el 4 fire de 1,5 (1 nul,2 faze d la comutator si fir de impamantare)?Este bun cel de 16?Sa bag firele de acum sau dupa aceea?
    Multumesc mult.
    prin placa tub!

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      Re: Traseele de iluminat din placa

      Postat în original de andrei_radu
      Salutare tuturor.
      Am si eu o intrebare. Am ajuns la casuta mea la turnarea placii. Evident trebuie sa fac traseele prin placa pentru instalatia electrica (iluminat).Cum este mai bine,sa bag furtun (copex) sau tub pvc?
      Cam ce grosime sa aiba avand in verdere k vor trece prin el 4 fire de 1,5 (1 nul,2 faze d la comutator si fir de impamantare)?Este bun cel de 16?Sa bag firele de acum sau dupa aceea?
      Multumesc mult.
      tubul poate avea diametrul de 16 sau 20 . conductori ii bagi dupa . sa stai cu ochii pe langa zidari cand toarna placa pentru a evita eventualele neplaceri in utilizarea tubului !

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Eu bag firele cand pozez pe placa tuburile IPEY ( tuburile bergman) ca nu cumva oamenii care toarna placa sa calce din greseala pe veun tub, sa il sparga si apoi sa plang cu ochii in soare. Am incercat la inceput sa bag cate un fir de sarma pe fiecare tub dar de fiecare data fierarii betonisti sau cei care turnau placa erau atenti la ce faceau ei si nu la tuburile mele asa ca am trecut la varianta cu firele bagate in tuburi. Daca e sa calce pe ele macar le am in tub si nu trebuie sa mai chinui apoi. Copexul e bun ca te lasa sa faci cam tot ce nu poti sa faci cu tubul bergamn dar ca rezistenta mecanica cel standard e slab. O varianat care mi s-a parut costisitoare a fost cea cu tuburi de pexal in loc de tuburi bergamn in placa. Elimanau in felul acesta coturile fiind dintr-o bucata si erau mai rezistente mecanic. Dar e scumpa...
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        Procesare...