Schema prize modulare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurlaur71
    Incepator
    • 14.iun.2008
    • 16

    Schema prize modulare

    Ma intereseze o schema pt prize modulare .Priza ,Tv,internet,RCA,Telefon, trebuie sa torn sapa si as vrea sa fac circuitul ca sa-l incorporez in sapa. si daca are cineva ideea de preturi de astfel de module de priza as fi recunoscator pt informatie ,firme ,magazine ,etc.

    Va multumesc
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    De ce schema ai nevoie ? poti utiliza aparatura modulara atat pentru curenti slabi cat si pentru cei tari , atentie insa la paralelism-ul circuitelor cat si distanta intre circuitele de curenti tari cu cei slabi cat si pentru curenti slabi si curenti slabi (sper ca ai inteles idea).

    Comentariu

    • laurlaur71
      Incepator
      • 14.iun.2008
      • 16

      #3
      prob este ca nu prea ma pricep la electrica ,dar vreau sa trag 3 prize pe pereti diferiti si as vrea ca la fiecare priza sa existe ,priza,tv,internet,telefon,si nu stiu cum sa le fac legaturile

      Comentariu

      • DM7
        Membru
        • 13.apr.2006
        • 290

        #4
        Nu stiu daca nu e tarziu dar..
        Tianand cont ca sunt 2 circuite importante ar trebui sa mergi cu 2 tubulaturi cel putin in paralel.Ceea ce s-a referit si AlexV. Ideal ar fi pe mai multe
        Nu e simplu.
        Cu circuitul de forta e clar trebuie sa il bagi pe un tub separat(Linie, Nul, Pamantare). Cablu Tv l-as baga pe un copex de 16 cu care as veni dint-o bucata de la spliter
        RCA nu stiu la ce vrei sa il folosesti dar acolo eu as pune cablu FTP
        Aparatajul la-s pune in 2 doze de aparataj distincte puse in linie
        In prima doza prizele CA 220 V si in a doa prizele TV, tel samd
        Pentru ca e clar ca la atatea prize de utilitati iti va trebui si aparatele aferente care sa fie alimentate la 220 V
        Daca doresti mai dezvoltam ideea.
        Succes (daca nu e tarziu)

        Comentariu

        • DarkAngel
          Incepator
          • 06.aug.2007
          • 31

          #5
          cablu ftp, tv, telefon

          electricianul va sti sa-mi lege telefoanele, FTP-ul si coaxialul ? cred ca unul cu adevarat bun da insa... va costa asa ca va intreb pe voi...
          1. Cablul TV cred ca e destul de simplu ... cu splitere nu ? si apoi fiecare cablu pe drumul lui spre camera lui... ma mai gandeam ca in living sa pun 2 prize TV din care va fi folosita doar una (a 2-a pentru mom. cand nevasta-mea va vrea "o schimbare") pot pleca in continuare ci firele de la una la alta daca va fi folosita doar una ?
          2. Cu telefonul cum se procedeaza? sincer nu i-as da 40-50 ron/priza unui electrician pentru circuitele de joasa tensiune daca le pot face eu
          3. la FTP e problema... trebuie sa vin cu router si dupa aia impart la fiecare calculator? dar in cazul in care doar mut calculatorul de exemplu pot pune 2 prize FTP pe acelasi cablu ? una ramanand goala tot timpul
          Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!

          Comentariu

          Procesare...