Instalatie electrica pentru cabina de dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danieleion
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 61

    Instalatie electrica pentru cabina de dus

    mi-am cumparat o cabina de dush shi are spot ventilator ..etc. am inteles in acest forum ca nu este bine sa ai priza in baie. eu ce pot face? exista o solutie?? mentionez ca, cabina are un transformator (12 V)deasupra. multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Alimentarea se poate face fara probleme dintr-o doza exterioara - probabil ai una pe un peretele comun cu baia.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • danieleion
      Incepator
      • 18.sep.2006
      • 61

      #3
      asa este. am gasit doza. am si tras firele. dar....cu aburii . m-am cam speriat de ce sa vb pe forum . daca iau priza cu capac o sa am probleme ? multumesc

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Daca e cu diferential nu ai de ce sa iti faci probleme. Daca in schimb e dintr-o doza cu alte circuite din casa, incearca cel putin sa fie protejat acel circuit de pe care ai tras priza respectiva si apoi la alegerea prizei respective tine cont sa aiba IP minim 40.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Re: priza pt cabina de dush

          Postat în original de danieleion
          mi-am cumparat o cabina de dush shi are spot ventilator ..etc. am inteles in acest forum ca nu este bine sa ai priza in baie. eu ce pot face? exista o solutie?? mentionez ca, cabina are un transformator (12 V)deasupra. multumesc
          Pentru siguranta si liniste personala , va recomand scoaterea legaturilor in afara spatiului baii . Aveti in poze o modalitate de rezolvare .
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • danieleion
            Incepator
            • 18.sep.2006
            • 61

            #6
            Re: priza pt cabina de dush

            multumesc pt raspunsuri

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Postat în original de raducu_ilie
              Daca e cu diferential nu ai de ce sa iti faci probleme. Daca in schimb e dintr-o doza cu alte circuite din casa, incearca cel putin sa fie protejat acel circuit de pe care ai tras priza respectiva si apoi la alegerea prizei respective tine cont sa aiba IP minim 40.
              1. In acel loc nu ai voie sa montezi prize, deoarece te afli in volumul II cu risc de electrocutare, indiferent de existenta intrerupatorului diferentiaL
              2. pRIZA ip 40 CU SIGURANTA VA OFERA PROTECTIE LA PATRUNDEREA CORPURILOR STRAINE, nu si a stropilor/umiditatii, asta in cazul in care s-ar putea monta
              3. Solutiile d-lui Mircea reprezinta solutii foarte bune

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Atentie insa ca la transformator tot vor ajunge 220V deci exista inca pericol chiar daca priza nu este plasata in baie. Se poate amplasa transformatorul in baie mai departe de cabina de dus, de chiuveta si de alte zone cu pericol ori intri doar cu 12V in baie, transformatorul fiind plasat undeva afara (solutia cea mai sigura).
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • danieleion
                  Incepator
                  • 18.sep.2006
                  • 61

                  #9
                  la asta nu m-am gandit. transformatorul este chiar deasupra cabinei . ms pt rasuns. o sa icerc sa mut si transformatorul

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Atentie insa ca la transformator tot vor ajunge 220V deci exista inca pericol chiar daca priza nu este plasata in baie. Se poate amplasa transformatorul in baie mai departe de cabina de dus, de chiuveta si de alte zone cu pericol ori intri doar cu 12V in baie, transformatorul fiind plasat undeva afara (solutia cea mai sigura).
                    La modelul aratat de mine nu exista alt transformator , totul se afla in cutia alba de linga steker deci in baie nu intra 22o V . Asa imi aduc aminte !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Am observat ca acolo solutia era cu transformatorul plasat langa stecher, insa la danieleion din cate am inteles transformatorul este plasat deasupra cabinei.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        La modelul aratat de mine nu exista alt transformator , totul se afla in cutia alba de linga steker deci in baie nu intra 22o V . Asa imi aduc aminte !
                        Langa steker este amplasata doar protectia diferentiala; cada montata de dvs. are un motor (230V) si o pompa atasata, cu legaturi intr-o cutie IP54.

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          Postat în original de danieleion
                          la asta nu m-am gandit. transformatorul este chiar deasupra cabinei . ms pt rasuns. o sa icerc sa mut si transformatorul
                          Sa nu uiti de impamantare . Stecherul transformatorului are si acest contact . te salut .

                          Comentariu

                          • Horripet
                            Incepator
                            • 24.ian.2010
                            • 1

                            #14
                            Cabina de dus si tragerea de electricitate

                            Buna

                            eu mi-am cumprat de curand un apartament si am decis sa-l si renovez inainte de a ma muta.

                            una dintre problemele pe care le am, in afara de muncitorii care vor sa ma decapeze de cati mai multi bani, este cu baia.

                            am o baie medie, nici prea mare nici prea mica si am decis sa-mi cumpar o cabina de dus dreptunghiulara cu o gramada de lumini, radio, masaje si alte nebunii. am avut norocu' ca are 1,50 lungime si 80cm latime, e mare, are si caditza, intru in ea si ea intra in baie pe un perete (chiar mai ramane loc).

                            am inteles ca aceasta cabina functioneaza cu electricitate pentru radio si lumini, intrebarea mea este cum fac sa trag firul de electricitate la ea? cineva mi-a spus ca de la becul din baie trag un fir, insa firul ala cum intra in cabina???

                            daca poate cineva sa ma lumineze si pe mine .... nu sunt blonda, sunt satena, deci go ahead....hit me....sper sa inteleg

                            mersi mult

                            Erika
                            I'm the story and the storyteller...

                            Comentariu

                            • Dan_Daniel
                              Living Legend
                              • 20.nov.2009
                              • 1134

                              #15
                              Re: Cabina de dus si tragerea de electricitate

                              Postat în original de Horripet
                              cineva mi-a spus ca de la becul din baie trag un fir, insa firul ala cum intra in cabina???
                              Trimiteti mai bine o schita ceva, pentru a se putea vedea unde vine pusa cabina, unde este becul, si mai indicat ar fi sa se stie unde este priza cea mai apropiata.
                              Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                              Comentariu

                              Procesare...