Cum te despagubeste compania de electricitate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Cum te despagubeste compania de electricitate

    Am citit de curand intr-un ziar cum ca furnizorul de electricitate este obligat sa acopere daunele din timpul penelor de curent. In Bucuresti de exemplu se pot depune sesizari scrise la sediul companiei pe Bld. Ion Mihalache nr. 41-43; trebuie specificat clar data si ora cand s-a produs evenimentul si trebuiesc prezentate actele de provenienta a aparatelor arse. Sesizarea se poate face in maximum 5 zile de la data producerii evenimentului. Daca toate conditiile au fost indeplinite, o echipa Electrica se va deplasa la domiciliul dvs. ca sa constate conditiile in care s-a produs paguba.
    Evident nu vor fi despagubiti cei care au folosit necorespunzator aparatele sau au efectuat modificari asupra acestora.
    Curentul nu iarta!
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    #2
    help

    Mie mia ars centrala, calculatorul si incarcatorul de la uin laptopacum o saptamana.

    -La centrala sa ars un varistor, deci clar a fost o supratensiune. Si problema e in felul urmator varistorul ala e smenuit de astia de la weissman, cred ca a fost bagat intro baie acida si ia fost rescris pe el intentionat pt a nul gasi (la nevoie sa schimbi placa si sa o cumperi de la reprezentanta lor o placa noua e 14 mil fata de un varistor care e 20 de miii)

    -Calculatorul dumnezeu stie ce a patit dar cel mai probabil e placa de baza, caci curent intra in el si merg coolarele dar numi trimite semnal la monitor.

    -La laptop comanda incarcator 200 RON

    Din cat am inteles problema a fost din firida de pe scara si isa ars si vecinului frigiderul atat, au venit astia de la EON au facut ceva pe acolo dar nu stiu ce pt ca eu lucrez in alta localitate si era acsa maicamea.
    Intrebarea care e:

    Firida nu apartine tot Eonului ? Daca se intampla ceva nu platesc ei despagubiri?

    A fost maicamea atunci la EON si iau zis sa faca o sesizare si o sa vina cineva sa constate, desigur ca nu a venit nimeni pana acum, si unul de pe la relatii clienti ar fi zis ca firida nu ar fi a lor.

    Desigur problema e posibil sa fi fost chiar inainte de firida, am langa bloc un PTA, parea mea e ca e posibil sa fi fost si o supratensiune de comutatie .

    Acum poate ma lamureste cineva si pe mine ce ar trebui sa fac si daca ma poate ajuta cineva
    si stie ceva de varistorul ala de la weissman scrie pe el VE092750 7Kv?
    semnu ? e o hieroglifa pe care nu o pot descrie

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      In firida se gaseste si contorul dvs sau doar sigurantele generale pe apartamente? Daca dvs va alimentati de la o faza, iar vecinul este racordat pe alta faza e posibil sa apara probleme la intreruperea unui cablu. Circuitul se poate inchide printr-un aparat al vecinului si alta faza, deci va aparea o supratensiune. Trebuie sa insistati la electrica sa vina sa cerceteze ce s-a intamplat sa va dea macar un raspuns oficial!


      Cat despre centrala ati intrebat la service la ei si v-au spus ca trebuie sa va inlocuiasca toata placa?
      In general sunt montate niste componente de sacrificiu numite "MOV" (metal oxide varistor) care sunt gandite pentru astfel de situatii si se pot inlocui.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Re: Cum te despagubeste Electrica

        Postat în original de Consultant electrice
        Am citit de curand intr-un ziar cum ca furnizorul de electricitate este obligat sa acopere daunele din timpul penelor de curent. In Bucuresti de exemplu se pot depune sesizari scrise la sediul companiei pe Bld. Ion Mihalache nr. 41-43; trebuie specificat clar data si ora cand s-a produs evenimentul si trebuiesc prezentate actele de provenienta a aparatelor arse. Sesizarea se poate face in maximum 5 zile de la data producerii evenimentului. Daca toate conditiile au fost indeplinite, o echipa Electrica se va deplasa la domiciliul dvs. ca sa constate conditiile in care s-a produs paguba.
        Evident nu vor fi despagubiti cei care au folosit necorespunzator aparatele sau au efectuat modificari asupra acestora.
        Eu ştiam că termenul e de 24 de ore de la data accidentului, sau mă rog incidentului. Poate ca intretimp s-a modificat termenul.
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • mariuselectric
          Incepator
          • 17.feb.2007
          • 72

          #5
          Re: Cum te despagubeste Electrica

          Postat în original de Consultant electrice
          Am citit de curand intr-un ziar cum ca furnizorul de electricitate este obligat sa acopere daunele din timpul penelor de curent. In Bucuresti de exemplu se pot depune sesizari scrise la sediul companiei pe Bld. Ion Mihalache nr. 41-43; trebuie specificat clar data si ora cand s-a produs evenimentul si trebuiesc prezentate actele de provenienta a aparatelor arse. Sesizarea se poate face in maximum 5 zile de la data producerii evenimentului. Daca toate conditiile au fost indeplinite, o echipa Electrica se va deplasa la domiciliul dvs. ca sa constate conditiile in care s-a produs paguba.
          Evident nu vor fi despagubiti cei care au folosit necorespunzator aparatele sau au efectuat modificari asupra acestora.
          O informatie exacta cum scrie in regulamentul electrica o gasiti vizitind:http://www.electrician-electrica.ro/index.html,mai precis la stiri electrice:http://www.electrician-electrica.ro/sector9.html

          Comentariu

          • pavel.gabriel
            Membru
            • 25.iul.2006
            • 158

            #6
            despagubiri????

            daca esti on de rind (normal),In Romania?La cei cu relatii si/sau pile bine puse se poate ,stiu citeva exemple ,unul cu o plasma(180 mil) care s-a prajit de la niste sampanie si a fost platita de electrica.
            la muritori (nu "zei") nu prea am auzit.in urma cu ceva ani(5-6),prin judetul Alba,la un sat a fost "prajit"tot ce era alimentat in acel monent ,Chiar si in stand-by,iar la electrica nici nu ia- pasat.Acoplo locuia un francez care a avut montat un aparat de masura pt maxim tens. certificat de metrologie,au fost chemati cei de la electrica au vazut aparatul (+ indicatia=~400V) si nimic.Atunci omul prin justitie a obtinut despagubiri pt aparatura + ceva pt deranj
            PS: Satenii au fost invitati sa faca o asociatie (a pagubitilor) si sa actioneze in justitie in solidar.nu au dorit.bani a luat doar francezul.
            eu va luminez...imprejurul

            Comentariu

            • andrei_burceag
              Incepator
              • 08.iun.2009
              • 10

              #7
              In "herorglifa" cu varistorul e destul de simplu: e un varistor de 275V si nu se strapunge izolatia de pe el pana la 7kV

              E foarte simplu de inlocuit, e cel mai comun tip de varistor existent. Daca esti din Bucuresti , gasesti pe Maica Domnului sigur.

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                #8
                [quote="andrei_burceag"]In "herorglifa" cu varistorul e destul de simplu: e un varistor de 275V si nu se strapunge izolatia de pe el pana la 7kV[quote]
                Hieroglifa DVS e incurcată, pentru mine. Eu inţeleg ca degeaba e izolaţia la tensiunea data de 7kV, ca daca ajunge la 300 de volţi el străpunge.
                Unde e greşala?
                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • raduleanovici
                  Incepator
                  • 24.apr.2008
                  • 86

                  #9
                  varistor

                  Am rezolvat de mult problema cu Varistorul, nu am gasit unul de 275 V, si am cumparat unul de 600 V parca, si la inseriat cu o rezistenta sa-l aduca pe la 275 V. Sper sa fie K ce a facut prietenul asta al meu. Eu nu prea am inteles calculul lui, el zice ca a mai facut apoi chestia asta, si chiar a functionat (adica s-a ars varistorul la supratensiune)

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1658

                    #10
                    Re: varistor

                    Postat în original de raduleanovici
                    Am rezolvat de mult problema cu Varistorul, nu am gasit unul de 275 V, si am cumparat unul de 600 V parca, si la inseriat cu o rezistenta sa-l aduca pe la 275 V. Sper sa fie K ce a facut prietenul asta al meu. Eu nu prea am inteles calculul lui, el zice ca a mai facut apoi chestia asta, si chiar a functionat (adica s-a ars varistorul la supratensiune)
                    Şi funcţionează? La o tensiune sub 660v? Nu cred! Pentru 660V pragul pe care trebuie sa-l ,,treacă'' tensiunea e mai mare decit cel de 275V. Părerea mea e ca acela de 660V trebuie micşorat şi nu adăugat la el inca o rezistenţă care ,,îi ridică pragul'' pe care tensiunea de defect trebuie să-l treaca pentru a pute fi conturnata.mă rog, asta e părerea mea.
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • addysoftware
                      Incepator
                      • 28.oct.2009
                      • 58

                      #11
                      Varistorul este asa cum a specificat antevorbitorul meu, de 275V(ca). Va trebui sa gasiti unul de aceeasi tensiune - cel de 600v este strict inutil. Tensiunea unui varistor nu poate fi modificata prin nici un fel de alte componente - doar eventual se pot inseria doua varistoare de 150Vca pentru a obtine unul de 300Vca (de exemplu)
                      Este adevarat ca centrala functioneaza si fara el. Pana la prima reeditare a "evenimentului" - in care caz varistorul de 600 pus eventual acolo nu va face nimic si se va "duce" placa care ar fi trebuit protejata.
                      Varistorul protejeaza prin intrarea lui in conductie in cazul unor supratensiuni - adica se comporta ca un scurtcircuit in caz ca bunaoara tensiunea dvs la priza depaseste 300Vca. Daca energia care soseste [prin siguranta fuzibila] nu depaseste cca 20 jouli - cat va "suporta" depinde de marimea fizica a corpului varistorului si e specificat prin cataloage - acesta doar sunteaza sursa de energie si siguranta se arde. Daca siguranta a fost supradimensionata varistorul este cel care se arde.

                      Comentariu

                      • raduleanovici
                        Incepator
                        • 24.apr.2008
                        • 86

                        #12
                        varistor

                        Da am inteles , insa vreau atunci o sugestie, unde as putea gasi un varistor pana in 300 V , de ex in Timisoara? Siguranta pentru centrala am dimensionato la 6 A. sincer nu stiu Ic-ul centralei , si imi este rusine, caci acum lucrez in proiectare electrice si stiu ce inseamna, dar atunci cand s-a facut improvizatia respectiva eram paralel. Momentan centrala respectiva functioneaza, dar vreau sa schimb varistorul respectiv.

                        Ps am mai adaugat pe circuitul ei o priza cu protectie la supratensiune si scurtcircuit, dar sincer nu stiu in ce valori sunt, sau daca e asigurata vreo selectivitate. E genul de priza cumparata din comert ( facuta probabil in china) .
                        eu nu sunt in localitatea respectiva si nu pot verifica.

                        Comentariu

                        • addysoftware
                          Incepator
                          • 28.oct.2009
                          • 58

                          #13
                          Priza respectiva, daca are intr-adevar protectie la supratensiune, aceasta e asigurata exact printr-un varistor de acest tip. Sa speram ca chiar are.

                          Daca nu aveti la magazinele de electronice de acolo asa ceva, ramane sa luati din (aproape) orice sursa de computer sau de imprimanta sau de laptop sau de televizor color iesit din uz. E bine sa apelati la un electronist, deoarece varistoarele pot fi lesne confundate cu condensatorii ceramici.
                          In principiu, pe multe din ele se gaseste semnul S taiat de o liniuta oblica pe mijloc (deci nu dollar), si trebuie sa fie in circuit chiar intre cele doua linii de alimentare, faza si nul, dar DUPA siguranta. http://en.wikipedia.org/wiki/Varistor

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Zilele trecute am fost la un prieten care tocmai s-a mutat intr-o casa noua pe undeva la iesirea din Bucuresti spre Cernica. Pe langa investitiile legate de extragerea apei si filtrarea ei mi-a aratat in ce a mai investit cateva zeci de milioane - intr-un stabilizator trifazat de tensiune. Cu toata instalatia noua, facuta ca la carte, cu protectii si sisteme de ultima generatie a avut numai probleme datorita calitatii energiei electrice provenita de la furnizor. Lucrurile s-au mai "reglat" odata cu instalarea acestui stabilizator care cat am stat sa fac pozele a lucrat in continuu pe toate cele 3 faze; mai mult de 40 secunde nu statea un rotor si isi modifica pozitia. Acum a mai ramas o singura problema "minora" - se intrerupe curentul cu precizie de ceas elvetian in zilele de sambata si duminica cate 2-3 minute de vreo 4 ori pe zi.
                            Fișiere Atașate
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Ce se mai intampla prin Bucuresti in materie de energie electrica si calitate in furnizare: stirileprotv.ro/video/bucuresti-secolul-21-cartiere-intregi-fara-energie-electrica/60463330
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...