Retea electrica stradala prea lunga ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dcd_office
    Membru
    • 30.mai.2008
    • 123

    Retea electrica stradala prea lunga ?

    Recent am depus la Electrica o cerere pt acordarea unei solutii tehnice de racordare la reteaua de electricitate. Cel mai apropiat capat de retea este la aproximativ 350 m de casa, insa Electrica nu a aprobat extinderea acelei retele pe motiv ca distanta fata de transformatorul de joasa tensiune ar fi astfel prea mare (1100 m). Cablul din amonte e 3x70+50, am vazut si proiectul, pierderile calculate erau undeva pe la 4% la capatul retelei. Ce mi se pare si mai ciudat este faptul ca am insitat sa primesc raspuns de la Electrica in scris insa nimic pana acum, am avut doar 2 intrevederi verbale cu ei si nu pot sa-mi acorde o solutie tehnica definitiva. Eventual au zis sa trag eu un cablu de medie si sa cumpar un trafo. sau sa incerc sa ma leg cu retea de santier temporara la capatul acelei retele.
    S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema ?
    Care ar fi solutiile pana la urma ?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Daca ati avut doar intrevederi verbale, probabil de aceea nu primiti raspuns. Trebuie sa faceti o hartie sa o depuneti cu numar de inregistrare si situatia va fi alta. Eu asa as face.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • dcd_office
      Membru
      • 30.mai.2008
      • 123

      #3
      Asa am si procedat de la inceput, dupa cele 30 zile nu am primit nici un raspuns, m-am dus eu pana la urma pana la Electrica, au venit la fata locului, au zis ca nu e nici o problema, se va rezolva. Apoi au avut o sedinta si au zis ca nu se mai poate. Am insistat de cateva ori sa-mi tansmita in scris decizia lor si n-am primit nimic. Poate din comoditate ...
      Acum vreau sa le fac iar o scrisoare oficiala.

      Comentariu

      Procesare...