Beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Kuszko
    Incepator
    • 25.iun.2008
    • 1

    Beton

    Cum e mai convenabil sa faci fundatia pentru o casa cu o fundatie de 92 m2 (+garaj 21 m2 + terasa 14 m2): cu Cifa sau cu oameni? Multumesc
  • xena
    Membru Marcant
    • 05.aug.2007
    • 786

    #2
    Nu vei reusi veci, cu oamenii sa obtii aceeasi calitate ca betonul din statie.
    Sunt etape ( turnare plansee, stalpi mari) la care este indicat sa se toarne tot elementul odata, ceea ce nu cred ca vei reusi cu oamenii.
    S-ar putea ca nici la pret sa nu fie o economie cu betonul in regie proprie tinand cont la pretul actual al cimentului, pretul manoperei muncitorului.
    Sfatul meu: apeleaza la statie de betoane chiar daca e putin mai scump, dar cred ca la casa ta, calitatea primeaza, ca doar nu-ti faci casa in fiecare zi.

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      indiscutabil...... cu cifa!!!

      Comentariu

      • papi
        Membru
        • 30.mar.2008
        • 292

        #4
        cu cifa ,dar nu uita sa iti faci stilpisorii
        salutare la toti

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Tu ai intrebat despre fundatie.
          Aici ar mai aprea niste intrebari:
          1. Tipul fundatiei: cuzineti , continua sub ziduri....
          2. Daca e fundatie continua: talpa fundatiei este armata?
          Fundatiile in general se fac din beton marca mai mica decat cea a stalpilor sau a planseelor. Deci nu ar fi chiar rau sa faci betonul pe santier dar trebuie sa ai grija la sort.

          Comentariu

          • s.m.ovidiu
            Membru Marcant
            • 12.feb.2007
            • 457

            #6
            In mare parte cei ce-si fac betonul la botul calului folosesc balast ( nespalat cantitati diferite pe sorturi ) deci sorturile nu se prea respecta
            Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
            Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

            Comentariu

            Procesare...