Instalatie electrica hol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionelcbn
    Incepator
    • 26.iun.2008
    • 1

    Instalatie electrica hol

    Salut!
    M-am apucat sa zugravesc holul si am urmatoarea problema:
    pe hol am o lustra cu 2 becuri si vreau sa mai pun o aplica cu 3 spoturi, ambele surse de iluminat sa fie comandate de un intrerupator dublu.
    Fata de cele 2 fire existente deja, am mai montat un fir de la intrerupator la aplica si inca unul de la doza la aplica(acesta e nulul care pleaca din doza si la vechea lustra).
    Intrerupatorul dublu este conectat astfel: intra o faza si ies doua fire care se duc la cele 2 surse de lumina.
    problema:
    cand vreau sa aprind doar aplica si actionez intrerupatorul corespunzator aceasta nu se aprinde,
    cand vreau sa aprind doar vechea lustra si actionez intrerupatorul corespunzator se aprinde lustra dar si aplica, insa aplica are o lumina foarte slaba, iar daca in acest moment actionez intrerupatorul sa aprind aplica, aceasta (aplica) se stinge de tot (inainte avea o lumina foarte slaba).
    Mentionez ca am conectat doar aplica si am deconectat lustra(la nivelul intreruptorului) si cand am vrut sa aprind aplica s-a aprins si lustra iar aplica avea o lumina foarte slaba.
    Am schimbta si intrerupatorul si nu s-a remediat problema.
    Aplica functioneaza corect deoarece am conectat-o la o priza si lumineaza la putere maxima.Ma poate ajuta cineva sa fac aceasta instalatie sa functioneze corect?

    Va multumesc!
  • dcd_office
    Membru
    • 30.mai.2008
    • 123

    #2
    Sigur pe undeva exista un fir legat unde nu trebuie. Daca respectati schema atasat va functiona sigur. Verificati daca la intrerupator ajunge faza iar firul comun este nulul.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    Procesare...