Teava scurgere canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Marin
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 48

    Teava scurgere canalizare

    Buna seara d-lor.
    Am o problema cu teava de scurgere canalizare exterioara de la o casa. Iesirea din casa se face la nivelul solului si nu stiu ce as putea face pentru a preveni inghetul pe timpul iernii. Precizez ca nu mai pot umbla la tevile din casa peste care a fost turnata placa de beton a parterului.
    Distanta de la iesirea din casa pana la gard este de 18m. Atasez o imagine si poate imi dati cateva solutii care sa ma scoata din impas.[img][/img]
  • Marin
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 48

    #2
    Nu prea imi ies jpg-uri.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Dumitru popa
      Membru marcant
      • 28.aug.2006
      • 407

      #3
      Am inteles ca nu puteti umbla la tevile din casa, nici nu este cazul. de ce nu puneti doua coturi si sa o ingropati in pamant la 90 cm care este temperatura maxima de inghet. In alta ordine de idei daca aveti panta de scurgere atunci nu o afecteaza inghetul mai ales ca nu este plina sa se dilate la inghet si sa se sparga, mergand pe acest principiu o puteiti doar izola.

      Comentariu

      • Marin
        Incepator
        • 25.feb.2007
        • 48

        #4
        Daca pun cele 2 coturi la 90 grade nu exista riscul sa se infunde in partea de jos?
        Cate camine sa pun pe lungimea tevii (18 m pana la gard +6 in strada) ?

        Comentariu

        • Dumitru popa
          Membru marcant
          • 28.aug.2006
          • 407

          #5
          Ajunge un singur camin, preferabil la schimbarea de directie. In alta ordine de idei doua coturi vor cobora nivelul cu apr. 50 de cm, asa ca ramane suficienta adancime pentru creearea inclinatiei.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Re: Teava scurgere canalizare

            Postat în original de Marin
            Buna seara d-lor.
            Am o problema cu teava de scurgere canalizare exterioara de la o casa. Iesirea din casa se face la nivelul solului si nu stiu ce as putea face pentru a preveni inghetul pe timpul iernii. Precizez ca nu mai pot umbla la tevile din casa peste care a fost turnata placa de beton a parterului.
            Distanta de la iesirea din casa pana la gard este de 18m. Atasez o imagine si poate imi dati cateva solutii care sa ma scoata din impas.[img][/img]
            La limita zidului casei faceti un camin mic cu rupere de panta . Fara coturi , fara nimic , apoi va faceti traseul cum si la ce adincime va trebuie sa iesiti bine la cota caminului de racord. Caminul de racord este in strada ? in curte nu aveti la limita gardului ?
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Marin
              Incepator
              • 25.feb.2007
              • 48

              #7
              Nu am camin la limita de propietate. Nu stiu ce este un camin cu rupere de panta. Poate imi dati un link sau ceva sa vad cum arata.
              Ma gandeam sa fac ceva la iesirea din casa ( camin dar care sa nu comunice cu exteriorul ca miroase la fereastra) si un altul langa gard in care sa pun si o clapeta de sens sa nu-mi iese mizeria in baie cand se infunda teava de canalizare stradala.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Postat în original de Marin
                Nu am camin la limita de propietate. Nu stiu ce este un camin cu rupere de panta. Poate imi dati un link sau ceva sa vad cum arata.
                Ma gandeam sa fac ceva la iesirea din casa ( camin dar care sa nu comunice cu exteriorul ca miroase la fereastra) si un altul langa gard in care sa pun si o clapeta de sens sa nu-mi iese mizeria in baie cand se infunda teava de canalizare stradala.
                Cam asa arata Puneti un capac fara gauri si nu miroase nimic . Praful din aer il face etans.
                Fișiere Atașate
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Marin
                  Incepator
                  • 25.feb.2007
                  • 48

                  #9
                  Multumesc pentru raspunsuri si va doresc toate cele bune.

                  Comentariu

                  • SorinT
                    Incepator
                    • 18.aug.2008
                    • 8

                    #10
                    Salut,

                    Referitor la adancimea de 80 sau 90 cm (cota minima de inghet), de ce este necesara aceasta adancime daca teava are panta sa zicem de 1-2%? Poate sa inghete apa prin topiri/inghetari succesive si acumulari de gheata astfel incat teava sa se obtureze complet si eventual sa crape???

                    In cazul meu eu vreau sa fac un camin sub burlan, si printr-o teava sa scot apa de ploaie la canalul de ape pluviale din strada (cam 10-12 m lungime traseu). Nu pot ingropa decat la 20-25 cm. Credeti ca este o problema?

                    A doua intrebare se refera la coturi. Voi avea un cot de 120 grade. De ce este necesar camin de vizitare conform multor sugestii de pe forum? Unghiul cred ca permite o eventuala curatare cu sarpele (desi voi pune site).

                    Mulltumesc,
                    Sorin

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 569

                      #11
                      pt Sorin T:
                      -caminul cu rupere de panta ajuta si in cazul in care aveti de strabatut o distanta mare pana la deversare; in acest caz trebuind sa asigurati si o panta minima , se poate intampla ca teava de scurgere sa ajunga in final la...."tz" metrii sub nivelul solului si, ar interveni si ..probleme cu refluxul deversarilor din bazinul colector.
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • ombun
                        Membru Marcant
                        • 12.feb.2007
                        • 569

                        #12
                        ....ca sa nu mai deschid alt topic (solicit cateva sfaturi de la cei priceputi sau care au mai realizat astfel de lucrari):
                        - ma aflu in stadiul de executie al canalizarii exterioare si al "aductiunii apei"-din sistemul centralizat.
                        Pare OK daca o execut in formula din schita atasata..????.
                        Cateva mentiuni:
                        - in strapungerea "a" si "gura...C" o sa izolez suplimentar tevile.
                        - in dreptul strapungerii "b", pe verticala, coboara de la mansarda canalizarea de la baia situata la nivelul superior (si evident urca si apa rece de la parter )
                        - teava de apa este din PPe de 10 bari
                        - teava de canalizare este de 110.
                        Fișiere Atașate
                        vreau sa fac o casa !

                        Comentariu

                        • ombun
                          Membru Marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 569

                          #13
                          E OK !
                          vreau sa fac o casa !

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1553

                            #14
                            Acolo aveti golul in fundatie sau de ce preferati o asemenea deviere a traseului - cel putin pentru apa?

                            De regula, traseul de apa trebuie sa fie la o anumita distanta de cel de canalizare

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6451

                              #15
                              Postat în original de Consultant
                              [...] De regula, traseul de apa trebuie sa fie la o anumita distanta de cel de canalizare.
                              Care ar fi această regulă? Vă rog, detaliaţi.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...