Autorizare spargere strada racord canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobinstein
    Incepator
    • 11.apr.2007
    • 5

    Autorizare spargere strada racord canalizare

    cum credeti ca as putea reusi sa obtin o autorizare de spargere a strazii pentru racord la canalizare,avand in vedere ca strada este nou asfaltata(de vreo 2 sau 3 ani) iar cand am intrebat la primarie au fost foarte reticenti,au spus ca ei nu cred ca o sa autorizeze asa ceva...exista vreo reglementare legala in acest sens prin care as putea sa-i fortez sa ma lase sa sparg strada?
    am inteles,tot de pe un forum,ca " firma care sparge trebuie sa faca contract cu firma care a facut strada si o are in garantie , pt reparatie "...asa ar fi permis...ma puteti ajuta?
    multumesc
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Parca eu am scris asa ceva . Faceti un proiect si mergeti la primaria locala pt a vedea cu cine trebuie sa faceti contract de reparatie in caz de interventie. Primaria nu se poate opune unei asemenea lucrari deoarece dupa lege ea este obligata sa sigure dezvoltarea , conditii normale de trai , etc , studiati legea dupa care functioneaza primariile . Deci trebuie sa va aprobe dar ei stabilesc cine face reparatia . Asta cu garantia , x ani nu se sparge , sint prostii pt facut spaga pe spinarea ignorantilor si a celor fara bani care nu pot plati o consultatie juridica .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • bobinstein
      Incepator
      • 11.apr.2007
      • 5

      #3
      multumesc

      multumesc,o sa vad ce zice legea...daca are cineva experienta cu asa ceva,e binevenit

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Re: multumesc

        Postat în original de bobinstein
        multumesc,o sa vad ce zice legea...daca are cineva experienta cu asa ceva,e binevenit
        Ce sa zica legea ? TREBUIE sa dea autorizatie . Punct . Conditiile difera de la primarie la primarie . In Bucurest , in sec 5 , abia se asfalteaza . Am discutat cu primarul chiar aceasta problema , ce face un cetatean daca trebuie sa bage gaze sau alta utilitate care necesita spargerea carosabilului .Raspunsul a fost strazile nu pot astepta sa se trezeasca toti cam ce vreau . In concluzie se asfalteaza si daca este nevoie , a doua zi se da autorizatie de spargere cu conditia sa existe contract de reparatie cu firma care are strada in garantie . Acum e bine ? Nu vorbesc din povesti . Repet , primaria nu se poate opune , trebuie sa va lase sa va racordati , ba chiar sint obligati .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • bobinstein
          Incepator
          • 11.apr.2007
          • 5

          #5
          corect

          asta vroiam sa stiu.multumesc

          Comentariu

          Procesare...