Cot coloana WC crapat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • wolffie
    Incepator
    • 01.iul.2008
    • 3

    Cot coloana WC crapat

    va cer ajutorul in urmatoarea chestiune:
    vecina de jos are in baie pe coltul ghenei care mascheaza tevile de apa si canal igrasie si umezeala de genul celor pe care le vedeti la WC-urile publice. M-am uitat la mine sa vad ce ar putea fi si am constatat ca cotul de la coloana comuna de WC este crapat.
    Intrebarea mea acum este: cine trebuie sa inlocuiasca cotul coloanei, fiindca eu stiu ca, conductele si coloanele de canalizare ale blocului sunt parte comuna si intra in competenta de reparatie a administratiei. sau nu stiu bine?
    Fișiere Atașate
  • danieleion
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 61

    #2
    Re: cot coloana WC crapat

    si eu am avut asemenea probleme. mi-au spus ca ce este in ghena raspund ei. ce se ramifica in casa eu raspund. sau m-au pacalit . poate mai vine cineva cu un raspuns.

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Pun si eu o intrebare . Apartamentele dvs au fost cumparate cu legea de dupa revolutie ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Bun comun al locatarilor.
        Administratia este doar organul desemnat sa gestioneze o parte din problemele imobilului.

        Din cate stiu, coturile fac legatura intre coloana de canalizare si obiectele sanitare.
        Suna ciudat sa mobilizezi toti locatarii sau administratia pentru un cot ce se poate remedia prin schimbare, de catre proprietarul locuintei respective.
        Administratia ar putea sa va ajute cu un instalator insa reparatia tot locatarii/locatarul o plateste.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Parerea mea: cotul este al locatarului. De ce? Pentru ca este in utilizarea exclusiva a locatarului, nu si a celorlalti locatari. Fara acel cot doar locatarul nu poate sa-si foloseasca baia, nu si ceilalti locatari.
          Insa formularea de "cot" mi e mi se pare improprie. Cotul e cot, are 2 capete. La coloanele de scurgere eu nu prea am vazut coturi decat jos la subsol, nu la fiecare etaj. La fiecare etaj sunt asa numitele "T"-uri, care au 3 capete: unul de intrarea a coloanei principale, unul de iesire a coloanei principale, si unul de intrare derivata de la scurgerea etajului respectiv.
          In acest sens aceste T-uri eu le consider ca fiind a locatarilor de la etajul respectiv, nu ale coloanei comune a blocului. Ele sunt acolo pentru uzul locatarului de la acel etaj, nu pentru uzul celorlalti locatari, deci nu e de utilizare comuna.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Daca este , si cred ca este , apartament cumparat la pomana postrevolutionara la pret de " ciunga " e normal sa pui problema asa , sa stai sa te intrebi cine si cum sa repare . Cum poti sa ai simtul proprietatii cind ai primit o pomana . Cum sa intelegi ca parte comuna este o prostie si este partea ta , bunul tau . Sa vorbesti de administrator , administratie adica cineva care sa hotarasca pe bunul si banii tai ? Doamne ! Fratilor puneti mia si reparati nu intrebati ! Este casa voastra ! Din lipsa de interes si din cauza ca ati dat bani pe caseau ajuns blocurile epave . Da ! epave ! dupa toate normele sint epave , Scari de bloc care put de la subsoluri unde rahatii plutesc ca vaporasele , casa scarii jegoasa , fatade jalnice .....dar daca este sa le scoata la vinzare ...vor averi ! Jalnic , jalnic , rusine . Nu e saracie , banuiesc raspunsul , este lipsa de interes ( sa ma exprim civilizat ) .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • wolffie
              Incepator
              • 01.iul.2008
              • 3

              #7
              Domnu` Mircea, nu va inteleg avantul postrevolutionar in ceea ce priveste intrebarea mea. Nu vad legatura cu casele primite moca de la stat (desi eu am cumparat aceasta locuinta in 2003 pe bani grei) si mai degraba cred ca stati pe forum fiindca sunteti o persoana frustrata.
              Eu m-am referit la acte normative in vigoare si nu la pareri personale, ca de bun simt ar fi ca eu sa sparg toata casa si sa repar ceva ce ar trebui sa repare administratia, bla-bla.. Daca legea prevede ca eu trebuie sa repar, atunci asta am sa fac. Daca legea zice ca asociatia plateste, atunci asa va fi.
              Eu nu cred ca dvs. ati face o lucrare care nu intra in competenta dvs, ba mai mult, nu va deranjeaza cu nimic.
              Frustrari placute ! Chiar nu inteleg cum v-ati dat seama dintr-o poza cu o teava ca blocul are 2 scari, e vopsit in galben, are 4 etaje si e construit in 1990.

              Comentariu

              • wolffie
                Incepator
                • 01.iul.2008
                • 3

                #8
                Parerea mea: cotul este al locatarului. De ce? Pentru ca este in utilizarea exclusiva a locatarului, nu si a celorlalti locatari. Fara acel cot doar locatarul nu poate sa-si foloseasca baia, nu si ceilalti locatari.


                pentru klaus: daca utilizarea cotului este doar pentru uzul meu personal, de ce trec toate dejectiile de la etajele superioare prin el? Cum zicea cineva mai devreme e de fapt un T-eu in care intrarea mea in T-eu este intacta, in schimb este crapata exact portiunea care face legatura dintre etajele superioare si cele de mai jos. racordul meu nu are nimic. Daca e asa personal cotul asta ar trebui sa il desfiintez ca si asa nu ma "folosesc decat eu de el."
                Legea 230/2007 specifica clar ca " d) proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor
                care nu poate fi delimitată - cel puţin o instalaţie pe verticală care
                alimentează în comun tronsoane ori scări sau părţi de construcţie
                comune tronsoanelor sau scărilor, care nu pot fi definite separat din
                punct de vedere fizic ca poziţie şi suprafaţă; "

                daca era spart racordul meu sunt de acord ca era treaba mea.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  wolffie-credeti ? Nu sinteti un bun psiholog !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de wolffie
                    Parerea mea: cotul este al locatarului. De ce? Pentru ca este in utilizarea exclusiva a locatarului, nu si a celorlalti locatari. Fara acel cot doar locatarul nu poate sa-si foloseasca baia, nu si ceilalti locatari.


                    pentru klaus: daca utilizarea cotului este doar pentru uzul meu personal, de ce trec toate dejectiile de la etajele superioare prin el? Cum zicea cineva mai devreme e de fapt un T-eu in care intrarea mea in T-eu este intacta, in schimb este crapata exact portiunea care face legatura dintre etajele superioare si cele de mai jos. racordul meu nu are nimic. Daca e asa personal cotul asta ar trebui sa il desfiintez ca si asa nu ma "folosesc decat eu de el."
                    Legea 230/2007 specifica clar ca " d) proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor
                    care nu poate fi delimitată - cel puţin o instalaţie pe verticală care
                    alimentează în comun tronsoane ori scări sau părţi de construcţie
                    comune tronsoanelor sau scărilor, care nu pot fi definite separat din
                    punct de vedere fizic ca poziţie şi suprafaţă; "

                    daca era spart racordul meu sunt de acord ca era treaba mea.
                    Raspunsul la intrebare il gasesti in contractul asociatiei de proprietari. In cazul inc are aceste aspecte sint atinse numai tangential, poti studia legea locuintei si acolo gasesti definitiile termenilor, asa cum se folosesc ei in contract.

                    Acum, pe o nota mai personala ... am avut o problema similara acum nsite ani buni cind o teava de apa rece s-a fisurat la nivelul apartamentului nostru, la etajul VI, si infiltratia (dupa cum apa s-a scurs in ghena unde erau si portiuni de pereti cu smoala) a aparut la vecinii de la II. Cind s-a constatat ca problema era la nivelul nostru, reactia vecinilor a fost de-a dreptul umoristica: "Vai ce bine ca s-a-ntimplat la dumneavostra!" "Adica, dintre toti vecinii, stim sigur ca dumneavoastra veti remedia situatia cit se poate de repede!... asta am vrut sa spunem ..." Ce vreau sa spun este ca, dupa parerea mea, situatia trebuie remediata cit mai repede. Noi am preferat sa ne ducem la administratie, sa aratm cum am spart peretele din baia mica (ocazie cu care am hotarit sa renuntam la faianta, definitv! Deci a fost un lucru bun ...) si ca am facut reparatiile pe cont propriu si am cerut sa ne scada, la tura urmatoare de cheltuilei, (vopsit casa scarilor, a fost in cazul nostru) 50% din valoarea lucrarii din apartamentul nostru.
                    Nu stiu daca asta te ajuta ... dar este o idee ...

                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 960

                      #11
                      Postat în original de wolffie
                      pentru klaus: daca utilizarea cotului este doar pentru uzul meu personal, de ce trec toate dejectiile de la etajele superioare prin el?
                      Avand in vedere ca e proprietate comuna, in opinia dvs, sa le propuneti celorlalti locatari sa o inlocuiasca astfel incat sa nu va mai picure in casa si sa isi indeplineasca functia de scurgere. Nu-i asa ca pentru ei nu ar fi nici o problema sa inlocuiasca T-ul cu o teava dreapta, fara derivatie? Functia comuna, de scurgere si-ar indeplini-o, nu?
                      Functia individuala, de scurgere de la baia dvs nu si-ar indeplni-o, dar functia comuna da.
                      Eu in locul lor asa as face...
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      Procesare...