Inscriptie pe o siguranta monopolara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipm
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 57

    Inscriptie pe o siguranta monopolara

    Buna ziua,

    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva care este semnificatia "open for auxilliaries" de pe siguranta si care este rezultatul rotirii intr-o directie sau alta a butonului marcat cu rosu in attachement?

    Vreau sa montez aceasta siguranta, si nu stiu daca pozitia in care este acuma acest buton este buna sau nu si la ce foloseste. Siguranta este monopolara si am sa montez doua (una pe faza si una pe null)

    Multumesc,
    Cipm
    Fișiere Atașate
    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Probabil e un dop.

    Comentariu

    • dandutz
      Membru
      • 17.apr.2007
      • 192

      #3
      Este un dop ce se scoate in cazul in care se ataseaza contacte auxiliare.

      Comentariu

      • cipm
        Incepator
        • 04.mai.2006
        • 57

        #4
        Ok. Am vazut ca este daor un dop... credeam ca este ceva legat de instalarea normala.
        Asa pentru cultura mea generala (si poate si a altora), ce sens au acele "contacte auxiliare"? Este o protectie suplimentara care se poate atasa?
        Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #5
          Mai corect este ca se poate atasa o comanda mecanica nu un contact suplimentar; siguranta ta are si rol de intreruptor iar actionarea functiei de intreruptor, poate fi comandata de exemplu de un releu de tensiune maxima (sau minima), de o bobina comandata de lumina, fum, apa, buton, senzor etc.
          Ca sa intelegi, practic se alatura cele 2 elemente (siguranta ta si cu elementul de comanda), elementul de comanda avand o tija (parghie) care intra in gaura ramasa dupa scoaterea acelui capac, tija care actioneaza mecanic asupra mecanismului de declansare din interiorul sigurantei.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            Postat în original de cipm
            Ok. Am vazut ca este daor un dop... credeam ca este ceva legat de instalarea normala.
            Asa pentru cultura mea generala (si poate si a altora), ce sens au acele "contacte auxiliare"? Este o protectie suplimentara care se poate atasa?
            Incearca sa te uiti la BMP-uri . sunt unele in care exista acest contact .

            Comentariu

            • cipm
              Incepator
              • 04.mai.2006
              • 57

              #7
              Mersi Xena, acuma am priceput.
              Practic ofera posibilitatea "scurcircuitarii" functionarii de baza cu o comanda externa.
              Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                Functia de baza nu se scurtcircuiteza cu nimic.

                Cu auxiliarele poti face:
                - sa indici pozitia sigurantei ON sau OFF
                - sa actionezi siguranta in pozitia ON-OFF in functie de: supratensiune, subtensiune, comanda de inchidere, comanda de deschidere, scurgeri de curent, etc, etc, etc.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  @Liviu - nu sa referit la scurtcircuitare , nu la la propiu.


                  @Cipm - pe langa un dispozitiv se declanseaza si al doilea . E ceva in genul Master-slave daca masterul se declanseaza atunci declanseaza si al doilea dispozitiv (slave) chiar daca parametrii de declansare pentru al doilea dispozitiv nu au fost indepliniti .

                  numai bine !

                  Comentariu

                  Procesare...