Canalizare infundata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_op
    Incepator
    • 27.mai.2006
    • 5

    Canalizare infundata

    Buna,
    Am construit o casa si lasand la o parte faptul ca am avut un adevarat "meserias" ca arhitect, si ca m-am trezit cu fundatia sapata si fara instalatori pentru canalizare, am reusit totusi sa gasesc o echipa care sa-mi faca lucrarea de canalizare.

    Evident ca au lucrat minunat si i-am schimbat cu alta echipa minunata s.a.m.d. Acum am o problema: brusc si dintr-o data sifoanele de la demisol au inceput sa scoata apa.

    Am verificat cele 2 coloane de scurgere si cu ambele se intampla la fel deci am dedus ca zona de imbinare e obturata(nu curge apa in fosa decat foarte incet) Ce solutii am?

    Am vazut in comert sarpe de desfundat insa numai de 10 metri, cred ca mi-ar trebui mai lung, si de unde sa stiu eu in ce directie o ia cand il bag pe canalizare?

    Cum dracu se poate infunda o teava de 110? Binenteles ca nevasta-mea e de vina, o fi aruncat ceva in wc sau de la par, il are tare lung....

    Alte solutii inafara de darimat casa sa vedem ce si cum cu canalizarea am?
  • s.m.ovidiu
    Membru Marcant
    • 12.feb.2007
    • 457

    #2
    Re: canalizare infundata

    Si eu am avut probleme ptr ca statusera o perioada destul de mare nefolosite si sobolanii gasisera loc de cuib
    Am rezolvat problema cu sarpele ( sau racul cum vrei sa-i spui ) am gasit la 15 m am dat drumul la apa si pana nu am fost multumit de cum curge nu l-am lasat
    Postat în original de Mircea_op
    Binenteles ca nevasta-mea e de vina, o fi aruncat ceva in wc sau de la par, il are tare lung....
    Alte solutii inafara de darimat casa sa vedem ce si cum cu canalizarea am?
    Bine ca mi-ai spus ca-mi voi tunde nevasta cat mai scurt sau la zero , sau o pun sa se spele pe cap in lighean in curte
    Cat despre casa inca nu te apuca sa o darami ca mai este unul si sa nu transformam situl din cum sa construim in cum sa demolam cu talent
    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

    Comentariu

    • katun
      Incepator
      • 30.aug.2007
      • 45

      #3
      ai incercat solutii de curatare?!

      exista pe piata diverse solutii care promit desfundarea tevilor si a canalizarilor, unele mai comune iar altele cu iz profesional.
      din pacate nu-ti pot recomanda pe nici unul din experienta personala!

      iata cateva:
      - solutie pentru desfundat tevile 0.5
      - mr. muscolo/mr. muscle
      - diavolina bio tubature

      probabil ca mai sunt multe altele, ar fi interesant sa aflam si parerea celor care le-au folosit...
      Domino optimo maximo!

      Comentariu

      • marius_lmd
        Membru Marcant
        • 19.mar.2009
        • 440

        #4
        Re: Canalizare infundata

        Am vazut in comert sarpe de desfundat insa numai de 10 metri, cred ca mi-ar trebui mai lung, si de unde sa stiu eu in ce directie o ia cand il bag pe canalizare? Cum draku se poate infunda o teava de 110?


        sa inteleg sa distanta de la casa la fosa este mai mare de 10 m? atunci trebuiau lasate guri de vizitare (cada nu chiar camine), dar oricum singura solutie este doar sarpe bagat din ambele parti : dinspre fosa o data si din casa a doua oara si atunci se vede unde este infundat, sper ca totusi nu aveti mai mult de 20 metri sau poate sunt prea multe coturi gramada si atunci este posibil sa fie infundat, paote pe teava a mai intrat si ceva material de tencuiala si .......si asta este
        spor la treaba si la desfundat
        o parere in plus nu strica niciodata,

        Comentariu

        Procesare...