Terasa din lemn - protectie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • b.cezar67
    Incepator
    • 21.iun.2008
    • 9

    Terasa din lemn - protectie

    Sunt interesat sa imi confectionez 2 terase, a caror placa, (daca ma pot exprima asa) as vrea sa o realizez din cherestea de rasinoase.

    Daca realizarea in sine nu imi creeaza probleme, in schimb sunt pierdut in ceea ce priveste protectia UV si impotriva agentilor atmosferici (ploaie, zapada, vant)...

    Are cineva ceva idei sugestii despre ce substante ar trebui folosite?

    Multumesc anticipat
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: terasa din lemn - protectie

    În privinţa protecţiilor nu vă pot ajuta pentru că nu mă pricep, dar, dacă terasa va suporta ceva trafic, va trebui să vă gîndiţi la altă esenţă de lemn.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • b.cezar67
      Incepator
      • 21.iun.2008
      • 9

      #3
      Re: terasa din lemn - protectie

      Postat în original de raduca
      În privinţa protecţiilor nu vă pot ajuta pentru că nu mă pricep, dar, dacă terasa va suporta ceva trafic, va trebui să vă gîndiţi la altă esenţă de lemn.
      trafic casnic,...ocazional,..cateva treceri pe saptamana,..oricum, "incaltari" moi..
      asta am vazut ca se poarte pe afara,..in Franta mai exact,...si deosebirea e ca la ei lemnul e tratat sub presiune...in RO nu stiu daca se ocupa cineva cu tratament de asta si la ce tarife..

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru marcant
        • 27.iul.2006
        • 665

        #4
        lemnul tratat este de 4 ori mai scump
        in praktiker 5 ron un stachete de 2m - tratat
        la dpz in stefanesti 10 ron 8 stacheti - netratat
        dimensiunile sunt aceleasi numai ca cel din praktiker e si fasonat
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • b.cezar67
          Incepator
          • 21.iun.2008
          • 9

          #5
          ...deci, ramane ideea de baituit si lacuit cu ceva..care sa faca fata 2-3 ani intre tratamente....idei? cineva?

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Dacă aţi rămas doar la băiţuit şi lăcuit, vă sugerez să reunţaţi şi la lăcuire.
            Iată şi de ce: ştiu pe cineva care construieşte case pe structură din lemn şi care, pentru protecţia lemnului la exterior, foloseşte doar baiţ. De la el am înţeles că baiţurile mai noi (gen D...A, K...R, S...N etc.) au înglobate şi componente necesare protecţiei la umiditate. Cînd clienţii săi nu-i solicită în mod expres lacuri, el foloseşte doar baiţ (ce-i drept, de la o firmă al cărei nume nu l-am reţinut, oricum produsul nu se găseşte în hyper/super-market-uri şi are un preţ mare), pentru că lacurile aplicate pe lemn se crapă şi astfel dispare acea componentă de protecţie la umiditate.

            Atenţie! nu am făcut o recomandare, ci doar am dat o sugestie, aşa că trataţi-o ca atare.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • b.cezar67
              Incepator
              • 21.iun.2008
              • 9

              #7
              Postat în original de raduca
              Dacă aţi rămas doar la băiţuit şi lăcuit, vă sugerez să reunţaţi şi la lăcuire.
              Iată şi de ce: ştiu pe cineva care construieşte case pe structură din lemn şi care, pentru protecţia lemnului la exterior, foloseşte doar baiţ. De la el am înţeles că baiţurile mai noi (gen D...A, K...R, S...N etc.) au înglobate şi componente necesare protecţiei la umiditate. Cînd clienţii săi nu-i solicită în mod expres lacuri, el foloseşte doar baiţ (ce-i drept, de la o firmă al cărei nume nu l-am reţinut, oricum produsul nu se găseşte în hyper/super-market-uri şi are un preţ mare), pentru că lacurile aplicate pe lemn se crapă şi astfel dispare acea componentă de protecţie la umiditate.

              Atenţie! nu am făcut o recomandare, ci doar am dat o sugestie, aşa că trataţi-o ca atare.
              ..ok merci,..o tratez ca atare...dar chiar si asa...ceva info despre acele baituri? cum, de unde ...cat? .. ptr a evita reclama, poate pe PM...?

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Il voi căuta mîine şi vă voi trimite datele pe MP.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • b.cezar67
                  Incepator
                  • 21.iun.2008
                  • 9

                  #9
                  OK, merci..intre timp, am scris si la un distribuitor din tara...daca mai intereseaza pe cineva ce voi afla,...daca voi afla,...

                  Comentariu

                  • Sergiu Glavce
                    Incepator
                    • 30.iul.2008
                    • 18

                    #10
                    Re: Terasa din lemn - protectie

                    Eu am folosi woodoil protect - este un impregnant care asigura si protectia impotriva daunatorilor si intemperii - e scump - da' face treaba !

                    Comentariu

                    Procesare...