Sfat instalatie veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Lord
    Membru
    • 15.mai.2006
    • 169

    Sfat instalatie veche

    Am incercat .. sa schimb la unele prize intalatia veche sa pun de cupru .. instalatia este bagata pe tuberman .. leam legat la cap si am vrut sa le trag din doza sa vina firul cel nou .. din cauza calitati proaste a cablului de aluminiu acesta a cedat spunetimi si mie acuma cum pot baga cablu de cupru am incercat sa il imping pe tuberman dar nu merge.

    Multumesc
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Cam greu, şanse mici de reuşită cu fir de aluminiu şi instalaţie veche pe tub Bergman.
    Încearcă să legi de firul de aluminiu o sîrmă mai subţire dar rezistentă, nu firul de cupru care, fiind mai puţin flexibil, opune rezistenţă la coturi. După ce ai reuşit să tragi sîrma afară din tub, leagă de ea firele de cupru (şi poate că ar fi bine să iei în calcul firul multifilar în loc de cel masiv ).
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Lord
      Membru
      • 15.mai.2006
      • 169

      #3
      Postat în original de raduca
      Cam greu, şanse mici de reuşită cu fir de aluminiu şi instalaţie veche pe tub Bergman.
      Încearcă să legi de firul de aluminiu o sîrmă mai subţire dar rezistentă, nu firul de cupru care, fiind mai puţin flexibil, opune rezistenţă la coturi. După ce ai reuşit să tragi sîrma afară din tub, leagă de ea firele de cupru (şi poate că ar fi bine să iei în calcul firul multifilar în loc de cel masiv ).
      Tre sa o rezolv ... ca doar ce am terminat cu termoizolatia .. si sigur nu am chef de alte modificari .. la sarma ma-m gandit si eu ... sper sa reusesc nu de alta dar este singura priza din dormitor ...

      Comentariu

      • Lord
        Membru
        • 15.mai.2006
        • 169

        #4
        Am inteles ca firul multifilar nu ar fi bun pentru instalatie ...

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Ba este bun.
          Părerile în privinţa utilizării unuia sau altuia dintre ele sînt împărţite (din motive mai mult sau mai puţin obiective), dar nu din cauză că unul ar fi bun şi altul nu.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Exista niste fire speciale din material plastic transparent si rezistent la tractiune pentru tragerea cablurilor in tub.
            Unii recomanda si lubrefierea cablurilor adica ungerea lor cu putina vasilina sau apa cu sapun. Eu personal nu am folosit niciodata aceste metode.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Lord
              Membru
              • 15.mai.2006
              • 169

              #7
              Am reusit pana la urma .. cu mari chinuri .. sa rezolvat .. era din cauza unui cot .. nu trecea nimic de el .. si pana la urma lam pacalit .. este bine .. sper sa nu mai am asa dificultati si in celelalte camere .. oricum multumesc pentru sfaturi ..

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                N-ai pentru ce.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Postat în original de Lord
                  Am inteles ca firul multifilar nu ar fi bun pentru instalatie ...
                  Vin si eu cu o precizare,poate tardiva pentru autorul topicului,dar poate utila pentru unii din cei care navigheaza in acest forum :conductorul multifilar de cupru (simbolizat cu literele MYF urmate de sectiunea exprimata in mmp) este foarte bun pentru instalatii electrice! Oricine va spune altceva,habar n-are ce vorbeste,sau este rau intentionat.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • dmugurel
                    Membru marcant
                    • 14.feb.2006
                    • 306

                    #10
                    Postat în original de Lord
                    Am inteles ca firul multifilar nu ar fi bun pentru instalatie ...
                    sa mai discutat "problema" ,
                    vezi http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=8433&
                    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                    Comentariu

                    Procesare...