Bruiaj la aprinderea neonului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipm
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 57

    Bruiaj la aprinderea neonului

    Salutare,
    Am un neon care cand il aprind imi produce un zgomot de fond in difuzorul televizorului care este pe standby.
    Stiu ca probabil va fi si vina TV-ului care nu va fi prea bine ecranat (se mai aude un zogomot si la anumite frecvente-cand vecinua vorbeste la mobil sau la telefonul wireless) dar ma intreb daca nu pot reduce din parazitii de pe retea daca pun un condesator neonului (ca la vecin nu cred ca tine sa-i pun un condesator ).
    Prin corpurile vechi de neoane am impresia ca existau asa ceva si cred ca mai am prin pivnitza unul de vreo 4-5 microfarazi la 220 sau 380. Problema este ca nu mai tin minte cum erau puse.... in paralel cu bobina sau pe alimentarea neonului (un pol pe faza si unul pe null)?

    Ma poate sfatui cineva?
    Multumesc,
    Cipm
    Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Inlocuiti balastul cu un montaj electronic dintr-un bec economic uzat.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Telefoanele mobile bruiaza pe cale radio receptorul tv, la neon perturbatia cred ca se transmite in cazul dvs prin circuitul de alimentare. O lampa cu un balast electronic nu ar trebui sa mai faca probleme.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Re: Bruiaj la aprinderea neonului

        Postat în original de cipm
        Salutare,
        Am un neon care cand il aprind imi produce un zgomot de fond in difuzorul televizorului care este pe standby.
        Stiu ca probabil va fi si vina TV-ului care nu va fi prea bine ecranat (se mai aude un zogomot si la anumite frecvente-cand vecinua vorbeste la mobil sau la telefonul wireless) dar ma intreb daca nu pot reduce din parazitii de pe retea daca pun un condesator neonului (ca la vecin nu cred ca tine sa-i pun un condesator ).
        Prin corpurile vechi de neoane am impresia ca existau asa ceva si cred ca mai am prin pivnitza unul de vreo 4-5 microfarazi la 220 sau 380. Problema este ca nu mai tin minte cum erau puse.... in paralel cu bobina sau pe alimentarea neonului (un pol pe faza si unul pe null)?

        Ma poate sfatui cineva?
        Multumesc,
        Cipm

        Condesatorul se monteaza in special pe bornele Starterului . se mai poate monta unul si pe bornele de alimentare . unu condesator de 4-5 microf mi se pare mult pentru astfel de aplicatii. pune de maxim 1uF la o tensiune minima de 250V si sa lucreze in C.A.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          1 - 1,5 yF minim 250V nepolarizat.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • cipm
            Incepator
            • 04.mai.2006
            • 57

            #6
            Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa incerc cu un condensator pe alimentare in prima faza...

            Postat în original de maiam
            Inlocuiti balastul cu un montaj electronic dintr-un bec economic uzat.
            nu este si aici o regula? Am un neon de 38w se poate folosi montajul oricarui bec?
            Ce-si face omu' cu mana lui... este DIY.

            Comentariu

            • maiam
              Membru
              • 24.aug.2006
              • 211

              #7
              Pentru 38w merge foarte bine montajul de la un bec economic de 35w.

              Comentariu

              Procesare...