Diferente sisteme constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaela320
    Incepator
    • 09.iul.2008
    • 13

    Diferente sisteme constructie casa

    care ar fi diferenta dintre sistemul amvic si cel de la austrocasa
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pe site spun ca utilizeaza BCU pentru umplerea fagurilor.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • guguletz
      Incepator
      • 27.iul.2008
      • 30

      #3
      Re: Diferente sisteme constructie casa

      Postat în original de mihaela320
      care ar fi diferenta dintre sistemul amvic si cel de la austrocasa
      austrocasa sunt mai ieftini... daca faci casa in Iasi... si-ti zic cum sa faci tu BCU-ul daca vrei doar sa cumperi profilele, iar de la amvic iei sfaturi de construire si schita de casa (nu proiect)... asta ce se vede pe net... dar o ai tot la rosu.
      Atentie mare la preturi ca s-au mai postat mesaje in care s-au zis cat costa in sistem clasic la rosu. Desi cu amvic nu mai faci izolatie pe exterior si doar tencuiali subtiri la interior si exterior iar durata de constructie e mai mica totusi ,,spaga" asta nu pare sa o ia cumparatorul ci cei care vand profilele amvic iar la schimb ti se da conceptul de ,,casa aproape pasiva"...
      Eu personal il prefer pe cel clasic si chiar foarte (prea) clasic - cu caramida plina portanta... dar nu pot spune cu exactitate de ce, doar ca mi se pare ca rezistenta si izolatia sunt uniform distribuite pe suprafata/volumul intregii case, ca atunci cand vrei sa pui ouale in mai multe cosuri... dar e foarte subiectiva parearea mea, recunosc...
      Apreciez progresul tehnic totusi si viitorul ar trebui sa fie prefabricatele, dar cand stii ca se scot in fabrica pe banda cum scuipa Katiusa rachetele te astepti sa fie mult mult mai ieftine, dar nu sunt...
      Suntem in situatia in care potentialul este totusi imens, daca cererea ar fi mult mai mare si ar aparea concurenti pe piata asta potentialul de scadere a preturilor pe sistem amvic ar putea fi mare lucru care in sistem clasic nu prea are de unde sa mai fie...
      In concluzie eu nu mi-as face dar as incuraja pe altii...
      O zi buna !

      Comentariu

      • guguletz
        Incepator
        • 27.iul.2008
        • 30

        #4
        Pe canalele de televiziune si in revistele de specialitate canadiene, americane, englezesti apar de vreo 10-15 ani tot mai des ca recomandari pentru cele mai bune case de trait in ele casele ,,ecologice" din chirpici cu acoperis de stuf. Au si explicatii stiintifice despre legaturile de rezistenta pe care le realizeaza paiele in balega pe mai multe directii, cum atunci cand se usuca raman cu mici goluri care asigura termoizolarea, dar cum prin tijele paielor fac totusi peretii sa respire ( urat mirositor ? ) , iar cum tijele stufului asigura confortul termic printr-o tehnica de circulatie a aerului paralela impingand-ul in afara (ceva de genul cum in Aikido in loc sa parezi, deviezi lovitura) si cum astfel o casa de genul asta e aproape de ideal in ceea ce priveste confortul termic atat iarna cat si vara... absorb umiditatea cand e aerul umed si-l dau inapoi cand e uscat, si nu se mai termina avantajele locuiri in astfel de case - avangardiste pt. ei.
        Nu e nici o gluma, asta apropo de sistemele de construire si de ce imi apar eu mie insumi cateodata refractar fata de nou...
        O zi buna !

        Comentariu

        • marystelv
          Incepator
          • 08.aug.2008
          • 12

          #5
          case din containere

          Case din containere. Avantaje: pret redus, finisare interioara si exterioara la gata , executia ce se numara in zile lucratoare, nu saptamani sau luni de zile, mobilitatea.
          Faci azi parterul, ca atat ai bani, peste un an vii cu etajul 1, apoi cu etajul 2, apoi cu mansarda. Fundatia ce se cere este minima, deci avem costuri reduse iarasi.

          Peste cativa ani vrei casa intr-o alta forma, nu-i problema, se desfiinteaza pereti despartitori, se pot pune alti pereti despartitori, in asa felincat sa mutam o bucatarie sau dormitor din est in vest si tot asa...

          Pentru alte detalii va stau la dispozitie.
          Tihu

          Comentariu

          Procesare...