Canalizare fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Canalizare fundatie

    Buna seara:
    Am o problema pe care sper sa o rezolv cu ajutorul vostru.
    Si anume doresc sa introduc tevile de scurgere si de apa pt bucatarie(mentionez ca va fi casa noua iar stadiul lucrari este fundatie fara placa ,urmeasa sa introduc umplutura necesa si sa torn placa)
    Intrebare:
    1.ce tevi ar trebui sa folosesc pentru scurgere (de ce fel si ce grosime)
    2.ce diametru trebuie sa aiba conducta de apa(si din ce material)

    Va multumesc anticipat
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Atasati un plan cu casa incadrata in curte + unde este situata canalizarea in curte + un plan parter .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Vinga64
      Incepator
      • 13.iul.2008
      • 68

      #3
      Am adaugat planul casa inpreuna cu un plan al instalatiei facut de mine,cam cum as vrea sa fie...
      problem e ca eu trebuie sa introduc cam urgent teava de canalizare pt scurgerea de la bucatarie si conducta de apa ,pt ca trebuie sa torn placa ,pt baie nu e critic inca pt ca nu torn placa deci mai am timp sa gasesc solutii.

      multumesc mult
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Aveti doua variante pt canalaizare . Sa veniti cu tevile prin curte sau pe sub casa . Eu zic prin curte . bagati pt bucatarie o teava de 50 pe care o scoateti aproximativ unde va fi dulapul sau daca stiti pozitia o puteti monta la limita interioara a fundatiei pt ca urcarea ei sa se faca prin perete . Teava iese in curte si intra in teava de 110 care vine de la baie . La baie scoateti teava intr-un colt urimind ca la pozitionarea instalatiilor si obiectelor sa se fac restul . Spre hazna tot 110 . Pentru apa , folositi teava de polietilena de 25 . Montati o teava din camin in bucatarie si din acelasi loc ( bucatarie ) spre baie . In felul acesta , undeva in bucatarie , in spatele unui dulap , aveti robinet si pt bucatarie si pt baie .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Vinga64
          Incepator
          • 13.iul.2008
          • 68

          #5
          trebuie sa iau in considerare ceva cand introduc acele conducte,unghiul de 90 care il am am inteles ca ar fi bine sa l fac din doua bucati de 45grade?..e nevoie sa izolez in vreun fel tevile ....din cat am vazut sunt conducte de mai multe feluri (d.p.d.v calitativ )pt o calitate buna ce ar trebui sa aleg ce firma si daca se pate ce material....

          Va multumesc inca o data..

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #6
            Unghiurile canalizarii la 90 grade se realizeaza din doua fitinguri la 45 grade.
            Daca va aflati sub cota de inghet nu aveti nevoie de nici o izolatie.
            La interior puteti opta pentru tubulatura si fitingurile de polipropilena (canalizare interioara - vezi Easy Kit de la Valrom) iar pentru exterior tubulatura si fitinguri din PVC - cele de culoare portocalie cu diametru de 110 sau 125mm.
            La canalizarea interioara se poate folosi 110mm pe tronsonul principal ce face legatura cu canalizarea exterioara.
            Pentru restul obiectelor sanitare se adopta diametre diferite, cuprinse intre 32 si 50mm functie de configuratia aleasa.

            Comentariu

            Procesare...