Instalatii electrice prin pereti de rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kondordv
    Incepator
    • 18.iul.2008
    • 11

    Instalatii electrice prin pereti de rigips

    Buna,

    sunt si eu interesat despre proiectarea si executarea instalatiilor electrice prin pereti de rigips (simplu strat cu izolare vata mineralizata cu UD100 si CD60).

    Puteti sa-mi spuneti cateva idei despre materiale si proiectare? Pe unde se trage firul, cum strabate firul scheletul metalic (e nevoie de suporti de platic pentru protectia firului pe schelet?), pozitia ideala de pozare a cablului (la nivel inalt de 2 metri sau jos de 20cm?), cum se face impartirea din doze, ce grosime a firului se recomanda?

    multumesc mult,
    Cu stima,
    kondordv
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Folosind functia "cautare" gasesti sugestii despre acest tip de instalatie.




    La ce te referi cu "impartirea in doze"?

    Grosimea cablului o alegi in functie de ce curent estimezi ca va strabate conductoarele + un coeficient de siguranta. Ai atasat un tabel din normativ.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • kondordv
      Incepator
      • 18.iul.2008
      • 11

      #3
      La ce te referi cu "impartirea in doze"?

      Grosimea cablului o alegi in functie de ce curent estimezi ca va strabate conductoarele + un coeficient de siguranta. Ai atasat un tabel din normativ.
      Impartirea in doze, adica distribuirea, un fir vine si trei iasa pe cate o priza fiecare. Alimentarea corpurilor luminoase se face separat de prize pe alta faza din tablou, cum se traseaza asta in apartament?

      Link-urile care le-am primit de la tine sunt doar cateva discutii, prea putin din ceea ce as avea nevoie, m-ar interesa niste poze, si cateva mici explicatii, banuiesc ca nu e atat de greu, mai ales ca subiectul e dezbatut, discutat si iar discutat de mai multe ori. Avem nevoie de un exemplu ceva concret, de la tablou pana la prize si iluminari, materiale si pozare!

      Multumesc mult,
      Cu stima,
      kondordv

      Comentariu

      Procesare...