Facturare eronata?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luci.marinoiu
    Incepator
    • 21.iul.2008
    • 1

    Facturare eronata?

    am primit o factura de regularizare la energia electrica destul de mare (920 ron). asta in conditiile in care facturile emise anterior nu depaseau max 120 ron/2 luni ,avand un consum lunar de 120-150kw. problema a aparut insa atunci cand la o discutie cu un reprezentant E.On ,acesta mi-a spus ca nu este defect contorul ci instalatia electrica din casa. va rog sa-mi spuneti daca este posibil asa ceva,avand in vedere ca in casa nu am alte aparate decat cele uzuzale(masina spalat automata ,combina frgorifica clasa A, un tv si becuri doar de 60w). de mentionat faptul ca niciodata nu am avut probleme cu tabloul electric(sigurantele nu se ard). este posibil sa fie defectiune sau inregistreaza incorect aparatul lor. va multumesc anticipat!
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    La un consum de 150 KWH pe luna ar fi trebuit sa platiti cam 130-135 lei la 2 luni (cam atat consum si eu pe luna si asta e suma pe care o platesc).Intrebarea este daca citirea indexului ati dat-o dvs.la valoarea exacta in fiecare luna,deoarece in caz contrar,in momentul in care au venit cei de la firma furnizoare sa faca citirea de regularizare,e posibil sa fi aparut o diferenta mai mare.Depinde si de intervalul de timp la care se face aceasta regularizare.La noi in oras furnizorul este ENEL ENERGIE SA si se face regularizarea la 2 luni,asa ca este exclus sa apara asa diferente mari,dar la dvs.poate este o perioada de regularizare mai mare.Ar fi interesant de vazut si daca nu cumva la instalatia dvs.proprie (adica tot ce este dupa contor)ar mai putea avea acces neautorizat si alte persoane (daca aveti contorul montat intr-o firida pe casa scarii neasigurata prin incuiere).
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      #3
      Ati verificat indexurile?
      Am mai vazut un astfel de caz, o factura eronata si a reusit foarte greu sa o anuleze, cu destule interventii colaterale.

      Furnizorul dorea sa achite factura (chiar daca era gresita) si ulterior sa se recupereze din sold.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Postat în original de PowerMC
        Ati verificat indexurile?
        Am mai vazut un astfel de caz, o factura eronata si a reusit foarte greu sa o anuleze, cu destule interventii colaterale.

        Furnizorul dorea sa achite factura (chiar daca era gresita) si ulterior sa se recupereze din sold.
        Acum cativa ani contorul casei mele a inregistrat intr-o luna un consum de 7200 Kw . cu toate ca cei de la electrica au constatat ca respectivul contor era defect , tata a fost obligat sa plateasca suma intreaga pe acea luna . Pe la noi prin zona magari au urechi mai mari !

        Comentariu

        Procesare...