Impamintare la casa de la tara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gaby108
    Incepator
    • 02.mai.2007
    • 1

    Impamintare la casa de la tara

    vreau sa-mi fac impamintare la casa de la tara ca sa-mi pot pune hidrofor si fiecare meserias imi spune in alt fel.Am cumparat platbanda zincata de 2,45 m si o teava de otel cred de 4 metri cum se face si daca poate cineva sa-mi recomende un electrician care sa nu ma jupoaie de bani. multumesc
  • evisceratum
    Membru marcant
    • 29.aug.2006
    • 410

    #2
    vezi ca este un topic la electrice. In principiu in colturile unui triunghi echilateral cu latura de 3m, aflat la minim 1-2 m de casa, bati cite un tarus de 1.50m. Acesti tarus ii bati de fapt intr-un sant de 50 cm, iar la fundul santului ii legi cu platbanda pe tot cu sudura si apiu urci cu platbanda pe casa intr-o doza de separatie(la 40 cm de pamint montata pe peretele exterior al casei) unde se face imbinarea cu 3 suruburi intre platbanda si cablul de pamintare cu care mergi in tablou. Imbinarea e demontabila ca sa se poata masura la nevoie priza de pamint, dar nu cred ca e cazul tau.
    Cei de la electrica fac chestia asta cu 1500 ron, iar in ideea ca materialele sunt in jur de 300 ron, e jaf pe fata. iri trebuie un aparat de sudura si faci singur toata treaba

    Comentariu

    • diaconuionel
      Incepator
      • 13.mai.2008
      • 88

      #3
      eu am batut 2tevi de1/30 in pamint platbanda am indoito in forma de [L] o parte a fost sudata in capatul tevilor paretea opusa a fost ridicata pe casa 30 cm . am gaurit si cu un surub de[6/8] am prins firul care a fost legat in contor /// [doza] tevile si platbanda sunt galvanizate distanta itre tevi :1,50 si in diametru -1 tol ;sunt astupate cu ciment sa nu tina apa /priza e ok/. e facuta de cumnatul meu care lucreaza in domeniu cu costuri minime ;;e suficient pt.un consumator casnic ''
      [D]

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Folositi functia "Cautare":

        S-a mai discutat:


        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...