Unghi la scurgere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • wolfy14
    Incepator
    • 30.mai.2007
    • 49

    Unghi la scurgere

    care ar fi unghiu optim(inclinarea) fata de orizontala la care trebuie sa se afle conducta de scurgere de diametru 110?coloana principala de scurgere a ansambului se afla la o distanta de 20 m fata de conducta de canalizare a comunei!ms
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    unghiul este de 1% ceea ce inseamna 1cm la fiecare 1m lungime

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
      unghiul este de 1% ceea ce inseamna 1cm la fiecare 1m lungime

      1% se accepta numai la conducte sanitare orizontale care deservesc minim patru utilizatori (gospodarii). Pentru o locuinta este foarte putin si viteza de curgere a apelor menajere va fi mai mica decit viteza de autocuratire (pentru calcularea acestor viteze debitul este f. important!) si uite-as bagi omu-n boala; la propriu si la figurat.

      Cu alte cuvinte, panta tevilor de canalizare din subsolul blocurilor este alta decit cea de la casa.
      Apa uzata menajera contine amestecuri de diferite substante dizolvate sau nu, de provenienta organica sau anorganica, cu dimensiuni diferite. Aceasta face ca, in timpul curgerii prin colectare de canalizare, unele substante sa pluteasca la suprafata si sa fie antrenate de apa, iar altele sa se mentina in suspensie in masa lichidului sau sa se depuna prin sedimentare, ducand la micsorarea continua a sectiunii de curgere pana la infundarea conductei.

      N-avem de unde sti ce obiecte sanitare sint racordate la teava respectiva asa ca nu avem de unde sti nici diametrul.

      Aaaa, si sa nu uitam ca, daca mai sus am explicat pericolul instalarii conductei cu o panta prea mica, mai exista si cel al instalarii cu o panta prea mare; ca rezultat, garda hidraulica poate fi trasa in canalizare. Efectul este garantat cind treaba asta merge mina-n mina cu o ventilatie a canalizarii prost calculata ... instalatiile astea, bata-le vina ...

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de DIY
        Postat în original de MOLDOVAN VASILE DAN
        unghiul este de 1% ceea ce inseamna 1cm la fiecare 1m lungime
        1% se accepta numai la ......
        Iarasi vorbim de teorie . In practica 99% dintre lucrari NU SE POT EXECUTA cu pantele prescrise . De exemplu subsolurile de blocuri unde nu sint prevazute goluri tehnice in structura de rezistenta iar intrarea cu canalizarea stradala s-a facut aiurea in functie de posibilitati si nu unde a gindit proiectantul . Acest lucru duce la trasee imbirligate cu pante foarte mici , abia sesizabile . La case particulare fara subsol pantele sint , de regula mai mari din cauza ca de la nivelul podelei , unde presupunem ca este canalizarea , de multe ori , sintem nevoiti sa iesim cu canalizarea intr-un metru , doi , in caminul de linga casa la -70~80 cm fapt ce duce la o panta mare ...deci iarasi difera practica de teorie . In practica este bine de respectat sa fie panta , aerisirea coloanelor , piese de curatire suficiente si , daca se poate , un asemenea plan incit conductele supuse colmatarii sa fie cit mai scurte si anterior altor conducte care pot asigura un debit mai mare de apa , deci spalarea lor .
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
          Iarasi vorbim de teorie . In practica 99% dintre lucrari NU SE POT EXECUTA cu pantele prescrise . De exemplu subsolurile de blocuri unde nu sint prevazute goluri tehnice in structura de rezistenta iar intrarea cu canalizarea stradala s-a facut aiurea in functie de posibilitati si nu unde a gindit proiectantul . Acest lucru duce la trasee imbirligate cu pante foarte mici , abia sesizabile . La case particulare fara subsol pantele sint , de regula mai mari din cauza ca de la nivelul podelei , unde presupunem ca este canalizarea , de multe ori , sintem nevoiti sa iesim cu canalizarea intr-un metru , doi , in caminul de linga casa la -70~80 cm fapt ce duce la o panta mare ...deci iarasi difera practica de teorie . In practica este bine de respectat sa fie panta , aerisirea coloanelor , piese de curatire suficiente si , daca se poate , un asemenea plan incit conductele supuse colmatarii sa fie cit mai scurte si anterior (?!?) altor conducte care pot asigura un debit mai mare de apa , deci spalarea lor .
          Nu este vorba de teorie ci de ceea ce trebuie facut. Ca unii fac dupa capu' lor, asta nu-i problema mea. Voi avea eu de suferit din ignoranta lor? Nicidecum. Vor avea ei de suferit? Foarte probabil.

          Se vede ca nu esti in domeniu de vreme ce consideri ca 99% din lucrari nu respecta normele astea. Poate ca te referi la o mare parte dintre lucrarile din ultimii 5 ani, lucrari executate "in regie proprie de santier", cu mina de lucru la nimereala, fara proiecte corespunzatoare, in graba si fara simt de raspundere; asta-i alta poveste.

          Trebuie sa recunosti, insa, ca aici pe forum s-au vazut si extrem de numeroase lucrari facute ingrijit, cu proiecte si cu implicarea pas cu pas a proprietarului. Asta ma face sa am incredere in faptul ca multe lucrari ies ca la carte (literal!), nu dupa ureche.

          Eu am explicat, foarte clar, car sint pericolele ignorarii calculelor si a proiecatrii. Cine are ochi sa vada, bine, cine nu ,.. dupa cum am spus, asta nu-i problema mea.

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Conducte supuse colmatarii , ma refer ca canalizarea bucatariilor care sint cele mai expuse colmatarii , in special datorita grasimilor ( nu ne permitem separator de grasimi ) . Este bine ca aceste conducte sa fie scurte iar dupa punctul unde intra intr-o conducta mai mare , sa existe alti consumatori . Debitul de apa de la acestia va spala conducta . Principiul este simplu si este o preluare personala a sistemului de canalizare stradala . Pe vremuri , cred ca acum nu se mai fac , existau camine de spalare care functionau cu ajutorul lui Dumnezeu si al apei de ploaie + gravitatie . Un sistem foarte simplu de spalare a conductelor stradale . Despre cum se fac acum...am indoieli ! Cea mai buna dovada este ca instalatorii fac cei mai frumosi bani din desfundari si cred ca asta spune ceva .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #7
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              Conducte supuse colmatarii , ma refer ca canalizarea bucatariilor care sint cele mai expuse colmatarii , in special datorita grasimilor ( nu ne permitem separator de grasimi ) . Este bine ca aceste conducte sa fie scurte iar dupa punctul unde intra intr-o conducta mai mare , sa existe alti consumatori . Debitul de apa de la acestia va spala conducta . Principiul este simplu si este o preluare personala a sistemului de canalizare stradala . Pe vremuri , cred ca acum nu se mai fac , existau camine de spalare care functionau cu ajutorul lui Dumnezeu si al apei de ploaie + gravitatie . Un sistem foarte simplu de spalare a conductelor stradale . Despre cum se fac acum...am indoieli ! Cea mai buna dovada este ca instalatorii fac cei mai frumosi bani din desfundari si cred ca asta spune ceva .
              FYI: nu se mai accepta legarea la acelasi sistem de canalizare a sistemului de colectare a apelor pluviale si a scurgerilor sanitare; ma rog ... la constructii noi si daca e sa se respecte normativele europene ... din pacate, va mai curge multa apa (de poaie, in canalizarea comuna ) pina ce se va intra in normalitate.

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                DIY acel normativ a aparut ca o necesitate practica , sa nu treaca apa de ploaie prin canalizare si epurare ci direct , sa se faca colectarea si evacuarea , fara contaminarea ei . Chestia cu normele ...nu este imperativa in acest caz , si nici nu ar putea fi . Cine se apuca acum sa demoleze strazile din toate orasele pt a instala o dubla canalizare ? In contextul si la ce discutam noi , nu vad legatura .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  DIY acel normativ a aparut ca o necesitate practica , sa nu treaca apa de ploaie prin canalizare si epurare ci direct , sa se faca colectarea si evacuarea , fara contaminarea ei . Chestia cu normele ...nu este imperativa in acest caz , si nici nu ar putea fi . Cine se apuca acum sa demoleze strazile din toate orasele pt a instala o dubla canalizare ? In contextul si la ce discutam noi , nu vad legatura .
                  Ai raspuns fara sa fi citit cu atentie mesajul in care iti explicam de ce nu ar trebui sa mai vezi combinatia de ape pluviale cu ape menajere la cladirile noi. Mai citeste o data, cu calm, da?

                  Cit despre legatura cu ce se discuta aici ... iti subminezi popriu-ti posting.

                  Oricum, merci ca mi-ai explicat de unde, ce si cum cu normativul respectiv ca n-as fi avut habar

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de DIY
                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    DIY acel normativ a aparut ca o necesitate practica , sa nu treaca apa de ploaie prin canalizare si epurare ci direct , sa se faca colectarea si evacuarea , fara contaminarea ei . Chestia cu normele ...nu este imperativa in acest caz , si nici nu ar putea fi . Cine se apuca acum sa demoleze strazile din toate orasele pt a instala o dubla canalizare ? In contextul si la ce discutam noi , nu vad legatura .
                    Ai raspuns fara sa fi citit cu atentie mesajul in care iti explicam de ce nu ar trebui sa mai vezi combinatia de ape pluviale cu ape menajere la cladirile noi. Mai citeste o data, cu calm, da?

                    Cit despre legatura cu ce se discuta aici ... iti subminezi popriu-ti posting.

                    Oricum, merci ca mi-ai explicat de unde, ce si cum cu normativul respectiv ca n-as fi avut habar
                    Calm ? ce vreti sa insinuati ? Cred ca dvs nu ati inteles , eu n-am spus ca acele camine de spalare sint " la case " ci sint si fac parte din canalizarea stradala . Acele camine de spalare asigura o functionare normala a canalizarii si elimina multe din interventiile de desfundare intervenite in urma colmatarii . Separarea canalizarii de apa de ploaie are si un mare dezavantaj . In Ro exista o singura locatie si un singur cartier ce se construieste cu canalizare dubla . Canalizarea cu apa menajera va merge la statia de epurare iar cea pluviala intr-un lac . O canalizare ce se vrea moderna dar inca de pe acum cind pe respectiva canalizare sint legate doar citeva blocuri de birouri si magazine au aparut doua probleme : colmatarea si mirosurile iesite din canalizare . Cei ce se ocupa de respectivul proiect studiaza daca nu cumva sa renunte la " europenisme " si sa treaca la ceva clasic . Asa ca trageti concluziile si intelegeti ce vreti . Ce se intimpla acolo confirma ce spun eu , fara spalare , deci apa multa , o canalizare este compromisa . Va las placerea sa descoperiti locatia , este cel mai mare proiect imobiliar din Europa .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    Procesare...