Separare circuite de lumina - prize

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    Separare circuite de lumina - prize

    Din dorinta de a intelege cat mai bine partea de instalatii electrice vin cu urmatoarea intrebare: de ce e necesar sa se separe circuitele de lumina de cele de prize?
    Tine de tehnica sau de confortul(simplitatea) lucrarii?

    Multumesc pentru raspunsuri.

    Numai bine!
    Imi place lumina!
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    #2
    Re: necesitatea separarii circuitelor de lumina de cele de p

    Să facem o încercare de a privi lucrurile din altă direcţie: care ar fi avantajele circuitului comun? Eu nu văd nici unul.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      #3
      Circuitele de priza sunt proiectate sa sustina consumatori mai mari decat circuitele de iluminat. Ca atare, si protectia asigurata de fuzibile / automate trebuie ajustata ca atare.

      De aceea circuitul de iluminat este protejat cu o valoare mai mica decat circuitul de priza.

      Comentariu

      • komy
        Membru Marcant
        • 22.iul.2008
        • 442

        #4
        In I7-2002 avem: "art 5.3.1 Circuitele iluminatului normal trebuie sa fie distincte de celelalte circuite."
        Treaba e ca am vazut in anumite apartamente iluminatul amestecat cu prizele iar circuitele facute pe camere(de exemplu 2 camere pe circuit).
        Acum ca am citit in normativ stiu sigur ca nu e corecta realizarea in modul acesta... Dar poate sa afecteze functionalitatea cu ceva, atata vreme cat nu se depaseste curentul ce trece prin circuit?

        Numai bine!
        Imi place lumina!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Sa zicem ca aveti o problema cu un aparat electric si siguranta deschide circuitul. Daca circuitul este comun prize + lumini veti ramane si in bezna pe langa eventualul fum care a apucat sa iasa din aparatul cu probleme si panica creeata va fi si mai mare.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...