Parter, prevenire scurgere WC sa iasa in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • SergiuPol
    Incepator
    • 14.iul.2008
    • 8

    Parter, prevenire scurgere WC sa iasa in baie

    Buna ziua,

    Am inteles ca sunt posibile scenariile de cosmar cand, la un bloc, se infunda in subsol, coloana de canalizare WC si la parter iese in baie.

    Am locuit intr-un bloc cu 10 etaje si s-a intamplat asta. Dupa eveniment, omul a vandut apartamentul si s-a mutat

    Pentru prevenirea acestor probleme, am inteles ca sunt 2 solutii:
    a) canalizare separata pentru apartamentul de la parter
    b) pompa speciala

    Asa ca ne profesionist cred ca ambele au dezavantaje mari:
    a) e o solutie scumpa, greu de facut si depinde de aprobari
    b) e tot o solutie scumpa si mult prea complicata (pentru ca un fluid sa circule numai intr-un sens e cam mult o pompa; e suficient o supara sau un robinet)

    Ma astept sa fie si alte solutii mai bune, ceva de genul:

    1) un robinet special conceput, instalat undeva intre iesirea vasului WC si coloana blocului; Omul inchide cand pleaca de acasa si il deschide cand vine. Solutia asta (daca e posibila) cred ca merita nota 6 (pe cand a si b cred ca merita 5)

    2) un fel de supapa/robinet al carei trape/bile de inchidere este deschisa prin tensionare manuala a unui arc iar comanda de inchidere sa fie data de un electromagnet atunci cand un senzor depisteaza apa pe podeaua baii sau in partea de sus a vasului WC. Solutia asta cred ca merita noat 9.

    Solutia 2 nu cred ca ar fi mai scumpa decat b pentru ca implica niste componente simple:
    - supapa/robinet
    - electromagnet (ceva in genul celui de la o usa cu interfon)
    - senzor de apa (cei mai simpli sunt 2 conductori la distanta mica care nu fac contact dar cand ajunge putina apa pe ei atunci apa face legatura electrica intre cei 2 conductori)

    Stiti de vreo solutie precum cele descrise la 1 sau 2?

    Multumesc,
    Sergiu.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    De ce crezi ca X metri de teava de canalizare sunt o solutie asa scumpa? asta cu privire la varianta a).
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      nu este asa scump sa executi o scurgere separata, dar vei putea dormi linistit!!

      Comentariu

      • SergiuPol
        Incepator
        • 14.iul.2008
        • 8

        #4
        Postat în original de VYS
        De ce crezi ca X metri de teava de canalizare sunt o solutie asa scumpa? asta cu privire la varianta a).
        Pentru ca sunt si alte costuri pentru varianta a)
        - sapat sant
        - asfaltat sau betonat
        - aprobari de la primarie si asociatia de proprietari
        - sa iti dea voie vecinii sa le umbli in boxe
        adica toate demersurile mioritice

        In plus, daca eu imi fac si coloana blocului se infunda nu mai iese la mine dar iese la etajul 1. Mergand mai departea cu rationamentul, cred ca nu poate fiecare sa isi instaleze teava separata. Sper sa fie solutii aplicabile pentru toti si relativ simple ca nici problema nu e complicata.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Cred ca ai informatii eronate.
          Separarile se practica la parter si se fac doar pe interiorul subsolului, fara a interveni stradal unde nu o sa iti dea nimeni aprobare pentru o astfel de lucrare.
          Daca se infunda coloana estedatorita exploatarii incorecte a locatarilor- 99% din cazuri.
          Nu extrapola solutia pana la etajul 10 ca nu sta in picioare.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • SergiuPol
            Incepator
            • 14.iul.2008
            • 8

            #6
            Multam.

            Poate ar trebui sa ma interesez cum sunt tevile in subsol si apoi sa va mai intreb.

            Comentariu

            Procesare...