Spoturi leduri - legaturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hanz_caravelle
    Incepator
    • 27.mai.2008
    • 18

    Spoturi leduri - legaturi

    am cautat dar nam gasit.cum sa leg 8 spoturi cu leduri pe tavanul din imagine (un spot pe fiecare burta-val- inafara de forma din centrul tavnaului.ma intereseaza ce fire sa iau de 1,5 mm2 sunt suficient? vreau sa fie niste spoturi sa consume putin(mai mult de decor) de 2w sau 3w maxim,sa fie legate in paralel.de cat sa fie spoturile de 12v sau 220 v?
    precizez ca am instalatie din aluminiu si am dus tub din pvc la doza d p perete pana deasupra tavanului din rigips.in doza am 3 fire de la lustra veche ,4care merg la tablou si 3 care merg la intrerupator.intrerupator dublu. de asemenea vreau ca de la intrerupator cand apas un buton sa se aprinda spoturile si la celalalt buton sa se aprinda viitoarea lustra(mentionez ca lustra veche avea 5 pahare cu becuri si cand apasai un buton se aprindeau 2 becuri iar cand apasam si pe celalalt erau toate aprinse).ajutatima va rog cu legaturile in doza cine cu cine se leaga si daca se poate sa le pun fara transformator .multumesc anticipat si astept rasuns cat de repede sa ma apuc de treaba ca ma incurca curentul asta!
    Fișiere Atașate
    meseria bratara de aur
  • komy
    Membru Marcant
    • 22.iul.2008
    • 442

    #2
    va pot recomnada urmatoarele:
    1. cablul FY de 1,5 mm2 este suficeint pentru instalatia pe care o veti executa;
    2. puteti folosi spoturi cu leduri care sa aiba doar rol estetic si care vor consuma foarte putin(de exemplu: zexstar.com/index.php?cat=26 )
    2'. puteti folosi spoturi cu halogen care maresc nivelul de iluminare din incapere dar consuma mai multa energie.
    3. pentru a avea un singur aparat pe perete puteti folosi un echipament modular alcatuit din 3 module distribuite astfel:
    - un modul pentru spoturi;
    - un modul pentru 2 becuri din corpul de iluminat;
    - un modul pentru 3 becuri din corpul de iluminat.
    (un exemplu de aparat modular: comtec-int.ro/index.php?page=categories&id=254 - culorile vi le alegeti dumneavoastra)

    un exemplu de legare este urmatorul:

    Numai bine!
    Imi place lumina!

    Comentariu

    • hanz_caravelle
      Incepator
      • 27.mai.2008
      • 18

      #3
      ms komy ptr raspuns ,am luat cablu FY de 1,5 mm2 spoturi cu dulie si becuri de 30 w ptr 220v o sa le leg in paralel,am luat si tub flexibil.o sa fie 8 spoturi de 30 w= 240 w.am intrerupator dublu si o sa fac in asa fel incat cand apas un buton sa se aprinda lumina centrala(adica o lustra,palfoniera vad eu) iar cand apas celalalt buton sa se aprinda spoturile.maine ma duc sa cumpar o lampa de control ca nu stiu care e faza si nulul toate firele sunt culoare neagra(instalatie veche AL).nu prea inteleg ce e in doza da cred ca aflu maine ptr ca 4 fire vin de la tablou,3 fire de la intrerupator si 3 fire de lumina centrala.ca sa leg spoturile sa functioneze cum vreau trebe sa leg un fir la faza si unul la nul si din cele trei fire de la lumina centrala tre sa anulez un nul si gata treaba.daca nam zis bine rog sa ma corecteze cineva!
      meseria bratara de aur

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        De ce ai renuntat la spoturile LED. La halogen pe langa consum o sa ai si ceva caldura degajata! Atasaza o schema cu legaturile cum vrei sa le faci ca sa ne dam seama daca e corect. Altfel e mai greu!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • ecko72t
          Membru
          • 02.aug.2008
          • 191

          #5
          salut, nu am vrut sa mai deschi un thread, asa ca am sa intreb aici, ce este mai bine, spoturi la 220W sau cele cu alimentator?
          ma intereseaza la 10 spoturi,
          si de preferat , as prefera cele cu leduri(colorate), sa consume f putin, numai de design,
          astept idei si lamuriri, ms mult
          Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

          Comentariu

          • ecko72t
            Membru
            • 02.aug.2008
            • 191

            #6
            Primesc si eu un raspuns pana diseara, sa stiu ce sa cumpar maine ?, ms
            Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Daca vrei spoturi LED ca sa nu te mai complici cu sursa poti lua direct la 220V. Daca stai intr-o zona cu fluctuatii de tensiune recomand varianta cu sursa de alimentare. Aceasta va prelua varfurile de tensiune si nu le va transmite la spoturi. In cazul spoturilor alimentate la 220V sursa din interior este mai sensibila.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...