Becuri economice vs Variator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristianhaulica
    Incepator
    • 22.iun.2005
    • 59

    Becuri economice vs Variator

    Buna

    Becurile economice (cele gen halogen care se monteaza in fasunguri normale) functioneaza cu un variator (pt reglarea intensitatii luminii)?

    Variatorul e montat deja (vreau sa-l pastrez), si nu as vrea sa dau banii degeaba pe becuri economice si sa nu le pot folosi.

    Mersi.
  • Avatar Vizitator

    #2
    becurile economice sunt in general becuri cu neon, nu cu halogen, iar pe becurile cu neon nu poti monta variator, ele functioneaza doar la tensiunea standard

    la variator merg becurile cu rezistenta electrica, nu cu descarcare in gaze

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Sunt unele variatoare care au trecut in caracteristici ca suporta si becuri economice, insa pe becurile economice scrie ca nu este recomandata montarea cu variator. Ca idee, niste becuri normale cu incandescenta cand sunt folosite cu variator consuma proportional cu lumina pe care o dau, adica daca sunt 3 becuri de 100W, daca este scazuta intensitatea luminii din variator nu vor mai consuma tot 300W, consumul va scadea!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • cristianhaulica
        Incepator
        • 22.iun.2005
        • 59

        #4
        Multumesc pt raspunsuri.

        Nu eram sigur ca consumul variaza si el odata cu intensitatea luminii.
        Am sa pastrez becurile cu incandescenta + variator... si probbail ca o sa mai pun variatoare sin in alte camere.

        Comentariu

        • danny_nt
          Incepator
          • 04.dec.2005
          • 2

          #5
          am si eu o intrebare in legatura cu becurile economice, am luat cateva bucati de 20w echivalentul celor normale de 100w cika asa scrie pe cutie...problema e ca mi se par cam slabute, cum sa zic..chioare in comparatie cu cele de 100 de w care le-am avut inainte...intrebarea mea e..becurile acestea trebuiesc puse intr-o anumita directie(inaltime) ca sa lumineze mai bine? eu le-am pus in 2 lustre in locul becurilor obisnuite orientate spre tavan..

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            In primul rand as avea o intrebare pentru danny_nt: Ce marca sunt becurile respective?
            De obicei becurile economice ieftine dau o lumina rece neplacuta si se defecteaza relativ usor, mai ales daca sunt folosite in locuri unde lumina este stinsa si aprinsa des. De-asemenea am intalnit niste becuri economice pentru exterior care nu functionau corect montate in jos. Lucru foarte ciudat. Ulterior am vazut pe cutie ca exista o poza cu becul montat in sus (adica fasungul in jos). Becul respectiv era pentru exterior (pt. gradina), si mai avea, spre deosebire de becurile clasice, o protectie din sticla mai groasa.
            Intensitatea luminoasa produsa de becurile economice nu ajunge la maxim imediat dupa ce au fost puse in functiune asa ca va trebui sa asteptati cam un minut ca sa ajunga sa lumineze in regim normal. Becurile economice mai scumpe nu mai prezinta acest inconvenient, ele ajungand aproape instantaneu sa furnizeze intensitatea luminoasa maxima!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • danny_nt
              Incepator
              • 04.dec.2005
              • 2

              #7
              marca e philips...luate de la un magazin reprezentant philips...nu stiu daca sunt chinezarii sau nu(de fapt made in P.R.C asta inseamna data viitoare o sa fiu mai atent)...1100 de lumeni, 130 mA,20W..clasa de energie B.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Daca sunt intradevar Philips nu conteaza unde sunt facute, si marii producatori au fabrici tot in China insa este alta calitate a produselor. Este o lumina diferita, probabil ca trebuie sa te obisnuiesti cu ea. Poate erau mai indicate unele becuri economice de 23W care lumineaza teoretic echivalent cu un bec de 120W.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • break_noon
                  Membru
                  • 19.dec.2005
                  • 138

                  #9
                  Bec economic = tub neon (doar din punct de vedere al principiului de functionare)

                  iar acum se gasesc instalatii pentru tub neon cu starter electronic, care sunt mult mai robuste

                  deci, daca vrei sa treci pe economice, treci pe neon, ca e mai simplu, mai putine probleme

                  la becurile economice cind le cumperi, cumperi atit serpentina cu gaz cit si partea electronica, pe cind la tuburile cu neon cumperi doar tubul, iar partea electronica ramine. deci economie

                  cam acelasi lucru la cumpartat bere la sticla sau la doza de aluminiu. la noi doza de aluminiu nu se returneaza, dar o platesti.

                  poate arata mai "cool" becurile economice, dar neoanele dau si lumina mai buna decit toate facaturile de becuri economice. iar cele bune sunt prea scumpe

                  Comentariu

                  • faraonu
                    Membru
                    • 23.oct.2005
                    • 208

                    #10
                    pe de alta parte neonele iti strica vederea in timp( cel putin cele cu lumina rece)
                    exista si tuburi de neon care produc lumina calda.

                    un neon este foarte inestetic si este si f mare. daca nu il ascunzi de vedere iti provoaca impresia ca nu esti intr-o casa ci intr-un depozit.

                    revenind la subiect.

                    variatoarele fac un singur lucru, variaza tensiunea de alimentare a corpurilor de iluminat. un bec economic transforma tensiunea de intrare si o ridica pana la valoarea care ii serveste. daca tu micsorezi tensiunea de alimentare el o sa aiba o usoara modificare de iluminare apoi se va stinge complet.

                    Comentariu

                    • leon
                      Membru Marcant
                      • 19.sep.2006
                      • 905

                      #11
                      Re: Becuri economice vs Variator

                      Postat în original de cristianhaulica
                      Buna

                      Becurile economice (cele gen halogen care se monteaza in fasunguri normale) functioneaza cu un variator..... ?
                      Mersi.
                      Noua generatie de becuri economice Megaman face posibil si acest lucru, mai mult decat atat, reglarea intensitatii luminii se poate face chiar si prin intermediul unui intrerupator ordinar.
                      Mai multe detalii gasiti la:

                      Comentariu

                      • Lord
                        Membru
                        • 15.mai.2006
                        • 169

                        #12
                        Re: Becuri economice vs Variator

                        Postat în original de leon
                        Postat în original de cristianhaulica
                        Buna

                        Becurile economice (cele gen halogen care se monteaza in fasunguri normale) functioneaza cu un variator..... ?
                        Mersi.
                        Noua generatie de becuri economice Megaman face posibil si acest lucru, mai mult decat atat, reglarea intensitatii luminii se poate face chiar si prin intermediul unui intrerupator ordinar.
                        Mai multe detalii gasiti la:
                        http://www.megamanuk.com
                        Bun , dar aratami un site din romania ca nu le cumpar acuma din anglia

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 905

                          #13
                          Nu va trece mult si le vei gasi si in Ro.
                          Daca chiar le vrei vor veni ele la tine :

                          Comentariu

                          • Lord
                            Membru
                            • 15.mai.2006
                            • 169

                            #14
                            Iti dai seama ca zi de zi sunt in cautarea unui sistem care sa nu consume mult .. cred ca pana la urma o sa imi fac un sistem de energie pe panouri solare am gasit ceva pe la 1000 euro

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 905

                              #15
                              Postat în original de leon
                              Nu va trece mult si le vei gasi si in Ro.
                              Produsul „Osram Dulux El Vario” este aproape identic cu cel de la Megaman atata doar ca are doar 2 trepte de reglare a intensitatii luminii.
                              Reprezentata in Romania:
                              OSRAM Romania S.R.L.
                              Str. Siriului 36-40, Et. 2
                              014354 Bucuresti
                              Tel.: 40 (21) 232 85 61
                              Fax: 40 (21) 232 22 00

                              Comentariu

                              Procesare...