Conducta pluviala fisurata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dodutz
    Incepator
    • 05.aug.2008
    • 2

    Conducta pluviala fisurata

    Buna ziua tuturor!

    Am o problema care-mi distruge nervii; va rog, daca puteti, ajutati-ma s-o rezolv! Locuiesc la etajul 4 (ultimul) intr-un bloc, conducta pluviala (care e din PVC sau ceva in genul asta) se afla pe hol. Undeva, la aproximativ 10 cm de tavan, este fisurata (dar nu-mi dau seama unde), asa ca, la fiecare ploaie, imi ploua in casa. Problema dateaza de mai bine de un an. La inceput, am crezut ca e ceva in neregula cu terasa blocului (care a si fost refacuta acum doi ani), insa tavanul nu este ud. Conducta e uda mai jos, dupa cum am zis, dupa vreo 10-15 cm de la imbinarea cu tavanul. M-am apucat intr-o zi si am lipit-o, acolo unde am crezut eu ca e fisura, cu Poxilina; apoi, mi-a zis cineva ca am facut o tampenie. In fine, ideea e ca imi ploua in casa.
    Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, vreo firma serioasa careia sa ma adresez pentru rezolvarea problemei! Si va mai rog sa-mi spuneti, daca stiti, cam cat ar costa o astfel de reparatie.

    Multumesc anticipat pentru ajutor!
    Dodutz
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca ai acces la conducata de PVC, pune un furtun cu apa pe bloc si constata cu atentie unde curge.
    Se poate schimba tronsonul respectiv de conducta fara prea mare efort fizic si cheltuiala.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Postat în original de VYS
      Daca ai acces la conducata de PVC, pune un furtun cu apa pe bloc si constata cu atentie unde curge.
      Se poate schimba tronsonul respectiv de conducta fara prea mare efort fizic si cheltuiala.
      ...dar numai daca te pricepi deoarece nu este chiar simplu sa schimbi un tronson de teava dintr-o bucata care nu se poate misca , mai ales ca s-ar putea ca la tavan sa ai si ceva fonta . Apeleaza la un instalator .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Fiecare spune avandu-se pe sine ca referinta.
        Nu am de unde sa stiu ce si cum poate colegul.

        Hai ca nu e mare filosofie mai ales ca avem tevi de canalizare cu garnituri care pot fi montate extrem de usor. Daca este teava de fonta la strapungerea plafonului (eu am asa ceva) atunci poate fi necesara o reductie in plus.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • dodutz
          Incepator
          • 05.aug.2008
          • 2

          #5
          Postat în original de VYS
          Fiecare spune avandu-se pe sine ca referinta.
          Nu am de unde sa stiu ce si cum poate colegul.
          Multumesc din suflet pentru raspunsuri! "Colegul" e, de fapt, o colega ) Dat fiind ca sunt complet atehnica, adik am doua maini stangi ), desigur ca o sa chem un instalator, asa cum mi-ati sugerat voi. M-ati mai linistit spunandu-mi ca nu e foarte complicat si, mai ales, nici foarte costisitor.
          Dar orice instalator se pricepe la asa ceva? Iertati-ma ca va bat la cap, insa nu as vrea sa chem pe unul oarecare, ala sa-si vare nasul, sa faca ceva aiurea, iar la prima ploaie sa am din nou balta in casa (

          Merci inca o data!
          dodutz

          Comentariu

          Procesare...