Amorsa bituminoasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alexandru_3
    Incepator
    • 04.mar.2006
    • 2

    Amorsa bituminoasa

    Buna ziua!
    Am o casa la curte si din tavan curge apa, mai ales cand ploua, mi-a recomandat cineva sa torc o amorsa bituminoasa la rece pe terasa dar
    nu stiu daca rezista aceasta amorca la apa, merge asa fara sa mai aplic nimica peste rezista?
    Sau trebuie sa pun niste membrana bituminoasa ?
  • Alexandru_3
    Incepator
    • 04.mar.2006
    • 2

    #2
    am aflat rasunsu ) exista vreo adresa de web la produsele bison si henkel in romana?

    Comentariu

    • KATALIN
      Membru marcant
      • 25.ian.2006
      • 405

      #3
      amorsa bituminoasa la rece

      amorsa nu va rezista singura,dupa cum spune si numele ei "amorseaza"ceva pentru altceva.
      adica se aplica pe o suprafata pentru a creste aderenta unui alt material.
      daca tot ai aflat raspunsul foloseste sistemul intreg de la respectiva firma.
      le gasesti la orice magazin de materiale de constructii ce se respecta.
      KATA

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Peste amorsa aia bituminoasa ar trebui sa pui si folie bituminoasa. Doar amorsa, asa cum a zis si katalin, nu o sa tina prea mult timp
        - pentru henkel, evident henkel.ro/int_henkel/ourcompany_cee/channel/index.cfm?pageid=196
        - pentru bison, importatorul lui temad.ro/compania.php
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • Focus
          Incepator
          • 11.sep.2006
          • 40

          #5
          Amorsa bituminoasa

          Buna,

          Se poate utiliza la o fundatie un adeziv pentru polistiren direct peste 2 straturi de amorsa bituminoasa la rece aplicata pe beton (nefind nevoie de un grad ridicat de hidroizolare)?

          Multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Doriti sa termoizolati zona cu extrudat?
            Adezivul mineral (pe baza de ciment) nu este compatibil cu materialele bituminoase.
            Pentru fixarea polistirenului puteti utiliza benzi de butil-cauciuc - vedeti aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=17391

            Comentariu

            • Focus
              Incepator
              • 11.sep.2006
              • 40

              #7
              Cunosc aceasta metoda studiez forumul de ceva vreme. Mi se pare insa nejustificat de costisitor pretul propus relativ la gradul persoanl de necesitate in ceea ce priveste hidroizolarea. Am gasit la o firma adeziv de polistiren pentru suprafete bituminoase - dar din nou - pretul cerut depaseste bugetul.

              Din alt punct de vedere daca pun polistirenul extrudat direct pe fundatie (care include soclul si 20 de centimetri sub nivelul solului) - pe unde ar putea ajunge apa la fundatie avand in vedere gradul redus de access prin adeziv? Mentionez ca proiectul nu a prevaut nici un fel de hidroizolare cu exceptia cartonului dintre placa de beton si zidarie.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Nu inteleg nemultumirea dvs. referitoare la preturi, nu ati mentionat anterior nici o informatie despre acest lucru.
                Straturile de amorsa aplicata la rece ar trebui sa protejeze cat de cat fundatia impotriva umiditatii -aceste straturi inteleg ca le aveti aplicate deja.

                Umiditatea naturala a solului, apa din precipitatii evacuata de pe acoperis sau cazuta pe sol, panza freatica etc. fac ca fundatia sa fie supusa actiunii apei.

                Polistirenul are rol de termoizolare si protectiei hidroizolatiei.

                Comentariu

                Procesare...