Canalizare baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Canalizare baie

    Va multumesc pentru ajutorul acordat pana acuma.
    Am din nou o problema si inaine de a apela la un instalator doresc niste sfaturi daca se poate.
    Doresc acuma in prima faza sa introduc conducta principala de canalizare si tot odata si coducta de apa, pentru a putea umple cu pamant in interiorul elevatiei ca mai apoi sa l pot tasa.
    Am atasat o poza cu schita bai.problemele pe care le am:
    1.Nu sunt convins ca am facut cea mai buna alegere in cea ce priveste asezarea corpurilor sanitare(astept propuneri)
    2.Gaura pe care am lasat o in fundatie este la cam 50cm de colt,din cate am citit pe forum am inteles ca trebuie sa fie pe colt.(Va rog o solutie)
    3La ce distanta trebuie sa fie conducata de 110 de fundatie (trebuie sa fie lipita de perete sau va rog daca se poate dis.)
    4.casa va avea 2 nivele (P+M),baia de la nivelul superior va fi exact peste cea de la parter la fel si corpurile sanitare .este nevoie de conducat separata pt fiecare nivel(ma refer la conducta de 110)
    5 la ce distanta sub placa de beton trebuie realizate legaturile dintre corpurile sanitare (dus.ghiveta..) si conducta principala(cea de 110)(elevatia are o inaltime de 1m)
    6.Care ar fi pretul corect pe care ar trebui sa l platesc unui instalator pt realizarea lucari descrise mai sus ,fara a include instalarea corpurilor.

    VA multumec anticipat.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    lipseste imaginea!!

    Comentariu

    • Vinga64
      Incepator
      • 13.iul.2008
      • 68

      #3
      schita baie
      VA multumesc
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        Aranjarea obiectelor sanitare depinde si de marimea acestora, mai ales daca pentru lavoar utilizati unul dublu si nu are loc in spatiul interior - in orice pozitie.
        Se poate monta lavoarul pe zona cu fereastra sau langa daca este loc.
        Este suficienta o conducta principala de canalizare de 110 pentru toate baile de la etaje, daca sunt pozitionate identic. Daca sunt distante pe orizontala intre ele, aveti nevoie de conducte distincte.
        Nu are mare importanta distanta fata de perete, important este sa se incadreze bine in spatiu si sa fie in concordanta cu evacuarea la canal sau statia de tratare a apelor uzate.

        Legaturile interioare intre obiectele sanitare si canalizare se pot monta sub sapa sau inglobate intr-o masca.

        Comentariu

        Procesare...