Priza electrica exterioara montata peste polistiren expandat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY++
    Incepator
    • 26.oct.2007
    • 56

    Priza electrica exterioara montata peste polistiren expandat

    In prezent am cateva prize exterioare pe peretele de catre curte, si vreau sa izolez cu polistiren peretele..
    As vrea sa stiu daca se poate monta o priza electrica exterioara, peste izolatie de polistiren expandat.
    Daca da, cum este mai bine? cu priza ingropata in polistiren? ma gandesc ca afecteaza factorul de transfer termic.. si poate face si punte terminca... si poate mai intra si apa..
    Exista si posibilitatea de a monta pe suprafata, asa doar firele ar iesi prin polistiren... dar expandatul nu are stabilitate mecanica...
    Daca aveti ceva idei, sau sugestii..
    multumesc mult.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Eu am montat priza de exterior cu cap , ingropata partial in termoizolatie . Ce chestie ! A disparut un msg !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Prize in exeriorul casei?! Hmm!
      Trebuie montate prize speciale de exterior IP 44.
      Hotul va avea unde sa-si bage rotopercutorul sau polizorul unghiular eventual sa-ti faca un scurt ca sa-ti pice curentul
      Eu am pus 2 prize de exterior dar bagate in tablouri mici de tabla (incastrate in polistiren de 10 cm) care se pot inchide

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Pentru a putea face acest lucru, aveti nevoie de polisiren ingnifug la placare, respectiv doza metalica sau din alt material care sa treaca proba firului incandescent. Priza sa fie neaparat, IP 44 (acest lucru fiind mentionat si de xena). Asta daca isisti sa pozitionezi pe perete priza. Eu as merge pe recomandarea celor spuse de xena, cu pozitionarea eventualelor prize in cofret metaic ales corespunzator. Eventual acest cofret ar putea fi utilizat si pentru eventualele extinderi ulterioare, ori iluminat perimetral, etc.

        Comentariu

        • DIY++
          Incepator
          • 26.oct.2007
          • 56

          #5
          Salut,
          Multumesc de raspunsuri.
          Mesajul l-am pus initial la un alt capitol (cred ca termoizolatii).
          Am prrimit instiintare de raspuns.. dar link-ul nu mai era valid si a trebuit sa caut pe site dupa mesaj..
          No problem.. are dreptate adminu'.. aici se potriveste mai bine..

          Acuma revenind la topic, mai am cateva intrebari:
          1. Sa zicem ca fac o caseta metalica incastrata. Nu credeti ca asta va afecta izolatia, poate chiar va permite apei sa se infiltreze pe sub polistiren? Sa nu mai vorbim de puntea termica ce se creeaza...
          2. Daca montez pe suprafata polistirenului.. Ceva sugestii cum pot sa asigur stabilitatea mecanica a cutiei pe un expandat de 10?
          3. La "proba firului incandescent" - Daca trec prin polistiren o teava metalica in loc de tub-de-instalatie?
          4. Priza asta speciala IP44 este rezistenta la ploaie?
          5. Cum as putea sa etansez legaturile mecanice dintre priza - cutia de suport a prizei - polistiren?

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            1. Micul cofret metalic nu il prinzi pe cladire, doar daca folosesti un polistiren extrudat mult mai subtire dar care sa aiva acellasi coeficient de transfer termic ca si polistirenul expandat cu care plachezi restul cladirii.
            2. Cofretul metalic nu in pozezi pe polistiren, in nici un caz
            3. Da, cu siguranta poti proceda asa
            4. Daca montezi cofretul metalic iIP44, nun iti mai trebuie priza IP44, deoarece priza o introduci in cofret; vezi ca sunt si prize de sina.
            5. Prin gauri frezate si presetupe.

            Recomandari: Cofretul il poti pune si nelipit de cladire, pe suport propriu, confectionat din cornier si incastrat intr-o mica placa din beton

            Comentariu

            • DIY++
              Incepator
              • 26.oct.2007
              • 56

              #7
              @razvyyc - merci.
              Cum sa prind impamantarea? este nevoie de o doza petru acces la conexiunea dintre cablu si platbanda, si nu e bine sa stea in ploaie.
              Eu ma gandesc sa fac tot un fel de cofret, montat direct pe pamant, langa fundatie.

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Postat în original de DIY++
                @razvyyc - merci.
                Cum sa prind impamantarea? este nevoie de o doza petru acces la conexiunea dintre cablu si platbanda, si nu e bine sa stea in ploaie.
                Eu ma gandesc sa fac tot un fel de cofret, montat direct pe pamant, langa fundatie.
                Da, poti face asa

                Comentariu

                • priceput
                  Incepator
                  • 04.mai.2007
                  • 7

                  #9
                  Vezi ca exista casete de separatie pentru impamantare. Ele se folosesc atunci cand ai si instalatie de paratraznet. Altfel, daca, cositoresti capatul cablului de impamantare si il sertizezi intr-un papuc de cupru cromat pe care il fixezi de platbanda cu un surub cu piulita din otel cromat, inox, cupru cromat nu vor fi probleme.

                  Comentariu

                  • priceput
                    Incepator
                    • 04.mai.2007
                    • 7

                    #10
                    priza exterioara polistiren

                    Decupeaza in polistiren cu cuterul un spatiu de dimensiunile prizei si adancimea polistirenului si fixexi(cu dibluri, ciment, ipsos, adeziv destept, etc) un "calup" de lemn, textolit, etc. (orice material izolator) in caramida sau ce ai tu sub polistiren in care dai o gaura in "calup" pentru intrarea cablului, dupa care fixezi priza la "fata" cu polistirenul. Izolezi cu putin silicon si rectifici cu vopseaua decorativa. In felul asta priza e zdravana. E musai ca priza sa fie pentru exterior si nu uita sa cositoresti capetele firelor.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Postat în original de priceput
                      Vezi ca exista casete de separatie pentru impamantare. Ele se folosesc atunci cand ai si instalatie de paratraznet. Altfel, daca, cositoresti capatul cablului de impamantare si il sertizezi intr-un papuc de cupru cromat pe care il fixezi de platbanda cu un surub cu piulita din otel cromat, inox, cupru cromat nu vor fi probleme.
                      SI cositorit, si sertizat... Suna la fel cum ai pune sotia sa ia anticonceptionale si ai face dragoste cu 2 prezervative. :P
                      In rest recomand si eu tot ce ati scris in cele 2 postari

                      Comentariu

                      • DIY++
                        Incepator
                        • 26.oct.2007
                        • 56

                        #12
                        Multumesc tare mult.

                        La mine priza de impamantare este acuma "in aer", la vreo 10 cm de pamant, la strada, trasa de mesterii de la renel acuma vreo cateva luni cand au schimbat si contorul.

                        E ok daca ma bazez pe impamantare lor, sau ar trebui sa fac alta?

                        Am sa incerc sa gasesc prin magazine papuc de cupru cromat si surub cu piulita din otel cromat.

                        Cand zici de cositorire, te referi la capatul dezizolat al firului de cupru, care dupa cositorire vine asertizat si legat la platbanda, corect? Sau mai cositoresc si dupa asertizare? (nici nu stiu cum arata papucul asta da ma descurc eu, am mai asertizat manual si prize de tel, net, etc)

                        Daca montez "la fata" polistirenului, la fundatie, la strada... nu cred ca o sa aiba multa viata pana cineva va calca pe ea , asa ca va trebui sa o ingrop.. dar ideea ta e f buna pentru o priza IP44 in curte.

                        Doza de impamantare de exterior are un nume specific dupa care sa intreb in magazine? Este diferenta mare de pret dintre una din asta de exterior "simpla" si o "caseta de separatie pentru impamantare"?

                        Comentariu

                        Procesare...