Distanta intre tavan si partea de sus a ferestrei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 414

    Distanta intre tavan si partea de sus a ferestrei

    La casa pe care o construiesc am zidit 10 randuri de caramida porotherm (am ajuns la 250 cm). Ferestra se termina la 9 randuri, adica ~225 cm.
    Vreau o inaltime a camerei undeva la 270-280 cm.
    Ca urmare trebuie sa pun buiandrugi la ferestre (nu direct centura). Peste buiandrugi vine centuracam 20-30 cm pana in tavan.
    Rezulta ca de la partea de sus a ferestrei pana la tavan voi avea cam 45-55 cm .

    Este prea mare aceasta distanta?

    (Am vazut case la care aceasta distanta este mai mica 20-30cm adica centura direct peste fereastra sa tina si loc de buiandrug).
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Daca ati dorit o inaltime mai mare a camerelor puteati sa modificati si inaltimea geamurilor pt a iesi ceva proportional . Am mai vazut facut ca la dvs si pot sa va spun ca acea bucata mare care apare deasupra geamului da o senzatie total aiurea , da un sentiment de demisol . Pe de alta parte , la un min de 100mp constructie , datorita suprainaltarii mai incalziti o camera de dim medii in plus !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Veti folosi buiandrugi prefabricati?
      O inaltime a etajului de 2,7 m este normala. In acelasi timp aceasta inaltime va da posibilitatea si executiei unor structuri din gips-carton la tavan.

      Comentariu

      Procesare...