Fose septica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geo_mazilu
    Incepator
    • 20.aug.2008
    • 1

    Fose septica

    salut, numele meu este george
    as dori sa imi spuneti si mie (sa-mi dati) un plan de constructie al unei fose septice.fosa pe care doresc sa o construiesc singur din beton armat.poate aveti un lan mai detaliat.
    multumesc
  • Toma Adrian
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 7

    #2
    Din cite stiu legea nu mai permite construirea lor. Se cumpara o statie de tratare a apelor reziduale. Costuri incepind de la 6000RON. Oricum o fosa septica e incomoda. O persoana foloseste cam 75litri apa zilnic. La 4 persoane rezulta 9mc pe luna. Daca fosa are cam atit trebuie vidanjata lunar. Incomod. In 2 ani platiti cu vidanjarile cit dati pe statie. Iar statia nici nu miroase.

    Comentariu

    • kubikprom
      Incepator
      • 02.sep.2008
      • 3

      #3
      Postat în original de Toma Adrian
      Din cite stiu legea nu mai permite construirea lor. Se cumpara o statie de tratare a apelor reziduale. Costuri incepind de la 6000RON. Oricum o fosa septica e incomoda. O persoana foloseste cam 75litri apa zilnic. La 4 persoane rezulta 9mc pe luna. Daca fosa are cam atit trebuie vidanjata lunar. Incomod. In 2 ani platiti cu vidanjarile cit dati pe statie. Iar statia nici nu miroase.
      In schimb legea permite folosirea foselor biologice de tip IMHOFF cu drenaj subteran...cu 2300 RON. Iar pentru 5 persoane , microstatia de epurare costa 12700RON !
      cauta si vei gasi, cere si vei primi...

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #4
        Poate sa coste si mai putin de 12700 lei si probabil odata cu largirea ariei de utilizare va scadea pretul.

        O solutie betonata se poate chema bazin vidanjabil si nu cred ca este o solutie potrivita.

        Comentariu

        Procesare...