Cum se face economie de energie electrica ....

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • arecibo38
    Incepator
    • 08.dec.2005
    • 30

    Cum se face economie de energie electrica ....

    V-ati intrebat cum puteti masura consumul de energie electrica pentru orice aparat din casa ? .... am gasit dispozitivului Eco-eye care este foarte simplu de utilizat.
    Cu ajutorul lui se poate analiza in detaliu consumul de energie pentru orice echipament sau pentru toata casa !

    Masurare consum de energie electrica



  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Sau puteti folosi un aparat mult mai ieftin numit Energy Meter de care s-a mai discutat.
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      @ Consultant electrice: Dar există în România? pentru că cel din poză nu este pentru prizele noastre şi nici nu are împămîntare.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Exista exact acest model, cu impamantare costa vreo 60 Ron. Unul dintre locurile de unde se poate comanda: http://www.vitacom.ro/Products/12937...WER-METER.html
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Am recepţionat mesajul. Cunosc firma. Mulţumesc mult!


          P.S. 1 Ştiţi cumva daca puterea consumatorului este limitată?

          P.S. 2 Stiţi dacă există un astfel de "contor" şi pentru trifazic?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • arecibo38
            Incepator
            • 08.dec.2005
            • 30

            #6
            Diferenta este mare pentru ca:

            - Eco-Eye merge la zeci de Kilowati ceea ce nu cred ca e cazul pentru cel de mai jos.
            - poti sa cuplezi cate unul pe fiecare faza si ai un contor electronic trifazat

            - problema numarul doi e ca Eco-eye este fara fir ... deci nu e nevoie sa existe o interactiune electrica cu aparatul masurat.
            - cu Eco-eye poti masura si intreaga casa si poti verifica daca cei de la electrica te taxeaza in plus

            - capacitate de stocare este de 36 luni pentru Eco-eye

            si mai e o problema mare ... ala de la vitacom .. e o simpla chinezarie.

            ...pana la urma isi merita banii....

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Postat în original de arecibo38
              - poti sa cuplezi cate unul pe fiecare faza si ai un contor electronic trifazat

              - problema numarul doi e ca Eco-eye este fara fir ... deci nu e nevoie sa existe o interactiune electrica cu aparatul masurat.
              - cu Eco-eye poti masura si intreaga casa si poti verifica daca cei de la electrica te taxeaza in plus

              - capacitate de stocare este de 36 luni pentru Eco-eye

              si mai e o problema mare ... ala de la vitacom .. e o simpla chinezarie.

              ...pana la urma isi merita banii....
              Aparatul despre care vorbiti dvs. se bazeaza probabil pe existenta unui senzor magnetic, senzorul Hall in cazul de fata.... cam in ce clasa de precizie se afla senzorul? Si care este curentul minim pe care il poate "citi"? Intreb asta deoarece afirmati ca puteti verifica daca sunteti taxati suplimentar... Oare? Contoarele electronice instalate de catre cei de la Electrica in ultimii ani au o clasa de precizie foarte buna, cu o sensibilitate de 2-3 mA, citind astfel si LED-urile TV-urilor din locuinta, probabil si pierderile la mers in gol. Mai exista o mare problema: si daca ar fi un aparat de super mare precizie, tot ati mai avea o mare problema: cum stiti care este algoritmul aparatului de masura? S-au gandit softistii la ambele variante?
              Dar astea sunt "mici inconveniente" raportat la ce urmeaza: apuneti dvs. si ghidul de pe site ca nu are legatura galvanica cu reteaua.... uitandu-ma mai atent observ ca tensiunea retelei se seteaza, nu se masoara...
              Acum, dupa dvs: 2Amperi furnizati la 185 V sunt tot una cu 2Amperi furnizari la 230V?? In total pot sa apara erori de pana la 30%, este drept, multe din ele compensandu-se in cadrul bilantului lunar.
              Iar pentru cele spuse de dvs. referitor la masuratorile aferente in reteaua trifazata, dati-mi voie sa ma abtin, ca as spune prea multe...
              Dati-mi voie sa zic despre aparatul pe care il timeti in brate ca este o chinezarie si mai mare decat cea propusa de moderator.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Eu sunt convins ca device-ul prezentat de mine nu poate fi neaparat numit aparat de masura, insa la pretul la care se comercializeaza nu se pune problema. Pentru a estima cat de cat niste consumuri in unitatea de timp si pentru a vedea spre exemplu cate ore functioneaza motorul unui frigider din totalul orelor in care se face masuratoarea, aparatul este ok. Eu personal m-am jucat cu el, l-am testat printre altele cu un aparat de aer conditionat de 1,5kW si a fost ok, nu s-a incalzit nimic ba chiar priza respectiva pare ok si nu da semne de oboseala nici dupa multe manevre. La puteri mici nu reactioneaza, spre exemplu un radio de ~7-10W nu il sesizeaza. Puterea maxima este limitata...cred ca peste 2,5 -3kW nu are rost sa il folosim.
                Daca dorim sa facem o masuratoare corecta si exacta putem oricand sa achizitionam un contor eventual chiar digital care sigur va fi mult peste ambele aparate si care poate fi chiar certificat pentru masuratori.


                @arecibo38: Ca idee ce pret are device-ul prezentat de tine?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  #9
                  @razvyyc: frumos spus.

                  Comentariu

                  Procesare...