Cum se conecteaza un ventilator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iabetania
    Incepator
    • 20.feb.2006
    • 23

    Cum se conecteaza un ventilator

    Ventilator marca MEROX cu temporizare 220 V
    Ventilatorul are 3 fire maro albastru si negru
    Exista o eticheta unde sunt marcate L, N , T intre N si T este marcat becul ( lamp intre L si T este marcat un intrerupator, iar altul intre L si N.

    In toaleta unde vreau sa-l montez exista un bec actionat de un intrerupator
    as vrea sa montez ventilatorul actionat de intrerupatorul becului, iar apoi acesta sa mai functioneze 10 minute dupa inchiderea luminii.

    VA MULTUMESC !
  • iabetania
    Incepator
    • 20.feb.2006
    • 23

    #2
    Imaginea etichetei
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1441

      #3
      Nu ai sa poti sa realizezi ce iti propui daca instalatia nu e gandita in asa fel , respectiv ar trebui ca la ventilator sa ajunga 3 conductoare respectiv :nulul , faza si faza separata de la intrerupator ! Adica ventilatorul o sa mearga doar la aprinderea becului si atat !

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4


        Initial l-am pus pe faza becului, acum are buton distinct la intrerupator.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • maiam
          Membru
          • 24.aug.2006
          • 211

          #5
          Daca becul are mai mult de 60w, ventilatorul se poate inseria cu becul si va functiona conform programarii doar cand e becul stins.

          Comentariu

          • Nelu F
            Incepator
            • 30.aug.2006
            • 23

            #6
            Postat în original de maiam
            Daca becul are mai mult de 60w, ventilatorul se poate inseria cu becul si va functiona conform programarii doar cand e becul stins.
            Eu nu am inteles nimic. Daca este serie cu becul, atunci cand stingi becul se intrerupe curentul si prin ventilator.

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1441

              #7
              Postat în original de Nelu F
              Postat în original de maiam
              Daca becul are mai mult de 60w, ventilatorul se poate inseria cu becul si va functiona conform programarii doar cand e becul stins.
              Eu nu am inteles nimic. Daca este serie cu becul, atunci cand stingi becul se intrerupe curentul si prin ventilator.
              Eu cred ca intrerupatorul (altul decat cel initial)se leaga in acest caz in paralel cu becul !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Acest ventilator trebuie sa aiba o alimentare permanenta 220V si un fir de comanda care vine de la lumina. Temporizarea din interior face ca dupa disparitia tensiunii pe circuitul de lumina ventilatorul sa mai functioneze un timp intre doua valori care, timp care de cele mai multe ori se poate regla dintr-un semireglabil existent pe montaj. Ideea este ca trebuie realizata o alimentare dintr-o priza si trebuie adus un fir de la bec sau intreruptor.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #9
                  Eu nu am utilizat nici o legatura directa cu zona "becului" datorita pozitionarii acestuia in centrul tavanului.

                  Am profitat de faptul ca am o doza pe hol, pe peretele comun cu baia si am facut legaturile acolo, avand toate cele 3 fire: faza inainte de intrerupator, faza dupa interupator si nului - asta in prima faza. De aici am tras pe un pat cablu (cel mai subtire posibil si autoadeziv) cablul pana la ventilatorul montat pe ghena de aerisire.

                  Acum cateva zile am pus un intrerupator cu 3 butoane si am separat comanda ventilatorul de cea a becului, a fost nevoie doar de tragerea unui nou fir de la iesirea din intrerupator pana doza unde aveam vechiul fir (innadire). Celelalte doua fire au ramas neatinse, legate in doza.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...