Siguranta nu functioneaza

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otehf
    Membru
    • 20.mar.2007
    • 190

    Siguranta nu functioneaza

    Salut,

    Va supun atentiei un caz oarecum ciudat pe care eu sincer nu il inteleg.
    Casa are 3 circuite de priza si 2 de lumina. Tabloul are siguranta generala de 25 A ( F+N) dupa care intra in sigurante diferentiale (20 sau 16 A pe prize si 10A pe lumina). Mentionez ca sunt sigurante Moller iar impamantarea este facuta.
    Totul bine si frumos conectez la retea si am curent pe fiecare circuit. Dupa o perioada de timp dintr-o intamplare am facut un scurt la o priza (nul si faza), binenteles flama dar... siguranta a ramas conectata.
    Am crezut ca de vina este siguranta si am facut scurt pe circuitele celelalte de priza. NIMIC, sigurantele nu declanseaza.
    Am facut apoi scurt pe circuitul de lumina si.... cum era normal au declansat imediat.
    Deci sa recapitulam pana aici. Sigurantele de pe circuitul de priza (16,20A) nu reactioneaza la scurt iar cele de 10 A functioneaza normal.

    Am montat pe circuitele de priza sigurante de 10 A de la lumina apoi am facut scurt. Bineinteles ca a functionat.
    Am incercat sigurantele de 16 so 20A la un prieten iar acolo acestea au functionat fara probleme.
    Am luat alte sig diferentiale de 16 si 20A dar degeaba. Nu declanseaza.

    Are cineva idee ce se intampla? A mai trecut cineva prin asemenea situatie? De ce la 10 A declanseaza si la 16A sau 20 A nu se intampla nimic chiar daca scurtul se face la bornele sigurantei?

    Mentionez ca daca scurtul se face intre faza si impamantare sigurantele functioneaza perfect.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Ce tip de impamantare aveti? Ce tip de legatura aveti in panou. Cum ati facut acel scurt circuit? Un scurt circuit de 20 amp e destul de serios, daca faceti scurt circuit fata de impamantare reactioneaza diferentiala, daca faceti scurt intre faza si nul trebuie sa depasiti valoarea de 16-20 amp cat are siguranta ca aceasta sa deconecteze.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • otehf
      Membru
      • 20.mar.2007
      • 190

      #3
      Nu inteleg la ce va referiti cand ma intrebati ce tip de legatura este in tablou.
      Impamantarea este facuta cu 4 electrozi bagati in pamant la 3 m in linie dreapta cu distanta de 3 m intre ei si legati cu platbanda de 40.
      In tablou intra o faza si un nul de la electrica cu sigurante automate de 25A apoi in diferentiale si din diferentiale direct in circuite.
      Scurtul l-am facut cu un cablu de 4mm intre Nul si Faza si apoi am facut acelasi scurt direct pe bornele de iesire din siguranta. La scurt borna sigurantei s-a inegrit de la flama si siguranta nu a decuplat.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Postat în original de otehf
        Nu inteleg la ce va referiti cand ma intrebati ce tip de legatura este in tablou.
        Impamantarea este facuta cu 4 electrozi bagati in pamant la 3 m in linie dreapta cu distanta de 3 m intre ei si legati cu platbanda de 40.
        In tablou intra o faza si un nul de la electrica cu sigurante automate de 25A apoi in diferentiale si din diferentiale direct in circuite.
        Scurtul l-am facut cu un cablu de 4mm intre Nul si Faza si apoi am facut acelasi scurt direct pe bornele de iesire din siguranta. La scurt borna sigurantei s-a inegrit de la flama si siguranta nu a decuplat.
        Eu cred ca e ceva pana in tabloul de sigurante . un contact de exemplu care atunci cand e "solicitat" cedeaza pe moment sau (cu o posibilitate mai mica) atunci faceti scurt reteaua nu poate debita un curent sificient pentru a declansa siguranta . acest lucru se poate intampla daca distanta de la sursa de alimentare (transformator) si casa Dumneavoastra e mare si daca dimensiunea conductorului pana la casa e mica !

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Postat în original de alex virtual
          Eu cred ca e ceva pana in tabloul de sigurante . un contact de exemplu care atunci cand e "solicitat" cedeaza pe moment sau (cu o posibilitate mai mica) atunci faceti scurt reteaua nu poate debita un curent sificient pentru a declansa siguranta . acest lucru se poate intampla daca distanta de la sursa de alimentare (transformator) si casa Dumneavoastra e mare si daca dimensiunea conductorului pana la casa e mica !
          Atunci nu putea sa faca scurt pe lumina.

          Curentul de scurt, din cate stiu eu, e de cateva sute (5-600, nu stiu exact)de amperi! S-ar fi ars pana acum daca era vreun contact imperfect. In fine poate fi si asta.

          Sa nu fie vreo defectiune pe cele 2 circuite. De exemplu faza sa treaca de fapt nu prin acele sigurante - vreo legatura proasta, vreun scurt prin doze etc.
          Cand ai facut scurt la tine si nu au sarit sigurantele, a sarit siguranta generala, sau alta din aval?

          La scurt borna sigurantei s-a inegrit de la flama si siguranta nu a decuplat.
          Ai trecut scurtul prin borne? Sau ai conectat o sarma la bornele sigurantei in functiune? Ca atunci siguranta nu mai e in scurt.

          Intreb si eu, ca mi se pare foarte ciudat! Si omul pare cunoscator.

          Comentariu

          • otehf
            Membru
            • 20.mar.2007
            • 190

            #6
            Sa detaliez un pic. Tabloul se afla la 100 m fata de casa veche unde se afla contorul. Reteaua este la 25 m fata de casa veche si intra cu cablu 4x 10mm2 AL. Eu m-am legat imediat dupa contor cu cablu 4x4 CU pana in tabloul din casa noua.
            Se poate verifica ipoteza lui Alex legand 2 fire de 4 mm2 pe faza si celelalte 2 pe Nul. Astfel voi avea 2 X 8 mm2 ceea ce ar trebui sa fie suficient ca sectiune de cablu desi 4 mm2 mi se pare destul pentru 4-5 kW. Ce zici?

            Ca sa raspund in continuare, DA am facut scurt si la bornele sigurantei si pe ciruit. Mentionez ca am mai multe circuite (liumina si priza) si am facut scurt la fire pe fiecare. Deci este exclus sa existe scurt in doze.

            Comentariu

            • otehf
              Membru
              • 20.mar.2007
              • 190

              #7
              am dublat sectiunea si am facut 2x8 mm2 dar sigurantele de 20 A tot nu declanseaza.
              Am incercat si varianta cusigurante automate de 25A (3F+N) chiar la iesire din contor (cablu de 6 mm2) si am facut scurt pe iesirea din siguranta intre Nul si FAza. Siguranta nu a declansat iar aici nu mai poate fi vb de distanta si sectiune mica de cablu.
              Ce parere aveti? Cum pot rezolva problema ca sincer nu mai inteleg nimic?

              Comentariu

              • otehf
                Membru
                • 20.mar.2007
                • 190

                #8
                Nici o parere? Nimeni nu are idee ce se intampla?

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  In legatura cu tipul conectarii in panou ma refeream la ce tip de schema este TN-C, TT, TN-S etc.

                  Si acest scurt circuit pe care il faci (metoda neindicata de testare) cum se manifesta? Faci o flama serioasa atingand nulul si faza sau cum? La un curent mare cum ai acolo ar trebui sa iti topeasca varfurile conductorilor unde face scurt. Am avut ocazia sa vad o surubelnita cu care se facuse din greseala un scurt circuit intr-un panou de contactori pe 220V si care nu mai avea varf era topita, iar scurt circuitul nu durase mult, doar a fost atinsa in locul respectiv surubelnita.

                  Fa-ne o mica schema cu legaturile asa cum le-ai realizat in panou!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • otehf
                    Membru
                    • 20.mar.2007
                    • 190

                    #10
                    Scurtul il provoc cu un cablu ating nulul si faza pt scurt timp.
                    E vb de fractiuni de secunda iar cablul are urme de piscaturi.
                    Daca dureaza mai mult (sub o secunda oricum) se produce flama si tendinta de lipire data de fire sau bornele sigurante.
                    Atasez schema poate ii dam de cap. Multumesc
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Mi-am copiat si eu schema o voi reface mai detaliat si o voi atasa pe forum ulterior sa imi spuneti daca am intuit corect.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • otehf
                        Membru
                        • 20.mar.2007
                        • 190

                        #12
                        Multumesc. Astept cu interes deoarece eu nu mai inteleg nimic.

                        Astazi voi incerca sa inlocuiesc de proba cateva sigurante.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Daca tot nu ati alimentat echilibrat de ce ati mai venit cu toate fazele? Va ganditi la o extindere pe viitor? Siguranta 3P+N a declansat vreodata?
                          Ce marca de sigurante folositi; scrieti-ne absolut tot ce scrie pe una dintre ele (una care spuneti ca nu lucreaza)!

                          Legaturile in panoul nou sunt facute ca in schema atasata de mine?
                          Fișiere Atașate
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • otehf
                            Membru
                            • 20.mar.2007
                            • 190

                            #14
                            Am alimentat cu 3 fazu deoarece o faza este folosita la casa veche si apoi casa noua are P+1+M. La mansarda nu stiu ce voi face in viitor asa ca am zis sa fie. Pe de alta parte daca cade vreo faza ( s-a mai intamplat ) sa pot avea curent pe celelalte. Siguranta 3F+N de 25A nu a declansat niciodata iar schema facuta de dvs este corecta.
                            Am gandit o faza pe parter, una pe etaj si eventual una la mansarda.
                            Sigurantele sunt diferentiale Moller ( cu buton de test galben).

                            In urma unei discuti cu un prieten electrician m-a sfatuit sa leg impamantarea la nulul de lucru inainte de a intra in sigurante pentru a mari potentialul.

                            Situatia actuala se prezinta asa:

                            Alimentare 2x4mm2 pe faza si 2x4mm2 pe nul. Acestea intra intr-o siguranta diferentiala de 20 A (am eliminat siguranta 3F+N de 25A si am pus una de 20A) iar de acolo se imparte ca in desenul dvs pe sigurante diferentiale de 16A si 10A. Tot in siguranta de 20A am introdus odata cu nulul de lucru si un fir de 4mm2 de la impamantare.

                            In situatia actuala toate sigurantele declanseaza si functioneaza normal la orice scurt produs. Cred ca dl. Alex avea dreptate cu distanta mare si sectiunea mica de cablu.
                            In acest caz ar trebui sa inlocuiesc cablu in totalitate cu unul mai mare.
                            Daca va trebui sa fac asta ce cablu ma sfatuiti sa pun astfel incat pe distanta de 100 m sa functioneze totul corect? 4x10mm2?

                            Multumesc mult

                            Comentariu

                            • otehf
                              Membru
                              • 20.mar.2007
                              • 190

                              #15
                              nici un comentariu? Am nevoie de un sfat de la profesionisti.

                              Comentariu

                              Procesare...