Combina frigorifica "reparata"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • citi71
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 29

    Combina frigorifica "reparata"

    cesta a observat ca unul din contactele pentru releu montate la corpul motorului era rupt de catre mesterul sapca si mi-a probat si motorul (un Danfoss) care s-a dovedit a fi foarte bun - adica functioneaza. Tot el mi-a spus ca problema este din placa electronica si ca numai firma de servis autorizata (mi-a dat si numele firmei) poate schimba placa. Am sunat la servis iar informatiile primite m-au lasat masca:
    - frigiderul era iesit din garantie (4,5 ani, iar garantia era de 3 ani) dar era inca in perioada de functionare, fapt pentru care orice defect datorat unei piese care nu mai poate fi reparata, se repara gratuit (atentie - numai in perioada de functionare care este de 10 ani).
    - un motor Danfoss cu certificat de provenienta si certificat de garantie de 2 ani costa 250 ron cu tot cu instalare (si nu 550 ron cum cerea mester sapca)
    - o placa electronica costa in jur de 200-250 ron.
    Ulterior am recuperat suma de 400 ron si am ramas cu acel motor no-name din Gaesti montat la combina frigo., pentru ca mesterul sapca nu a vrut sa imi deconteze inlocuirea motorului pe care l-a demontat degeaba rupandu-i si un piciorus de la contactele pentru releu.
    Intrebare:
    - ce trebuie sa fac acum, avand in vedere ca am anuntat de acum 2 luni firma autorizata de service care a spus ca m-a inscris in lista de asteptare si nu a dat niciun semn pana acum?
    - ce pot face cu motorul demontat care functioneaza perfect dar are acel piciorus rupt (atentie, este rupt din "carne", nu din lipitura speciala de pe corpul motorului)?
    - este vreo metoda sa fie trasa la raspundere firma de servis care are o durere colosala in "dorsala" referitor la problema mea (pe ei ii doare numai aparatele in garantie)?
  • Nelu F
    Incepator
    • 30.aug.2006
    • 23

    #2
    Dupa ce un produs a iesit din perioada de garantie nimeni nu mai repara nimic pe gratis in perioada de "functionare" (probabil durata de viata a produsului, care am impresia ca nici la masini nu mai este de 10 ani, perioada in care producatorul este obligat sa asigure piese de schimb).
    La cumpararea unui produs, pt care se ofera garantie, se primeste si o lista cu service-urile agreate. La ele trebuie apelat mai intai, nu la "omul cu sapca".

    Comentariu

    • citi71
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 29

      #3
      teapa cu mesterul sapca

      DA! Stiam asta...dar initial nu am mai gandit ...fiind vara si fiind si vineri seara... iar in al treilea rand nu gasisem nici certificatul ala de garantie datorita rearanjarii lucrurilor prin casa (toate certificatele fiind stranse intr-un dosar-biblioraft). Asta imi va fi invatatura de minte (eu - cel tipicar) ca de acum sa dorm eventual cu certif de garantie sub perna. Mesajul meu se intentiona a fi si cu tenta de: "niciodata sa nu mearga cineva la vreun mester sapca, in loc sa aleaga service-urile - asa lente cum sunt ele."
      MY BIG QUESTION IS: Ce naiba as putea face acum?

      Comentariu

      Procesare...