Inlocuire bucata canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cstefan
    Incepator
    • 10.sep.2008
    • 9

    Inlocuire bucata canalizare

    Buna ziua,
    locuiesc la bloc, etajul 2 (din 4). Coloana de scurgere este din PVC si fiind fisurata a trebuit inlocuita o portiune de 70 cm. Teava fiind destul de bine fixata, instalatorul mi-a explicat ca optim i se pare inlocuirea cu 2 bucati peste care se pune (ca un manson) o mufa dubla cu garnituri de cauciuc.
    Varianta dintr-o singura bucata mi-a spus ca nu crede ca e ok fiindca nu are spatiu s-o introduca suficient (max 1 cm sus, si 1 cm jos)

    Intrebarea ar fi cat de trainica ar fi solutia cu mansonul, mufa dubla venind in partea de jos peste teava - de aici un eventual risc ca apa sa se prelinga pe linga garnitura.

    Cu multumiri,
    Cristian Stefan
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Instalator prost ! Schimbati instalatorul . Nu exista nu se poate . Probabil ca este mai incet la minte sau nu este treaz .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • cstefan
      Incepator
      • 10.sep.2008
      • 9

      #3
      Deci sa inteleg ca solutia lui cu mansonul nu e ok?
      Cum trebuia facut atunci? Trebuia pus dintr-o bucata? Daca da, atunci cum se face pentru introducerea unei bucati suficient de lungi? Mentionez ca in podea intra in cot, care nu are garnitura.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Reparatia se face cu teava pvc care se pregateste special cu mufa mai lunga decit normal . Tronsonul de teava nou se introduce cu mufa , in sus , pe teava veche si apoi se itroduce in piesa de jos . Clasic ! E greu de spus ce este acolo dar trebuie gasita o solutie sa se poata , eventual se schimba un tronson mai lung . E putin dificil dar merge .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • cstefan
          Incepator
          • 10.sep.2008
          • 9

          #5
          Problema mea vine din faptul ca instalatorul mi-a facut lucrarea asa cum a vrut el (cu manson) , insa acum se umezeste foarte usor in partea de jos a mansonului (nu se sesizeaza la mana, dar pe hartia igienica se observa). Motivul pentru care am decis sa pun aici intrebarea aceasta, e dat de faptul ca instalatorul imi spune ca in cateva zile o sa fie ok , iar eu ma-ntreb cum o sa fie in cateva luni?
          Eu propusesem varianta dintr-o singura bucata, insa problema e ca in podea e betonat iar teava de sus nu prea da loc de manevra. Asa s-a ajuns la varianta cu mufa dubla , care acum insa nu stiu cat e de trainica.

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 960

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Tronsonul de teava nou se introduce cu mufa , in sus , pe teava veche si apoi se itroduce in piesa de jos . Clasic !
            O fi clasic, dar din cate am inteles eu aici e o problema ... sus. Ca sus nu se poate duce pe teava in sus, e scurta teava disponibila acolo (" (max 1 cm sus, si 1 cm jos) ".
            Daca intr-adevar asa sta treaba, ca nu o poate baga in sus, solutia clasica e inutilizabila.
            Insa chiar "1 cm sus" ma indoiesc ca este caci, daca jos e beton, inseamna ca e podeaua, deci 70 cm e la nivelul de 70 cm, nu e sus in plafon.
            Aici trebuie sa fiu de acord cu Mircea, pana nu se vede zona nu se poate exprima lumea in cunostinta de cauza.
            Din cele zise pana acum solutia cu manson era cea viabila, insa si ala se pune cu o anumita tehnologie.
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              In mod normal si solutia cu mansonul trebuie sa tina iar in caz de probleme la garnituri se poate schimba usor daca exista acces.

              Altfel, montarea conductei de PP cu garnitura se poate face destul de usor (dupa mine), chestia este sa o tai astfel incat sa permita introducerea pe tronson (se impinge la maxim in sus apoi se coboara atat cat sa se fixeze bine in parta inferioara) si sa o asiguri cu o brida (pentru siguranta), de preferat sub zona superioara unde este evazarea.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • cstefan
                Incepator
                • 10.sep.2008
                • 9

                #8
                Mai intai vreau sa va multumesc pentru ca v-ati facut timp sa ma mai luminati asupra problemei.
                Cateva mici precizari: - cand spuneam ca nu e spatiu, ma refeream la faptul ca teava nu are mobilitate in partea de sus, iar jos e chiar in podea. De spart, peretele mi l-a spart cam aproape 1 m din punctul asta de vedere ar fi fost loc.
                In fine, lucrarea mi-a facut-o cu manson (introdus prin culisare - de fapt prin rotire ) si in primele 2 zile s-a umezit foarte putin partea inferioara a mansonului (astazi pare c-a ramas uscat dar il monitorizez inca).

                Vys - mai am o intrebare legata de solutia cu manson - eu ma gandisem ca inainte sa zidesc, sa asigur partea inferioara a mansonului cu un strat de silicon (ma gandisem la Ceresit Aqua-Block) . Ti se pare ok ?

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Aquablock nu este recomandat pentru polietilena sau polipropilena.

                  Este posibil sa nu fie OK garnitura daca iti curge.

                  P.S. La varianta cu doar cu tronson de teava se putea monta foarte bine daca ai acces asa cum ai mentionat. Jos era important accesul direct.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • cstefan
                    Incepator
                    • 10.sep.2008
                    • 9

                    #10
                    Deci tu-mi sugerezi sa-l dau jos si sa-l pun s-o faca cu o singura bucata? sau sa schimbe mansonul?

                    Daca n-o sa-mi mai umezeasca in urmatoarele cateva zile (pana marti instalatorul e plecat din oras) o fi ok daca as lasa-o asa ?

                    Comentariu

                    • klaus
                      Membru Marcant
                      • 24.iun.2005
                      • 960

                      #11
                      In mod sigur solutia dintr-o bucata e cea mai buna.
                      Insa e evident, mansoanele alea de canalizare nu se fac degeaba, sunt necesare in anumite situatii imposibil de rezolvat altfel, caci in caz contrar nu ar exista in oferta producatorilor de fitinguri de canalizare, nu?
                      Viata e complexa si are multe aspecte...

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Chiar daca mansoanele de canalizare exista , nu inseamna ca sint si de dorit la o instalatie interioara . E posibil sa cedeze stiind ca teava se misca si e supusa unor mari forte atunci cind este in uz . Este de preferat o reparatie integrala , tot cu teava . Am facut o schita , nu foarte reusita , dar sper ca se intelege . Chiar daca teava originala nu se misca . se pot introduce doua tronsoane noi, cu un manson ( cel verde ) care are mufa mai lunga pt a putea glisa in sus si apoi tras pe pozitie in jos.
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • klaus
                          Membru Marcant
                          • 24.iun.2005
                          • 960

                          #13
                          La solutia lui Mircea ar exista problema in timp sa "cada" teava de sus prin alunecare in piesa verde si sa iasa din mufarea superioara, daca nu e prinsa cu un "berbece", indiferent sub ce forma (sarma agatata de undeva de sus, brida da prindere etc)
                          Viata e complexa si are multe aspecte...

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de klaus
                            La solutia lui Mircea ar exista problema in timp sa "cada" teava de sus prin alunecare in piesa verde si sa iasa din mufarea superioara, daca nu e prinsa cu un "berbece", indiferent sub ce forma (sarma agatata de undeva de sus, brida da prindere etc)
                            Asta este ultima problema si vorbim de pvc care se lipeste !
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • cstefan
                              Incepator
                              • 10.sep.2008
                              • 9

                              #15
                              Multumesc mult . Ideea ilustrata in schema ta Mircea, imi pare solutia optima in cazuri ca al meu.
                              In ceea ce priveste "ancorarea" piesei superioare, ma gandisem si eu s-o leg cu o sarma, de fierul beton din perete. Insa odata ancorata piesa superioara, nu crezi ca si solutia cu manson in locul piesei culisante ar putea sa tina? (cu avantajul ca eventualele miscari ale tevii ar fi preluate de garniturile de cauciuc).

                              PS. - Mircea, a-propos de lipire PVC, cu ce recomanzi sa se faca? Codez?

                              Comentariu

                              Procesare...