Instalatie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexko
    Incepator
    • 11.sep.2008
    • 1

    Instalatie casa

    Buna ziua, sunt nou pe forum si tin sa felicit pe cei care raspund de el si de cei care dau sfaturi.

    Am de facut o instalatie pentru 1 camera ,1 bucatarie si 1 baie.
    sunt 8 prize, 5 corpuri de iluminat, ca si aparate sunt:

    camera: tv,comp,o lampa, ap hi fi
    buc : frigider , centrala pe gaz, masina de spalat

    as dori sa stiu cate circuite ar trebui sa fac, e ok daca pun toate prizele pe un sg circuit cu cablu de 2,5mm. sau trebuie sa pun unu separat pentru bucatarie.

    Va multumesc anticipat
    sunt eu
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    #2
    Salut si bine ai venit pe forum!
    Legat de iluminat: cele 5 corpuri de iluminat,teoretic,pot fi puse pe aceeasi siguranta, aceasta fiind de 10 A, iar cablu de 1,5 grosime. Spun teoretic pentru ca nu stiu cate becuri ai tu la un corp de iluminat.Poti sa ai un corp de iluminat (lustra) cu 5 becuri de 100w. In acest caz se cam schimba treaba. Trebuie adunate puterile tuturor becurilor (cati wati insumeaza toate) si apoi se poate determina exact cate circuite. Nu este recomandat sa ai un singur circuit cu o siguranta mare. Mai repede doua circuite cu siguranta de maxim 10 A.
    Pt prize: centrala termica trebuie sa aiba circuit separat cu siguranta de 10A, masina de spalat circuit separat cu sig de 16A,daca pui priza si in baie neaparat siguranta cu protectie diferentiala, recomandata ar fi o diferentiala oricum,iar pt restul de aparate ar merge un circuit de prize cu fir de 2,5 protejat de siguranta de 16A.
    Nu ai luat in calcul fierul de calcat (care sigur ai).
    E bine ca sigurantele sa fie bipolare, adica sa intre intr-o siguranta si nulul si faza si neaparat sa fie de calitate, nu chinezisme.

    Spor la treaba, insa daca nu ai mai vazut sau facut asa ceva niciodata e bine sa ai pe cineva langa tine care stie cate ceva pt ca trebuie tinut cont de destul de multe lucruri:dimensionare corecta, culori ale firelor, legaturile din doze etc etc

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      In general se fac doua circuite lumina si prize. Puteti executa un circuit separat pentru baie cu o protectie diferentiala. Aceasta protectie va protejaza in cazul unei defectiuni de electrocutare. Va recomand sa folositi aparataj Schneider din gama Domae. http://casa.schneider-electric.ro/pr...erentiala.html
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      Procesare...