Circuit separat prin (pat cablu) LAN + TV

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • D|vyk
    Incepator
    • 15.aug.2008
    • 36

    Circuit separat prin (pat cablu) LAN + TV

    Circuit separat prin (pat cablu) UTP + TELEFON si TV



    Vreau sa trag un circuit ( 2 PRIZE ) in sufragerie prin pat cablu pentru TV si LAN ( cablu internet ) mentionez ca am INTERNET PRIN RDS - fiberlink , am cablu UTP tras din hol pana in dormitor prin PAT CABLU , cablul este tras pe peretele din dreapta si noul circuit vreau sa fie pe peretele stang , am priza de internet si telefon in dormitor ,.. as vrea ca in noul circuit care il fac sa am : UTP + TELEFON si TV ??

    Cum fac legaturile pentru ca sa plec cu cablul UTP + TEL ca sa leg la priza ( PRIZA CUM SUNT CELE DE LA RDS ) Este buna aceasta priza !?

    Fișiere Atașate
    Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
    Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com
  • dmih
    Membru Marcant
    • 05.feb.2007
    • 612

    #2
    Marturisesc ca am probleme in a intelege ce ai si ce vrei.

    De ce? Spui ca ai "fiber link" de la furnizor, dar cablul prin casa e de tip UTP. Astea doua nu prea merg fara un dispozitiv convertor. Ai asa ceva pe undeva prin casa?

    Spui ca ai deja tras pe cablu pe "peretele din dreapta" prin cablu UTP Internet si telefon si ca vrei pe "peretele din stanga" (presupun al dormitorului; sau holului, sau livingului, sau ...) servicii de Internet si televiziune. Deja avem o mica diferena MARE!

    Si mai vrei sa ai in living (sau sufragerie) in plus servicii de televiziune! Asta apare ca ceva nou. Nu ne-ai spus daca ai acest serviciu contractat cu furnizorul.

    Nu spui daca vrei sa pastrezi serviciile actuale iar cele cerute in acest post sa fie considerate ca servicii noi, sau doresti sa muti anume servicii dintr-un loc in altul.

    Variantele pe care le vad acum sunt:

    1. Furnizezi pe acest site toate informatiile necesare (imagini, scheme. explicatii detaliate) si astepti sa posteze cineva care le intelege si te poate ajuta gratis;
    2. Soliciti la furnizor (oricare ar fi el) sa-ti trimita la domiciliu pe cineva care poate sa evalueze situatia la locul faptei si sa propuna cea mai buna solutie.
    3. Daca esti ceea ce spui ca esti, trebuie sa mai cauti ... de obicei cine cauta gaseste

    Comentariu

    • D|vyk
      Incepator
      • 15.aug.2008
      • 36

      #3
      Postat în original de dmih
      Marturisesc ca am probleme in a intelege ce ai si ce vrei.

      De ce? Spui ca ai "fiber link" de la furnizor, dar cablul prin casa e de tip UTP. Astea doua nu prea merg fara un dispozitiv convertor. Ai asa ceva pe undeva prin casa?

      Spui ca ai deja tras pe cablu pe "peretele din dreapta" prin cablu UTP Internet si telefon si ca vrei pe "peretele din stanga" (presupun al dormitorului; sau holului, sau livingului, sau ...) servicii de Internet si televiziune. Deja avem o mica diferena MARE!

      Si mai vrei sa ai in living (sau sufragerie) in plus servicii de televiziune! Asta apare ca ceva nou. Nu ne-ai spus daca ai acest serviciu contractat cu furnizorul.

      Nu spui daca vrei sa pastrezi serviciile actuale iar cele cerute in acest post sa fie considerate ca servicii noi, sau doresti sa muti anume servicii dintr-un loc in altul.

      Variantele pe care le vad acum sunt:

      1. Furnizezi pe acest site toate informatiile necesare (imagini, scheme. explicatii detaliate) si astepti sa posteze cineva care le intelege si te poate ajuta gratis;
      2. Soliciti la furnizor (oricare ar fi el) sa-ti trimita la domiciliu pe cineva care poate sa evalueze situatia la locul faptei si sa propuna cea mai buna solutie.
      3. Daca esti ceea ce spui ca esti, trebuie sa mai cauti ... de obicei cine cauta gaseste
      Asa este nu am fost prea explicit ...

      am pus o schema sper sa se inteleaga ! MULTUMESC

      Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.




      deci ca sa intelegeti ! poate o sa fie nevoie sa mut televizorul pe peretele opus si o sa am nevoie de cablu tv , si vreau ca sa pun inca un calculator in sufagerie !!

      Daca fac legatura de acolo din sufragerie, merge bine internetul ? SAU MERGE CE VREAU EU SA FAC?

      sau am nevoie de un Switch sau Router ??? Va ROG SA MA AJUTATI ! MS
      Fișiere Atașate
      Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
      Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        -Circuitul tv se poate imparti in cele doua linii prin intermediul spliterului (vezi foto atasata) pe care ar trebi sa il ai la intrarea in apartament - il poti reloca daca ai traseu comun mai ininteriorul locuintei
        -Exista mufe specifice pentru imbinarea cablurilor TV- asamblare filetata - ceva asemanator ca in foto atasata sau unele sertizate
        -Telefonul este legat la doua din firele de la fiberlink - la mine parca sunt firele cu culorile al si albastru (iti pot confirma pe seara) si poti folosi acea priza din mesajul tau pentru a putea amplasa 1-2 telefoane - lungimea cablului nu are importanta
        -Pe partea de internet nu poti folosi pentru 2 unitati acelasi cablu, ai nevoie de un router, wireless sau nu
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • D|vyk
          Incepator
          • 15.aug.2008
          • 36

          #5
          Postat în original de VYS
          -Circuitul tv se poate imparti in cele doua linii prin intermediul spliterului (vezi foto atasata) pe care ar trebi sa il ai la intrarea in apartament - il poti reloca daca ai traseu comun mai ininteriorul locuintei
          -Exista mufe specifice pentru imbinarea cablurilor TV- asamblare filetata - ceva asemanator ca in foto atasata sau unele sertizate
          -Telefonul este legat la doua din firele de la fiberlink - la mine parca sunt firele cu culorile al si albastru (iti pot confirma pe seara) si poti folosi acea priza din mesajul tau pentru a putea amplasa 1-2 telefoane - lungimea cablului nu are importanta
          -Pe partea de internet nu poti folosi pentru 2 unitati acelasi cablu, ai nevoie de un router, wireless sau nu
          traseul pentru TV l-am facut cu un sprinter cu 1 intrare si 3 iesiri !

          si cu internetul am lamurit .... iau router wireless si telefon fara fir ..

          Multumesc pentru explicati !
          Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
          Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Cu placere, ai ales routerul?
            O sa imi trebuiasca si mie unul asa ca te-as ruga sa dai un reply cand il achizitionezi ( marca, pret eventual impresii despre fucntionare).
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • D|vyk
              Incepator
              • 15.aug.2008
              • 36

              #7
              Am ales routerul dar .. nu prea ma pricep imi trebuie unu mai special pentru ca am fiber link
              daca stie cineva daca merge pe fiber link sa ma ajute si pe mine !

              uite asta este modelul


              Descriere MSI WLAN Kit II (RG54SE II+US54SE II):

              Wireless 54G | Wlan Kit - Router Wireless (RG54SE II) + Stick USB Wireless (US54SE II) | | Functii avansate de securitate WPA (Wi-Fi Protected Access), Firewall/MAC/IP/Port/Domain filtering | 4 porturi 10/100Mbps, Antena detasabila 5dBi, 54Mbps, Design compact | 2 ani

              Pret online cu TVA:136,68 RON
              Fișiere Atașate
              Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
              Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Am vorbit cu un cunsocut la un magazin de profil si spunea ca D-Link DI-524 e super OK.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • D|vyk
                  Incepator
                  • 15.aug.2008
                  • 36

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  Am vorbit cu un cunsocut la un magazin de profil si spunea ca D-Link DI-524 e super OK.
                  poi si are si Stick USB Wireless ? ceva?? sau aia trebuie cumparata separat !? cum este si in poza de mai jos ![/url]
                  Fișiere Atașate
                  Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
                  Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    Postat în original de D|vyk
                    [...] are si Stick USB Wireless? [...]
                    Pentru aşa ceva, nu căutaţi D-Link DI-524 ci D-Link DWL-922 (care este de fapt un router D-Link DI-524 + un adaptor wireless D-Link DWL-G122).
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Termenul corect este "splitter" nu "sprinter" !

                      Pentru internet: de ce nu te adresezi providerului pentru aparatura? La router wireless trebuie sa ai grija unde il pozitionezi ca sa ai semnal bun prin casa, sau trebuie sa inlocuiesti antena care vine in pachet cu routerul cu una cu castig mai mare.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • D|vyk
                        Incepator
                        • 15.aug.2008
                        • 36

                        #12
                        Postat în original de RaduCA
                        Postat în original de D|vyk
                        [...] are si Stick USB Wireless? [...]
                        Pentru aşa ceva, nu căutaţi D-Link DI-524 ci D-Link DWL-922 (care este de fapt un router D-Link DI-524 + un adaptor wireless D-Link DWL-G122).
                        ceva mai ieftin gasesc ? asta este pe undeva 250-300 ron !
                        Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
                        Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

                        Comentariu

                        • D|vyk
                          Incepator
                          • 15.aug.2008
                          • 36

                          #13
                          Postat în original de Consultant electrice
                          Termenul corect este "splitter" nu "sprinter" !

                          Pentru internet: de ce nu te adresezi providerului pentru aparatura? La router wireless trebuie sa ai grija unde il pozitionezi ca sa ai semnal bun prin casa, sau trebuie sa inlocuiesti antena care vine in pachet cu routerul cu una cu castig mai mare.
                          DA corect , am gresit eu pt ca nu ma pricep !

                          Nu stiu am cerut un sfat de la voi .... pt ca nu ma pricep
                          Yahoo : dolc3_dolc3@yahoo.com
                          Gmail : dolc3.dolc3@gmail.com

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de D|vyk
                            [...] asta este pe undeva 250-300 ron !
                            Se găseşte şi pe la 200 ron.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Postat în original de D|vyk
                              Postat în original de VYS
                              Am vorbit cu un cunsocut la un magazin de profil si spunea ca D-Link DI-524 e super OK.
                              poi si are si Stick USB Wireless ? ceva?? sau aia trebuie cumparata separat !? cum este si in poza de mai jos ![/url]
                              Dupa ce veti folosi sa ne spuneti unde il aruncati . Eu am unul pe cablu si unul wireless si logic , mai repede merge pe cablu !
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...