Identificare impamantare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hodoman
    Incepator
    • 03.feb.2008
    • 45

    Identificare impamantare

    Cum identific cel mai usor care dintre cele 3 fire care ies dintr-o priza sunt faza, nulul, respectiv impamantarea? (mentionez ca nu s-a respectat codul culorilor atunci cand s-au tras firele... toate au aceeasi culoare)

    Multumesc
  • constantin57
    Membru
    • 11.dec.2005
    • 194

    #2
    Re: identificare impamantare

    [quote="hodoman"]Cum identific cel mai usor care dintre cele 3 fire care ies dintr-o priza sunt faza, nulul, respectiv impamantarea?


    Ar fi 3 metode la indemina,
    1 Daca instalatia este noua si aveti siguranta diferentiala cu o lampa de control intre faza si nul lampa sta aprinsa, intre faza si nulul de protectie siguranta diferentiala decupleaza.
    2 Identificati faza si nulul, deconectati nulul , lampa se va aprinde intre faza si nulul de protectie.
    3 Deconectati sigurantele, cu un zumar (sonerie alimentata la baterie) sunati fir cu fir si in functie de unde sunt legate stabiliti ordinea.
    Marcati apoi cu un inel banda izolatoare rosie FAZA, neagra NUL, galbena nulul de protectie.

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      - faza o identifici cu un creion de tensiune
      - impamintarea o identifici oprind din tablou circuitele de nul si masori
      cu un voltmetru tensiunea intre faza si celelalte fire
      - si ramine nul-ul

      Comentariu

      • hodoman
        Incepator
        • 03.feb.2008
        • 45

        #4
        Re: identificare impamantare

        Postat în original de constantin57
        1 Daca instalatia este noua si aveti siguranta diferentiala cu o lampa de control intre faza si nul lampa sta aprinsa, intre faza si nulul de protectie siguranta diferentiala decupleaza.
        Doua din trei circuite sunt pe siguranta diferentiala, deci sper sa scap usor cu ele dupa metoda descrisa

        Pentru cel de-al treilea insa... va trebui asadar sa umblu la tablou... sau pot sa fac vreo smecherie tinand cont ca stiu deja la o parte din prize care este impamantarea?

        Multumesc

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Pai daca stii la o parte din prize pamantarea atunci iti trebuie un multimetrusi o bucata de conductorsuficient de lunga ca sa ajungi de la o priza la alta. Apoi opresti tensiunea pe toate prizele. Legi un tester de la multimetru dat pe continuitate ( simbolul diodei ) la pamantarea pe care deja o stii si cu celalat tester, legat la bucata de conductor de care vorbeam mai sus, masori pe rand firele de la prizele la care nu stii pamantarea. Care suna este pamantarea. Le marchezi cu banda sau orice altceva ai la indemna si gata. Metoda este valabila daca electricianul care ti-a facut instalatia nu a legat in tablou nulul cu pamantarea.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Moldovan Vasile Dan
            Membru Marcant
            • 15.nov.2006
            • 420

            #6
            intre faza si nul se aprinde lampa de control
            intre faza si "pamantare" se aprinde lampa de control
            faza se poate identifica si cu creionul de faza
            mai ramane sa se faca deosebirea intre nul si "pamantare" care nu aprind lampa de control astfel:
            cand pui un consumator(merge si lampa de control) intre faza si nul se invarteste ceasul iar intre faza si "pamantare" nu se invarteste ceasul (=ma opresc aici cu indicatiile pt. ca imaginatia unora ar putea fi mare si eu apoi sa fiu complice la "furt calificat")

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Postat în original de raducu_ilie
              Pai daca stii la o parte din prize pamantarea atunci iti trebuie un multimetrusi o bucata de conductorsuficient de lunga ca sa ajungi de la o priza la alta. Apoi opresti tensiunea pe toate prizele. Legi un tester de la multimetru dat pe continuitate ( simbolul diodei ) la pamantarea pe care deja o stii si cu celalat tester, legat la bucata de conductor de care vorbeam mai sus, masori pe rand firele de la prizele la care nu stii pamantarea. Care suna este pamantarea. Le marchezi cu banda sau orice altceva ai la indemna si gata. Metoda este valabila daca electricianul care ti-a facut instalatia nu a legat in tablou nulul cu pamantarea.

              Si daca iti apare o diferenta sa zicem de 1 ohm intre ele?
              Care-i nulul de lucru si care-i nulul de protectie (impamantarea)?
              O diferenta rezistiva mica nu iti da garantia ca alegi corect.
              1 ohm poate fi rezistenta firului lung pe care il folosesti.
              1 ohm poate fi si diferenta dintre nulul de lucru si nulul de protectie.
              Deci?

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Postat în original de Moldovan Vasile Dan
                intre faza si nul se aprinde lampa de control
                intre faza si "pamantare" se aprinde lampa de control
                faza se poate identifica si cu creionul de faza
                mai ramane sa se faca deosebirea intre nul si "pamantare" care nu aprind lampa de control astfel:
                cand pui un consumator(merge si lampa de control) intre faza si nul se invarteste ceasul iar intre faza si "pamantare" nu se invarteste ceasul (=ma opresc aici cu indicatiile pt. ca imaginatia unora ar putea fi mare si eu apoi sa fiu complice la "furt calificat")
                Chiar nu se mai invarte? Ai facut tu proba?
                Eu iti spun ca se invarte foarte bine si cu inversarea nulului de lucru cu nulul de protectie. Daca ai cunoaste principiul de functionare a unui contor ti-ai da seama singur ca asta nu e o solutie de "furt calificat".

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Zic si eu ... vezi daca cele trei fire sunt identice ca sectiune si tip de material (Cu, Al) - poate ai sansa ca impamantarea sa aiba o sectiune mai mare.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Moldovan Vasile Dan
                    Membru Marcant
                    • 15.nov.2006
                    • 420

                    #10
                    s-ar putea sa gresesc si nu e pt. prima oara si pt. aceasta i-mi cer scuze
                    dar mai ramane sa il trimitem pe cel care a intrebat sa citeasca ecuatiile diferentiale ale lui maxwell si precis a priceput totul.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Eu m-am referit doar din punct de vedere electric. Deci, cu sigurantele oprite, cu consumatorii scosi din priza si cu un multimetru poate foarte sigur sa determine care este pamantarea. Nu cred ca e nevoie sa il complicam pe bietul om cu functii, cu radicali, si alte alea. E o chestie simpla. Metoda descrisa de mine este cea pe care o folosesc eu cand gasesc o instalatie facuta de cineva care iubeste monocromia. Singura conditie este aceia ca in tablou sa nu fie legata pamantarea la nul. O seara buna.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Postat în original de raducu_ilie
                        Eu m-am referit doar din punct de vedere electric. Deci, cu sigurantele oprite, cu consumatorii scosi din priza si cu un multimetru poate foarte sigur sa determine care este pamantarea. Nu cred ca e nevoie sa il complicam pe bietul om cu functii, cu radicali, si alte alea. E o chestie simpla. Metoda descrisa de mine este cea pe care o folosesc eu cand gasesc o instalatie facuta de cineva care iubeste monocromia. Singura conditie este aceia ca in tablou sa nu fie legata pamantarea la nul. O seara buna.

                        Si totusi ce te faci cand gasesti 2 valori ale rezistentei sensibil egale.
                        Exista aceasta posibilitate; sa ai o priza de pamant foarte buna care sa dea fata de firul de nul o rezistenta aproximativ egala cu cea a firului lung. Poti spune cu siguranta de 100% care e nulul de protectie?

                        Comentariu

                        • raducu_ilie
                          Living Legend
                          • 10.apr.2008
                          • 1043

                          #13
                          Ceea ce spui tu este posibil si intradevar te poate pune pe ganduri dar eu cand masor fac in felul urmator: decuplez tensiunea, desfac firul de la pamantarea exterioara si apoi incep identificarea pamantarii.pana acuma nu am gresit niciodata. Daca totusi am indoieli, pe respectivul circuit bag tensiune si identific tot cu multimetrul faza si nulul (cu pamantarea desfacuta). Oricum ceea ce spui tu poate fi posibil dar mie nu mi s-a intamplat niciodata. O zi buna.
                          Sanatate maxima si efort minim!

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #14
                            Asa da; dar n-ai precizat ca desfaci si nulul de protectie din tablou.
                            Daca nu faci asta ai toate sansele (50%) sa o incurci.

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1105

                              #15
                              Gabix, raspuns simplu si la obiect!

                              Comentariu

                              Procesare...