Racordare la costuri reduse

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dudelia37
    Membru
    • 16.sep.2008
    • 132

    Racordare la costuri reduse

    Am o mare dilema..o pbl de viata si de moarte la propriu: mi-am construit deja casa intr-o comuna de langa Bucuresti si acum ar tbui sa ma si racordez la curentul electric. N-am facut-o pana acum caci -desi nu este real- cei de la electrica mi-au spus ca numai cu autoriz de constructie imi pot da curent..asa ca am consumat cu generatorul cat as fi dat pe racordarea la energia electrica- trifazata..pbl este ca ma aflu la 350m de transformator....si... mi- sa spus ca numai de acolo se poate sa ma racordez...si distanta minima este 250m..caci altfel tb sa iau eu transformator care costa si asta vreo 20000euro???in alta ordine de idei am mai citit si eu pe net ca ceiu care te racordeaza sunt obligati sa plateasca transformatorul sau sa aiba o intelegere cu tine in caz ca nu au banii necesari (hahaha!)apoi mi s-a spus ca - stiu ca racordarea subterana este mai ieftina-s-ar putea ca electrica ptr zona respectiva sa imi dea avizul DOAR ptr racordarea prin stalpi!!!! ca un om de bun simt ma gandesc si eu-nefiind in domeniu- daca exista REAL motive sa nu primesc avizul ptr subteran???desi, ca suport, logic, este mai sigur....la inceput mi s-a dat un tarif de 170 mil ptr subteran si de 300 mil ptr racordarea cu stalpi...api mi s-a spus ca e mai avantajos ca imi recuperez banii sa fac racordare prin stalpi insa eu nu am banii necesari si deci nu ma intereseaza recuperarea sau sa cresc preturile terenurilor in zona...apoi iar a revenit - probabil ca s-a gandit ca comisionul va fi mai mic la un astfel de tarif de 170 mil si a spus ca pana la urma si racordarea subterana este la fel de scumpa....DAR PTR CE??????ptr un amarat de cablu????de ce nu pot EU sa cumpar cablul/stalpii+cablul????????????Mi se par un jaf....mi se impune un tarif si gata!!!Tb sa ma conformez ca daca nu stau cu lampa in casa!!! VA ROG AJUTATI-MA! Cum este legal????sau ESTE LEGAL????
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    http://www.fabricadebani.ro/news/713...--curent--.htm
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...