Calcul curent siguranta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Zsolty007
    Membru
    • 30.sep.2007
    • 217

    Calcul curent siguranta

    Cum pot afla sau mai bine zis calcula ca intrun atelier mic ce siguranta trebuie sa pun ?? cum pot calcul amperi pentru sigurata ?
    Ceva formula de calcul daca este m-as bucura.
    Specific ca inca nu stiu ce o sa contina atelieru dar eu vrea sa ma gandesc inainte si la asta.
    Dar firele si ele se pot dimensiona??

    Cu stima si respect ZSOLTY!!!
    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!
  • cipcirip
    Incepator
    • 10.iul.2008
    • 15

    #2
    ...

    Buna ziua; daca nici dvs nu stiti ce`o sa contina atelierul, e greu de estimat consumul , respectiv de dimensionat circuitele de alimentare. Precizati daca aveti alimentare monofazata sau trifazata, oricum dimensionati liniile de alimentare in functie de puterea instalata pe care o aveti, si nu folositi doar o siguranta, faceti circuite separate pentru fiecare consumator, ca sa nu aveti surprize...

    Comentariu

    • Zsolty007
      Membru
      • 30.sep.2007
      • 217

      #3
      Am curent monofazic! Eu inteleg ca nu pun o singura siguranta dar de exemplu de unde stiu ca un motor de 1,4KW care merge cu 220V cati amperi are adica siguranta de cat trebe sa fie??? deci asta ma intereseaza, ca daca aflu cum calculez atunci pot lua fiecare corp in parte care va trece prin sigurata si insumandule voi afla ce sigurata trebe.
      Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

      Comentariu

      • Zsolty007
        Membru
        • 30.sep.2007
        • 217

        #4
        Oare spun bine??? A=W/V.....
        Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Pentru astfel de cazuri socoteala se face dupa formula Puterea(W) = Tensiunea(V) inmultita cu Intensitatea(A). Trebuie sa va ganditi ce aparate veti avea in atelier, pentru fiecare aparat o putere in W si la sfarsit daca sunt multi consumatori mari trebuie vazut cati vor functiona in acelasi timp (daca vor functiona). Pe baza rezultatelor, a consumului total estimat se alege siguranta si schema de alimentare luand in calcul o marja de eroare. Va recomand sa folositi sigurante si aparataj marca Merlin Gerin de la Schneider Electric. In acest fel veti fi sigur ca ati ales un produs de calitate si performant! Dupa ce v-ati gandit ce aparate veti folosi, sa ne spuneti si noua aici ca sa va ajutam sa faceti un calcul si sa dimensionati instalatia!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Zsolty007
            Membru
            • 30.sep.2007
            • 217

            #6
            Multumesc pentru raspuns si voi reveni cu detalii cand voi stii mai mult. dar oricum multumesc anticipat sunteti foarte amabili.

            Cu stima si respect ZSOLTY
            Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

            Comentariu

            • liviu2004
              Membru marcant
              • 03.ian.2007
              • 508

              #7
              Postat în original de Zsolty007
              Am curent monofazic! Eu inteleg ca nu pun o singura siguranta dar de exemplu de unde stiu ca un motor de 1,4KW care merge cu 220V cati amperi are adica siguranta de cat trebe sa fie??? deci asta ma intereseaza, ca daca aflu cum calculez atunci pot lua fiecare corp in parte care va trece prin sigurata si insumandule voi afla ce sigurata trebe.

              In aproximativ 8A la un cos phi 0,8. Cel mai sigur il gasiti pe eticheta motorului (si curentul si cos). Protectia la scurtcircuit se alege cam la dublul curentului nominal iar protectia termica o recomand sa fie setata exact la curentul nominal (nu, nu-mi spuneti ca o sa declanseze in cazul asta).

              Comentariu

              • Zsolty007
                Membru
                • 30.sep.2007
                • 217

                #8
                Revin!!!
                As dori sa aflu ce siguranta sa pun pentru ramnificatia unde o sa am 3 becuri de aproxim 100 w si doua prize in care va fi un consum de aprox. 1.5 kw. In tablou unde vor fi vreo 3 circuite se va pune si o siguranta principala?
                Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Alimentarea dvs este trifazica sau monofazica? Da, puteti pune o siguranta generala (recomandat de altfel) ptr a scoate de sub tensiune tabloul atunci cand lucrati la el.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • Zsolty007
                    Membru
                    • 30.sep.2007
                    • 217

                    #10
                    Monofazic.
                    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      De ce trei circuite? Lumini si cele doua prize separat sau cum? 1,5kW din fiecare priza sau in total din cele doua?
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • Zsolty007
                        Membru
                        • 30.sep.2007
                        • 217

                        #12
                        cele doua prize ci becurile as dorii sa le pun pe un circuit si voi avea alte doua circuite separate pentru atelier, dar alea nu le stiu inca cum o sa fie
                        Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                        Comentariu

                        • bogd
                          Membru Marcant
                          • 16.aug.2009
                          • 546

                          #13
                          amperi

                          anlocuiti becurile cu neoane[reduce factura la curent],mergeti cu cablu de 2,5.[nu e exagerat de tare dimensionat. Putei folosi siguranta de 32 A,pt sig generala, si tot din ea alimentati o priza,cu conductor de 2,5 sau 3 pt a obtine o priza de forta an atelier legata neaparat la pamant.Pt restul instalatiei cate 2 prize pe sig.de 16 A. PAREREA MEA.
                          PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                          Comentariu

                          • Zsolty007
                            Membru
                            • 30.sep.2007
                            • 217

                            #14
                            SI cum as putea face o impamantare pentru tabloul de sigurante sa fie separat ce ar trebui sa fac ???
                            Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

                            Comentariu

                            • bogd
                              Membru Marcant
                              • 16.aug.2009
                              • 546

                              #15
                              calcul curent si siguranta

                              executi o priza de pamant.3 tevi galvanizate,batute la 1,5 adancime an sol ,prinse antre ele cu platband sudat.Un surub cu piulita si saiba pt contactul de legare.la o masuratoare faza cu ampamantarea trb sa dea -1v.
                              PERMANENT AM CEVA DE INVATAT.

                              Comentariu

                              Procesare...