Marirea golului de geam

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • worm
    Incepator
    • 06.feb.2007
    • 3

    Marirea golului de geam

    Va rog sa-mi acordati o consultatie legata de etapele necesare in vederea maririi pe latime a unui gol pentru fereastra la o constructie existenta. Rezulta marirea buiandrugului dar ma intereseaza care sunt etapele inlocuirii acestuia,astfel incat sa se evite prabusirea zidariei de deasupra lui. Cladirea este din caramida,avand numai parter.
    Cu multumiri,
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Depinde cat doriti sa mariti latimea
    prima data trebuie sa vedeti lungimea buiandrugului si latimea lui, daca el este mai ingust decat peretele atunci puteti se poate sa confectionati doua prenungiri una in interior si una in exterior. Daca este cat latimea peretelui se poate construi altul mai lung desupra lui. Daca este din lemn se poate inlocui cu unul mai lung cu sprijinirea grinzilor care apasa pe perete in zona respectiva. In cel mai rau caz cu sprijinirea grinzilor se poate desface caramida de desupra lui si confectiona unul din beton. Dar prima etapa este desvelirea lui ca sa vedeti dimensiunile si materialul din care este confectionat.

    Comentariu

    • worm
      Incepator
      • 06.feb.2007
      • 3

      #3
      Marirea golului de geam

      Multumesc pentru raspuns,intr-adevar trebuie sa verific conditiile despre care mi-ati scris,stiu sigur ca e dintr-un lemn de esenta tare,destul de aproape sub tencuiala interioara. Va trebui sa verific si la exterior.

      Comentariu

      Procesare...